Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
FadeMind
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: FadeMind »

Instalacja sterowników do Intel HD 2000 Series z repo 01.org przebiega bez problemu na Ubuntu 12.04 LTS x64.
Repozytorium 01.org ze sterownikami Intela ma błędy w paczkach 32-bitowych (i zależnościach). Gdy chcecie zainstalować Teamviewer lub Wine na systemie x64 to w czasie instalacji pobierane są 32-bitowe wersje bibliotek (w tym bibliotek libdrm, xorg etc.) Niestety zależności wspomnianych programów nie mogą zostać zainstalowane poprawnie po dodaniu repo 01.org. Nawet próba naprawy instalacji (sudo apt-get -f install) nie pomaga. Jedynym rozwiązaniem jest reinstalacja systemu albo przywrócenie systemu z wcześniej utworzonego obrazu (clonezilla). Przypomnę, że ppa-purge wykorzystując aptitude działa wtedy, gdy baza apt nie jest zajęta niczym, co musi być dokończone.
gravatar.com/fademind
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: gitarzystaa »

W wersji v23.0 nie mogę połączyć się z żadną siecią wifi

Kod: Zaznacz cały

01:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)
Sterowniki użyte według zaleceń.
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: e X t 7 3 »

Widzi moduł, zbudował go ?

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe wl
jak nie pokaże "nic" - to oznacza, ze załadował

Kod: Zaznacz cały

modinfo wl
Pozdrawiam

-- 15 mar 2013 07:48 --

Ok sprawdziłem - nie zbuduje modułu pod kernele oparte o Linux-3.8.x. Musze poszukać rozwiązania.

Pozdrawiam

-- 15 mar 2013 08:02 --

Widzę, że nawet nie buduje modułu pod generykiem w 13.04 ... dla której to wersji standardowo te paczki [se sterownikiem broadcom-sta] sa przeznaczone ... Canonical + broadcome = ehh ;P

broadcom-sta-dkms 5.100.82.112-8: broadcom-sta kernel module failed to build

to samo do ostatniej wersji [-9] paczki broadcom-sta-dkms:

broadcom-sta-dkms 5.100.82.112-9: broadcom-sta kernel module failed to build

Poszukam jeszcze rozwiązania.

Pozdrawiam

-- 15 mar 2013 08:40 --

Widzę, że z budową poprawną pod kernel z linii 3.8.x maja problem nie tylko userzy Ubuntu, ale także archa ... dostępne patche nie pozwalają na prawidłowe zbudowanie modułu ... zresztą widzę, że źródła sterownika 5.100.82.112 tak dalece "rozjechały" się miedzy poszczególnymi dystrybucjami, aż w szoku jestem ;). Ten broadcom ;) ... sterowniki otwarte nie działają ?

Pozdrawiam

-- 15 mar 2013 08:58 --

Chyb mam rozwiązanie ;)

Zatem dla wersji 5.100.82.112 ściągamy i instalujemy:

bcmwl-kernel-source_5.100.82.112

Natomiast dla wersji sterownika: 6.20.155.1:

bcmwl-kernel-source_6.20.155.1

Powinno działać ;). Jeśli tak zmodyfikujemy instalator w NeteXt'73. Na pewno buduje modułu - sprawdziłem już na v23.1 [Linux-3.8.3].

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: gitarzystaa »

Wszystko przetestowałem. Moduły są budowane. W moim przypadku żaden z podanych sterowników nie współpracuje z v23.0 i v22.x, podobnie z generic. System w niektórych przypadkach nie wykrywał karty sieciowej, a najczęściej nie potrafił jej włączyć. Na razie połowiczne rozwiązanie to pozostać przy v22.3 i korzystać z wbudowanego sterownika. Czekam na v23.1 :)

Pozdrawiam ;)
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
krzysieqq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2012, 19:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: krzysieqq »

Witam wszystkich i życzę Wesołych Świąt.

Jestem (nie-)szczęśliwym posiadaczem laptopa Acer5820TG z grafiką AMD Radeon HD 6550M. Karta ta nie bardzo chce współpracować z zamkniętymi sterownikami graficznymi. Jednym moim domysłem jest to iż może posiadać podpis cyfrowy dlatego nie jest poprawnie wykrywana i nie mogę doinstalować do niej sterowników. Tak więc taka moja prośba, czy mógłby ktoś udzielić mi jakiś porad jeżeli jest możliwe obejście tego problemu lub sposób w jaki mogę zainstalować sterowniki do tej karty.
Mój aktualny system to xubuntu 12.10 z zainstalowanym stabilnym jądrem Kernel 3.7.9-ext73-f1-22.3-k8-64-ags-cfs
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: e X t 7 3 »

krzysieqq pisze:Witam wszystkich i życzę Wesołych Świąt.

Jestem (nie-)szczęśliwym posiadaczem laptopa Acer5820TG z grafiką AMD Radeon HD 6550M. Karta ta nie bardzo chce współpracować z zamkniętymi sterownikami graficznymi. Jednym moim domysłem jest to iż może posiadać podpis cyfrowy dlatego nie jest poprawnie wykrywana i nie mogę doinstalować do niej sterowników. Tak więc taka moja prośba, czy mógłby ktoś udzielić mi jakiś porad jeżeli jest możliwe obejście tego problemu lub sposób w jaki mogę zainstalować sterowniki do tej karty.
Mój aktualny system to xubuntu 12.10 z zainstalowanym stabilnym jądrem Kernel 3.7.9-ext73-f1-22.3-k8-64-ags-cfs
Co oznacza "Karta ta nie bardzo chce współpracować z zamkniętymi sterownikami graficznymi." ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
krzysieqq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2012, 19:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: krzysieqq »

Oznacza to iż nie jest poprawnie wykrywana przez sterowniki graficzne tzn. jeżeli już uda mi się je zainstalować i nie wywali mi systemu to albo nie wykrywa jej w ogóle ( pisze iż nie rozpoznano jej nie inicjalizuje configu a po wykonaniu aticonfig -f --initial pada wszystko ) albo wykrywa ją jako HD 5000. Ale zazwyczaj pada serwer X i albo reinstal systemu albo reinstal X'ów.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: e X t 7 3 »

krzysieqq pisze:Oznacza to iż nie jest poprawnie wykrywana przez sterowniki graficzne tzn. jeżeli już uda mi się je zainstalować i nie wywali mi systemu to albo nie wykrywa jej w ogóle ( pisze iż nie rozpoznano jej nie inicjalizuje configu a po wykonaniu aticonfig -f --initial pada wszystko ) albo wykrywa ją jako HD 5000. Ale zazwyczaj pada serwer X i albo reinstal systemu albo reinstal X'ów.
Witaj

Pod jakimi sterownikami [wersja] taka sytuacja następowała ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
krzysieqq
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 01 maja 2012, 19:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: krzysieqq »

Pod wszystkim których próbowałem, instalowałem samo fgrlx albo pobierałem ze strony producenta sterowniki w wersji 12, z waszego instalatora instalowałem sterowniki w wersji 13 i było to samo. Jest to raczej na pewno przez to że posiadam 2 karty graficzne, zintegrowaną Intela i własnie radeona HD6550M z opcją switchable.

@ Edit
Ostatnio zauważyłem że gry uruchamiam ponownie komputer z poziomu Linuxa to serwer X nie wstaje ( jakby nie wkrywał ekranu ) dopiero po 2 -3 restartach wszystko zaczyna działać
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: Admc »

Dlaczego ze skryptu NeteXt'73 usunięto możliwość ustawienia trybu ondemand i na siłę próbuje się mnie uszczęśliwić trybem performance? Ja rozumiem że ktoś tam na Phoronixie napisał że na trybie performance jest lepsza oszczędność baterii na procesorze i7. Ale ja po pierwsze nie mam laptopa, nie mam procesora Intela i na trybie performance wentylator chodzi za głośno. Nie podoba mi się również tryb conservative, bo procesor nawet nie wskakuje na nim na najwyższe taktowanie. Rozumiem że z góry zakładacie że każdy ma laptopa z procesorem intela i ma tam baterię ale PO CO WYKASTROWAĆ PROGRAM Z OPCJI KONFIGURACYJNYCH? Jak chcę ustawić sobie ondemand to znaczy, że wiem po co. W moim przypadku nie chcę słuchać wycia wentylatora non stop.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
NetBit73

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: NetBit73 »

Admc pisze:Dlaczego ze skryptu NeteXt'73 usunięto możliwość ustawienia trybu ondemand i na siłę próbuje się mnie uszczęśliwić trybem performance? Ja rozumiem że ktoś tam na Phoronixie napisał że na trybie performance jest lepsza oszczędność baterii na procesorze i7. Ale ja po pierwsze nie mam laptopa, nie mam procesora Intela i na trybie performance wentylator chodzi za głośno. Nie podoba mi się również tryb conservative, bo procesor nawet nie wskakuje na nim na najwyższe taktowanie. Rozumiem że z góry zakładacie że każdy ma laptopa z procesorem intela i ma tam baterię ale PO CO WYKASTROWAĆ PROGRAM Z OPCJI KONFIGURACYJNYCH? Jak chcę ustawić sobie ondemand to znaczy, że wiem po co. W moim przypadku nie chcę słuchać wycia wentylatora non stop.
jaka konfiguracja sprzętu? próbowałeś tryb conservative?
Też używałem ondemand ale na nim były dziwne skoki procka nawet przy bezczynności. Przy conservative tego nie ma. Stąd zmiana. Ubuntu przestaje wspierać tryb pracy ondemand.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: e X t 7 3 »

Admc pisze:Dlaczego ze skryptu NeteXt'73 usunięto możliwość ustawienia trybu ondemand i na siłę próbuje się mnie uszczęśliwić trybem performance? Ja rozumiem że ktoś tam na Phoronixie napisał że na trybie performance jest lepsza oszczędność baterii na procesorze i7. Ale ja po pierwsze nie mam laptopa, nie mam procesora Intela i na trybie performance wentylator chodzi za głośno. Nie podoba mi się również tryb conservative, bo procesor nawet nie wskakuje na nim na najwyższe taktowanie. Rozumiem że z góry zakładacie że każdy ma laptopa z procesorem intela i ma tam baterię ale PO CO WYKASTROWAĆ PROGRAM Z OPCJI KONFIGURACYJNYCH? Jak chcę ustawić sobie ondemand to znaczy, że wiem po co. W moim przypadku nie chcę słuchać wycia wentylatora non stop.
Co do ondemad ... nie zrobiłem tego ze względu na Intela ... po prostu zauważyłem, że często ten tryb powoduje problemy. Wygląda, jakby governor ondemand miał jakieś błędy i skutkuje to dziwnymi skokami obciążenia maszyny, tzw. "nagłe wycie wentylatora" bez widocznej przyczyny - nie widać aby jakieś procesy obciążały maszynę, a zarówno temperatura, jak i obroty wentylatora rosną. Dlatego po serii testów wybrałem conservative, jak tryb bardziej odpowiedni dla maszyn mobilnych. Zakładam bowiem, że jeśli posiada się maszynę stacjonarną ona ma działać z maksymalną mocą, a o cisze winien dbać odpowiednio "zbilansowany" system chłodzenia - np. Ja posiadam radiator Scythe Ninja 3 + 8 wentylatorów - w tym 1 14 cm i 7 12 cm w obudowie [nie liczę kilku pomniejszych ;)], do tego pasty typu Thermaltake TG-1 Extreme Thermal Grease , Arctic Silver 5, czy Zalman ZM-STG2 - co skutkuje wręcz idealną ciszą [odpowiednio ustawiłem obroty każdego z wentylatorów] pomimo maksymalnego podkręcenia prcosora AMD Athlon II X4 [@ maksymalnie do 3700 MHz - standardowo @ do 3540 MHz - na każdy z 4 rdzeni].

Jaki masz Pan procesor, że conservative nie pozwala mu wejść na "najwyższe obroty" ? Zresztą spodziewałem się takiego pytania odnośnie ondemand ... i myślę, że istnieje możliwość dodania kolejnego trybu pracy - ondemand/ondemand ... choć przeze mnie nie polecanego - tryb conservative jest obecnie lepiej dostosowany do pracy mobilnej i oszczędzania energii. Dlatego na laptopy [z wyłączeniem maszyn z Sandy i Ivy Bridge - dla nich sa tryby performance/powersave oraz powersave/powersave] najlepszym rozwiązaniem są tryby performance/conservative lub conservative/conservative - choć ten ostatni [podobnie, jak ondemand] spowoduje utratę ok 10 % mocy maszyny.

Przy okazji u mnie to wygląda podobnie jak na tym obrazie - z tym, że u góry mam 2 x 12 cm + 1 x 12 z tyłu, a 14 jest z przodu + 1 x 12 oraz 2 x 12 z boku ...aha nie policzyłem tego na radiatorze procesora ... zatem jeszcze 1 x 12 cm ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: Admc »

Mój procesor to AMD Phenom II x4 955 BE podkręcony do 3,4 GHz.

Nie będę inwestował w nowy system chłodzenia tylko po to żeby komputer cicho chodził w trybie performance. Nie stać mnie. Poza tym obecnie w stanie spoczynku temperatura nie przekracza 40 ºC, a w stresie nie przekracza 50 ºC. Jakby te temperatury były 2 razy większe to bym się zastanawiał nad zmianą chłodzenia.

Patrząc kiedyś na statystyki w trybie ondemand wyszło że przez 89% czasu procesor pracuje na najniższej częstotliwości, 10% na najwyższej a pozostałe 1% na pośrednich. Przez 2 lata posiadania tego procesora byłem z tego zadowolony a teraz próbujecie mi powiedzieć że tryb performance w którym wentylator wyje cały czas jest lepszy? Wolę, żeby wentylator wył mi tylko przy graniu w gry (wtedy i tak muzyka z gry go zagłusza) i konwertowaniu filmów.

W trybie conservative procesor zamiast skakać z 800 MHz na 3400 MHz skacze z 800 MHz na 2100 MHz, skutek jest taki że wszystko działa wolniej. W telefonie mam dostępny tryb minmax, czyli jak sama nazwa wskazuje albo maksymalna częstotliwość albo minimalna, szkoda że nie mogę go ustawić na komputerze, bo to byłby najlepszy tryb zapewniający ciszę albo wydajność.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: luk1don »

up@
To ustaw sobie ręcznie ondemand.
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: Admc »

Już to zrobiłem tylko, że denerwuje mnie myślenie w stylu: Użytkownik to idiota i nie wie co wybrać dlatego usuńmy opcje które my uważamy za zbędne.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: luk1don »

Admc pisze:Już to zrobiłem tylko, że denerwuje mnie myślenie w stylu: Użytkownik to idiota i nie wie co wybrać dlatego usuńmy opcje które my uważamy za zbędne.
Dlatego najlepiej mieć własny rozum i nie wierzyć takim automatycznym skryptom, a ustawiać wszystko samemu wedle swoich potrzeb.
NetBit73

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: NetBit73 »

Admc pisze:Już to zrobiłem tylko, że denerwuje mnie myślenie w stylu: Użytkownik to idiota i nie wie co wybrać dlatego usuńmy opcje które my uważamy za zbędne.
Tylko który włączyłeś ondemand exta czy canonicala?
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: Admc »

Zamieniłem conservative na ondemand skrypcie exta.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: e X t 7 3 »

Admc pisze:Zamieniłem conservative na ondemand skrypcie exta.
I dobrze. Oczywiście najlepiej jak jest wybór i dlatego dodamy też ondemand ... choć zdania o nim nie zmieniam ;). Jest trybem, który rodzi pewne problemy, ale każdy ma prawo używać tego czego oczekuje i co uważa za najlepsze. Co do chłodzenia - oczywiście wszystko zależy od potrzeb. Dla mnie stacjonarka to maszyna developerska ma mieć moc i to stałą ... ponadto wszelkie "programy testowe" ;) typu Counter Strike: Source, Call of Duty 4, MF, MF2, Unigine Valley, etc. wymagają sporej mocy i stabilne środowisko - tu tryb performance jest nieodzowny - pozwala na szybka diagnostykę. Co do automatyzacji ... ja uważam to za plus, ale każdy ocenia według swoich potrzeb ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
quatrolibro
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 112
Rejestracja: 27 cze 2011, 08:54
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Skrypty, porady, usprawnienia - dyskusja, opinie, zgłaszanie błędów i pytań

Post autor: quatrolibro »

e X t 7 3 pisze:Co do ondemad ... nie zrobiłem tego ze względu na Intela ... po prostu zauważyłem, że często ten tryb powoduje problemy. Wygląda, jakby governor ondemand miał jakieś błędy i skutkuje to dziwnymi skokami obciążenia maszyny, tzw. "nagłe wycie wentylatora" bez widocznej przyczyny - nie widać aby jakieś procesy obciążały maszynę, a zarówno temperatura, jak i obroty wentylatora rosną.
Na moim komputerze na performance i powersave dzieje się dokładnie tak samo, przeskakuje w turbo i tak zostaje. Tylko monitor systemu włączony i mam obciążenie procesora 1-2 %, temperatura 65*C, taktowanie 2,7 - 2,9 GHz na każdym rdzeniu. Żeby to zatrzymać potrzebny jest restart.

Po za tym, na powersave i performance procesor nigdy nie przysiada na minimalnym taktowaniu 800 MHz, tylko wędruje po całości skali z trybem turbo włącznie (na performance jest to praktycznie cały czas powyżej 2GHz) - piszę o stanie prawie bezczynności ! czyli tylko uruchomiony monitor z Netexta73 lub Powertop.
Na ondemand np. przy przeglądaniu neta na ffoxie zaraz po otwarciu strony przysiadał na 800-1000 MHz i skakał w górę gdy było trzeba, np otwarcie kolejnej strony itp.

wzrost taktowania = większy pobór prądu i większa temperatura - kiedy jest to potrzebne, to OK, wszystko jasne, tylko wraz z nowymi trybami mam 2 x większe taktowanie procka do tych samych czynności. Może wszystko dzieje się ułamki sekundy szybciej ale nie jestem w stanie tego docenić.

Jedyny plus z powersave to na baterii wiatrak się częściej wyłącza kiedy przestaje być potrzebny.

Pobudzenia na powersave i performance występują tak samo jak na ondemand.

Aktualnie mam APM intel-powersave
Kubuntu 12.10, KDE 4.11, Kernel K8_64bit
Dell Vostro 3750, i5-2410M, Intel HD Graphics 3000/nVidia GT 540 (Optimus), Intel Wireless N-1030
ODPOWIEDZ

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości