laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Porady sprzętowo-handlowe
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

Czy ktoś używa Ubuntu 12.04 na tym sprzęcie?
http://www.acer.pl/ac/pl/PL/content/model/NX.MRTEP.004
za wyborem przemawia cena (1500) oraz wielkość matrycy (13.3")
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: majsza »

Ale dlaczego chcesz używać na nim instalować 12.04?

To mocny sprzęt, w porównaniu do niektórych laptopów sprzedawanych za 1100-1200 zł. Masz tutaj czterordzeniowego Bay Trail-a, nawet wydajnego (jak na tą architekturę). Karta graficzna Intela nie powinna sprawiać problemów po instalacji. Ogólnie nie spotkałem się, by współczesne laptopy na chipsecie Intela chodziły źle. Poza tym laptopy z tymi procesorami (N2830, N2840, N3520, itp) są bardzo chłodne.

Spokojnie udźwignie to cudo Ubuntu 14.04.

Masz możliwość (np. w sklepie), to w trybie LiveCD sprawdź, czy wszystko działa
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: Jarni »

Nie byłbym taki pewien :(
Ten procesor na kolana nie powala, stary, poczciwy, żylasty B960 jest wciąż wydajniejszy niż te cztery rdzenie. Niestety nie potrafię powiedzieć nic na temat grafiki wszytej w tego Bay Trail-a. Intel kilka razy się wyłożył tworząc choćby takiego Cedarview, który pod Linuksem sprawuje się gorzej niż prastare GMA950 (czy jak się tam nazywa to cholerstwo upchane w moim eeepc 1000H, jest tak stare, że nie pamiętam)
Jeśli internety nic nie podpowiadają, pozostaje błagać sprzedawcę o udzielenie możliwości wetknięcia weń Pena z wersją LIVE, i nie zapomnij odpalić filmu lub przynajmniej zajrzeć na YT.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: majsza »

Jedno wiem. Grafika przy N2830 działa ok. Więc HD Graphics może dobrze będzie chodzić przy tym N3540. Procesor niby mocniejszy trochę od starego, poczciwego, dwurdzeniowego, niskonapięciowego 2117U. N-ki nie powalają na kolana, są wszędzie upychane w tanie laptopy... A układy graficzne, są trochę mniej wydajne niż w starszych procesorach. Należy pamiętać, że te procki to "potomkowie Atomów"

Tutaj grafika tego procesora:
http://www.notebookcheck.pl/Intel-HD-Gr ... 616.0.html


Koniecznie trzeba sprawdzić w trybie Live.
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

dobra - ten sprzęt jest dostępny w Saturnie - http://www.saturn.pl/notebook-acer-aspi ... ,id-998489
chodzi o to, że tam w opiniach jest napisane (przez osobę podpisująca się Grzegorz), że należy najpierw przywrócić ustawienia fabryczne, cyt. jego opinię, -
"Grzegorz
2015-02-02 17:36:46
Nie za duży nie za mały,jest w sam raz.
Z dyskiem 500gb, który nie jest podzielony na partycę.Po całym dniu udało mi się wreszcie to zrobić.Ale uwaga,należy to zrobić zaraz po przywróceniu ustawien fabrycznych,ponieważ potem da sie podzielić tylko na pół,CZYLI PO 230GB.
Wielofunkcyjny touchpad to jak dla Mnie porażka.
Jest za czuły i ten odgłos klikania(cały jest ruchomy) doprowadza Mnie do szału.
Dodam też,że nie da sie wgrać żadnego innego systemu nawet takiego samego z innego nośnika,ponieważ klucz produktu windows8.1 jest zapisany w biosie.PRZYWRÓĆ USTAWIENIA FABRYCZNE TO JEDYNA OPCJA."
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: majsza »

Ja tam nie wiem co tam pisze ten Grzegorz.
Nie czytaj opinii. Czytaj tutki, blogi i fora (takie jak te), oglądaj youtube, zerkaj na recenzje. W opiniach wypowiadają się często ludzie, którzy nie potrafią czegoś zrobić, a potem plują jadem na lewo i prawo. No bo przecież sprzęt winny, nie oni.

https://www.youtube.com/watch?v=9px7R7T1Lg0

A tu nawet o Ubuntu na podobnym modelu:
https://www.youtube.com/watch?v=iD3JtoSbfOo
(LiveUSB dla Ubuntu najlepiej stworzyć stworzyć asystentem dysku uruchomieniowego: usb-creator-gtk )
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

@majsza - pytałeś, dlaczego 12.04 - odpowiedz to - http://osworld.pl/rzad-wielkiej-brytani ... zy-system/
co prawda, sprzed ponad roku, ale chyba aktualne...
mam jeszcze takie pytanie (tutaj, żeby nie mnożyć wątków bez potrzeby brzytwa Ockhama;-) - laptop, który posiadam, to Acer, kupiony pare lat temu, z zainstalowanym Win.7 - był na nim dzielony dysk, i instalowany Linux jako drugi system, tyle tylko, że na Linuksa przeznaczono za mało miejsca, i nie mogę zainstalować potrzebnych mi programów (ja tego nie robiłem, od razu piszę) - pytanie brzmi następująco - czy można - bezpiecznie - odinstalować Linuksa, jeszcze raz podzielić dysk i zainstalować Linuksa z powrotem?
p.s - dzięki za wcześniejsze odpowiedzi...
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: majsza »

Ale wsparcie dla tej wesji skończy się za dwa lata. I już nie będzie taka bezpieczna :) Ja tam myślę, że każdy umiejętnie używany LTS jest bezpieczny.

To zrób w tamtym systemie, w terminalu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get clean
Jak Ci się zwolni miejsce po tych ściąganych w czasie aktualizacji i różnych instalacji paczkach, to może coś jeszcze tam zainstalujesz.
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

jak się usuwa stare niepotrzebne aktualizacje, to wiem, ale ta partycja pod Linuksa ma tylko 6.5 Gb - bo pan inżynier sie pomylił...
poza tym - pytanie czy Linuks będzie chodził na tym Acerze ES1 jest już nieaktualne - z serwisu Acera dostałem odp., że będzie...

aktualne pytanie - czy można powtórnie podzielić dysk, czy też dodać miejsca na tą część z Linuksem?
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: Jarni »

piotreks1 pisze:jak się usuwa stare niepotrzebne aktualizacje, to wiem, ale ta partycja pod Linuksa ma tylko 6.5 Gb - bo pan inżynier sie pomylił...
poza tym - pytanie czy Linuks będzie chodził na tym Acerze ES1 jest już nieaktualne - z serwisu Acera dostałem odp., że będzie...

aktualne pytanie - czy można powtórnie podzielić dysk, czy też dodać miejsca na tą część z Linuksem?
Oczywiście, że będzie chodził, pytanie jak dobrze. Na to pytanie otrzymasz odpowiedź, gdy zainstalujesz na nim swój system. Patrząc na specyfikację zakładam, że całkiem sprawnie.

Co do zmian w partycji, przejrzyj wątki o partycjonowaniu dysków, dopisz się tam, nie pomoże - załóż nowy; i to zanim wpadniesz pod brzytwę igiego ;-)
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

czyli teraz tak - jak już kupię ten sprzęt, i dojadę do tzw. chaty, to mam go uruchomić, powpisywać tam swoje hasła, nazwę, itd, potem wyłączyć, wsadzić pendrive z tym Linuksem, a następnie włączyć, i wybrać uruchomienie z pendriv-a - dobrze kombinuję?
dalej - sprawdzić, jak to działa, następnie podzielić dysk, i wgrać Linuksa...
a w ogóle to najpierw w tym Saturnie spróbuję, czy da się sprawdzić uruchomienie z pendraiva - tak na wszelki wypadek...
Awatar użytkownika
majsza
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1194
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: majsza »

Tak. Poprosić w sklepie czy można sprawdzić w trybie Live.

Jak już kupisz, to aktywuj Windowsa. Ale podział dysków to bym proponował z poziomu Linuksa robić, o ile to możliwe. Spotkałem tutaj wiele wątków, gdzie ktoś coś dzielił pod Windowsem, a podczas instalacji Linuksa był zagubiony. Jest odpowiedni wątek, dotyczący instalacji Ubuntu obok Windowsa. Tam nawet w trybie Live można, pokazując wyniki odpowiednich poleceń dotyczących dysków, nabyć wiele cennych informacji o tym jak można podzielić dysk w Twojej sytuacji. Poczytać też koniecznie na ten temat trubu UEFI i Legacy (czy tam CSM).

Już kończę pisanie postów w tym wątku, bo przestaje dotyczyć sprzętu, a zaczyna instalacji.
Asus X551CA (Intel Pentium 2117U, 4GB RAM, Intel HD Graphics)
Ubuntu 20.04 LTS
piotreks1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 09 mar 2014, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: laptop Acer Aspire ES1-311-P5S0

Post autor: piotreks1 »

dobra - jak kupie, odpalę, to się tam przeniosę (wątek instalacyjny)
też jesteś fanem G.W.?

-- 5 wrz 2015, o 12:10 --

Niestety, ten model nie chodzi pod Ubuntu 12.04.
Z Serwisu odpisali mi, że działa na nim Linux Mint 17 i Ubuntu 14.04.2 with kernel 3.16. -będę próbował zainstalować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości