Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Dyskusje na temat polskiego remiksu Ubuntu 12.04
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: ethanak »

Krótko i na temat.
Pozwoliłem sobie założyć ten wątek bo obawiam się, że sprawy kluczowe dla pewnej (nielicznej) grupy osób utoną w wątku głównym.

Przede wszystkim - musimy sobie zdać sprawę z tego, że o ile osiągnięcie maksymalnej dostępności w polskim remiksie jest bardzo ważne, o tyle niektóre rzeczy mogą być trudne do realizacji czy wręcz kolidujące z interesami większości użytkowników. Dlatego myślę o trzech możliwościach:

1) pozostawiamy polski remix tak jak jest, dodajemy jedynie skrypt instalacyjny dodający dodatkowe repozytoria, instalujący dodatkowe oprogramowanie itd. Skrypt teoretycznie może być umieszczony w internecie.
Zalety:
a) najmniej roboty.
b) skrypt instalacyjny może być uaktualniany na bieżąco w razie potrzeby bez konieczności ingerencji w obraz remiksu.

Wady:
a) płyta livecd będzie dostępna jedynie częściowo.
b) instalacja będzie możliwa wyłącznie na maszynach z pełnym dostępem do internetu.

2) na bazie polskiego remixu powstaje równolegle wersja dla niewidomych/niedowidzących.
Zalety: pełne dostosowanie systemu dla potrzeb użytkownika (również wersji live) z uwzględnieniem również preferencji językowych.
Wady: najwięcej roboty :(

3) czekamy na obiecanego Vinuksa 4 i na bazie tego robimy spolszczenie
Zalety: stosunkowo niewiele roboty, korzystamy ze sprawdzonych rozwiązań.
Wady: Vinux 4 jest na razie na papierze czyli ukaże się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dochodzi do tego podwójna robota - powielenie części tego co będzie już zrobione w polskim remiksie.

Bardzo proszę osoby zainteresowane o:

1) ocenę którą wersję wybieramy

2) listę programów, które powinny znaleźć się w remiksie a których nie musi być w głównej linii (np. emacspeak), również tych które można pominąć przy instalacji z uwagi na słabą czy żadną dostępność.

3) w przypadku wybrania wersji polegającej na stworzeniu remiksu bazującego na oficjalnym polskim remiksie - jakie zmiany należy wprowadzić.

Aha - oczywiście zgłaszam się na ochotnika do prowadzenia całości, jednak w każdym przypadku konieczna będzie pomoc autorów remiksu (na którą zgodnie z obietnicą mogę chyba liczyć).
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: Smolen »

Głosuję za pierwszym wariantem. Czy istnieje możliwość instalacji przez skrypt dodatku umożliwiającego gadanie Mileny głosami Ivony? Z racji prawnych w repozytoriach obecny być nie może a po przez skrypt? Dobrze jest udźwiękowiony Totem. Mam cichą nadzieję, że ma on na naszym forum wielu zwolenników i w polskim remixie znajdą się wszystkie dodatki do niego. Tak, aby odtwarzał, co tylko potrafi. Trzeba by ustawić jakoś po ludzku Orkę. Pisząc po ludzku rozumiem:
prędkość 70, wyłączenie echa tabulacji i backspace'a, nie pamiętam, w której grupie klawiszy się znajdowały, zawsze wyłączam co uważam za zbędne. W tym m.in echa wszelakie. Jak się co chwilę słyszy tabulacja, lub backspace, to szlak człowieka trafia na miejscu. To tak na szybko, jak coś wymyślę, odezwę się znowu. Wielkie dzięki za dostrzeżenie tak nielicznej grupy odbiorców. Jak to dawniej mówiono:
Czapki z głów!

-- 10 maja 2012, o 16:18 --

Trzeba dać sprawdzoną wersję Orki i zablokować jej automatyczne aktualizacje. To, co dzieje się z nią obecnie, woła o pomstę do nieba. Wygląda na to, że totalnie ją rozkopali i wszystko się posypało.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: makson »

Mam pytanie do opcji "2)". Po co robić remix remixu - nie da się mainstreamowego remixu dostosować dla osób niedowidzących?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: mario_7 »

nie wiem jak z konfiguracją tych wszystkich programów, ale prawdopodobnie najwięcej roboty będzie z samym remiksem. Później przygotowanie go do potrzeb osób niewidomych powinno być stosunkowo proste. Bo jeśli dałoby się wszystko zebrać w formie skryptu, to równie dobrze można by ten skrypt wykonać na systemie przeznaczonym do zremiksowania (oczywiście materiały na zamkniętych licencjach siłą rzeczy musiałyby w skrypcie zostać).
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: ethanak »

teoretycznie się da. w praktyce mogą być problemy.
przykładowo: screenreader musi być domyślny. domyślny motyw musi być dostosowany do słabowidzącyh (jak w vinuksie). inne ustawienia pulseaudio. prościej wziąć remix i trochę w nim pomieszać.
co do orki - zablokowanie owszem, ale wtedy skrypty pozwalające na instalację najnowszej wersji z gita i przełączanie w locie.

-- 10 maja 2012 19:13 --

@mario_7: ale chodzi mi również o livecd.
//mario_7: mnie też. może nie napisałem tego zbyt jasno - ja jestem zwolennikiem remiksu naszego remiksu.
Smolen
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 44
Rejestracja: 09 maja 2011, 11:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Remix PP a sprawa dostępności dla niewidomych i niedowidzących

Post autor: Smolen »

Czy z Orki można wyciągnąć spis skrótów do jakiegoś pliku tekstowego? Nowy użytkownik powinien znać przynajmniej te podstawowe, zanim zdecyduje się na odpalenie Ubuntu. Można by to powiesić jako plik rtf lub txt, tak, aby uruchamiający Orkę miał minimalną wiedzę o jej obsłudze. Jako klawisz ustawić CapsLock, jak ktoś chce, to później sobie przestawi. Interpunkcję redukujemy do minimum, bo wypowiadanie wszelakich minusów, nawiasów i innych dziwolągów wybornie wyprowadza z równowagi. Czy istotne są doświadczenia z Vinuksa w wersji 3.0.2 bazującego na dziesiątce. Niby to dystrybucja maksymalnie poprzestawiana, żeby gadało, ale od dziesiątki Gnome się pozmieniało.

-- 16 maja 2012, o 16:12 --

Z opowiadań niewidomych Linuksiarzy wiem, że są niepopularne programy, dobrze współpracujące z Orcą. Przykładem jest Irssi. Jak się jeszcze czegoś dowiem, to napiszę o tym, w tym wątku. Warto dodać do skryptu instalację takich, nadających się do udźwiękowienia aplikacji. Nawet, jeśli nie są znane znacznej grupie użytkowników. Jak to mówią:
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Ze ślepej perspektywy najważniejsze jest to, aby gadało.
Zablokowany

Wróć do „Przyjazny Puchacz”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości