Strona 1 z 1

LAN administration system

: 12 lip 2014, 15:08
autor: mruz
Witam,

W 2010 roku stworzyłem na własne potrzeby (jako pracę dyplomową) system zarządzania siecią - głównie połączeniem internetowym, którego zadaniem jest udostępnianie i dzielenie połączenia, zarządzanie taryfami (zapewnione/maksymalne prędkości), klientami, urządzaniami, płatnościami. Po dodaniu do crona system sam nalicza odpowiedni abonament wg taryfy i odcina klienta (żądania ze wszystkich jego urządzeń przekierowuje na stronę z komunikatem) jeśli zalega więcej niż miesiąc, dzięki czemu zarządzanie sprowadza się do wprowadzenia raz danych i księgowania płatności przez przeglądarkę internetową.

System napisany był w PHP w kohana framework i na podstawie danych z bazy generował odpowiednie reguły IPTABLES, u mnie obsługiwał ok. 30 urządzeń i można powiedzieć, że się sprawdził, dlatego postanowiłem go udoskonalić - przepisać w phalcon framework i udostępnić kod open source'owo na githubie. Skrypt będzie miał także możliwość edycji kodu firewalla przez formularz, czy stworzenie sobie własnego wykorzystując tylko dane z bazy.

Jeśli znajdzie się ktoś kto wdroży, będzie używał i będzie taka potrzeba, to można bez problemu go rozwijać jeszcze dalej, np. dodać obsługę płatności online czy multiwan. Mi to nie jest potrzebne więc może w kolejnych wersjach.

LAS jest inspirowany przez LMS, którego chyba nie trzeba przedstawiać. Gdyby ktoś chciał przetestować, pomóc w rozwoju to system umieściłem na githubie: https://github.com/mruz/las. Chciałbym zaznaczyć, że potrzeba więcej czasu, żeby dopracować reguły domyślnych firewalli, ale jak można zauważyć składnia jest to dość prosta i można edytować przez przeglądarkę. Oczywiście można stworzyć własne. Gdyby ktoś czuł się na siłach, to proszę zgłaszać poprawki.

demo
user: admin
password: admin

* Z wiadomych względów na demo nie działa cron, nie można też przeładowywać firewalli, a kompilacja aktywnych jest wykonywana interwałowo. Jeśli więc uzupełnimy danymi, zmodyfikujemy jakiś firewall, to co 10min firewalle są kompilowane i można podglądnąć jakie komendy firewall wyprodukuje.

Jest to wersja alpha, więc proszę o zgłaszanie błędów/poprawek na issues. Odsyłam też do, jak na razie skromnej, dokumentacji.