W pełni sprawny system z sieci

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
gucio4817
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:57

W pełni sprawny system z sieci

Post autor: gucio4817 »

Witam!

Jestem nowy tutaj na forum i zaczynam stawiać pierwsze kroki z Linuxem.

Otóż mam komputer z zainstalowanym Linuxem. Posiadam również netbook'a ale bez dysku twardego i nie mam możliwość dokupienia do niego dysku. Moje pytanie brzmi czy jest możliwość uruchomienia na tym netbooku w pełni sprawnego systemu (tj. możliwość instalacji aplikacji i korzystania z systemu tak jak by był zainstalowany na dysku normalnie) z sieci. Czy mój komputer (ten z dyskiem) mógłby robić za tzw serwer. Rozwiązanie instalacji na usb nie jest dla mnie wystarczające ponieważ mam mało portów USB w netbooku a poza tym system pracuje bardzo powoli.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
rob006
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 417
Rejestracja: 28 paź 2007, 23:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W pełni sprawny system z sieci

Post autor: rob006 »

Są takie rozwiązania, ale to nie jest prosta sprawa i robienie tego dla jednego komputera to trochę sztuka dla sztuki: https://help.ubuntu.com/community/DisklessUbuntuHowto

Lepiej kup sobie huba USB na peryferia a system zainstaluj na jakimś sensownym pendrivie podpiętym bezpośrednio do komputera. To pewnie i tak będzie działało szybciej niż boot przez sieć.
gucio4817
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:57

Re: W pełni sprawny system z sieci

Post autor: gucio4817 »

Hmm może i racja że to sztuka dla sztuki ale ja jestem z tych którzy jak nie spróbują to nie będą mogli spać :D Popróbuje i dam znać jak to się sprawuje. A Co do instalacji na USB. Jest może jakaś dystrybucja która by umożliwiła na wygodne korzystanie z systemu? Słyszałem o Linuxie 10.10 netbook Edition jednak nigdzie nie mogę znaleźć obrazu. :/
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: W pełni sprawny system z sieci

Post autor: Tomfoc »

Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: W pełni sprawny system z sieci

Post autor: zibiboniek1 »

gucio4817 pisze:Hmm może i racja że to sztuka dla sztuki ale ja jestem z tych którzy jak nie spróbują to nie będą mogli spać :D Popróbuje i dam znać jak to się sprawuje. A Co do instalacji na USB. Jest może jakaś dystrybucja która by umożliwiła na wygodne korzystanie z systemu? Słyszałem o Linuxie 10.10 netbook Edition jednak nigdzie nie mogę znaleźć obrazu. :/
Możesz na pendrive wrzucić puppy linux, mała lekka dystrybucja która ładuje się całkowicie do ramu i z niego działa. 
gucio4817
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:57

Re: W pełni sprawny system z sieci

Post autor: gucio4817 »

Przetestuję obie dystrybucje. Co prawda u mnie problemem jest zbyt mało ramu bo tylko 512 mb. Ciekawe jak to się będzie sprawować. Póki co męczę się z Lanem ale powoli do przodu :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 5 gości