ASUS X53T - Przełączanie kart graficznych

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

ASUS X53T - Przełączanie kart graficznych

Post autor: Filippexo »

Mam Laptopa ASUS X53T . Mam wbudowane 2 karty graficzne : 1. AMD Radeon HD 7670M (1 gb) a druga : AMD Radeon (TM) HD 6520G (512 mb). ta pierwsza jest dedykowana a druga Zintegrowana(tak mi się wydaje,ale mogę się mylić) . Laptop Używa Tej AMD Radeon (TM) HD 6520G (zintegrowanej) a w nieużywana jest ta AMD Radeon HD 7670M (1 gb) . I chciałbym Zmienić tą Kartę na tą (1gb) czyli : AMD Radeon HD 7670M (1 gb).

Kwestia tyczy się gier,zawsze domyślą kartą graficzną jest ta gorsza,co niekiedy bywa denerwujące jak dana gra się tnie głównie przez
to,że używa tej gorszej karty. Rozumiem,że ta gorsza jest dla oszczędności energii,lecz nie jestem pewien czy gdy zapotrzebowanie jest
większe automatycznie się przełączają,bo nigdy nie odniosłem takiego wrażenia. Czy jest możliwość aby ręcznie móc w danej
chwili przełączyć się na tą kartę graficzną którą się potrzebuje bez większych komplikacji i ryzyka?
Zależy mi aby przełączać samemu,nie stałe rozwiązanie które tylko będzie używać tej lepszej bo nie w tym rzecz.
Dopisze jedynie,że mam zainstalowane sterowniki od producenta - Advanced Micro Devices, Inc. [AMD,ATI]: BeaverCreek [Radeon HD 6520G]
(na W7,jakimś programem to mogłem robić,natomiast tutaj na Ubuntu to nie mam pojęcia jak się za to zabrać ;/)

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!
Filippexo

-- 12 kwi 2015, o 19:10 --

Jako inne rozwiązanie: Czy mogę uruchamiając daną grę,wymusić na jakiej karcie graficznej ma działać,lub ją do niej przypisać?
Jednocześnie mnie interesuje czy mogę samą wydajność kart graficznych ustawiać według upodobań do konkretnych programów/gier.?

-- 21 kwi 2015, o 00:02 --

Udało mi się znaleźć rozwiązanie!

Aby przełączyć kartę należy zainstalować:

Instalowanie dedykowanej grafiki AMD + sterowniki (AMD Catalyst Control Center)
https://www.youtube.com/watch?v=evqpassbyqA

Następnie,w kilku miejscach ustawić max wydajność przy stałym zasilaniu
A jeśli w danej chwili mieć lepszą kartę to: wchodzimy w AMD CCC > klikamy w plusik
menadżera ekranów > zakładka dostosowanie > W opcji Obrazy wybieramy : Użyj skalowania procesora graficznego > Zastosuj.
Przełączanie między dwoma skalowaniami oznacza przełączanie między kartami graficznymi! ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości