Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

Chcę zwolnić miejsce na dysku z 14.04 Ubuntu. Na dysku porobiło mi się ponad tysiąc takich folderów. Niestety nie wiem jak to usunąć i
prosze o pomoc. Jak się nauczę to wkleję jakieś gify jak to u mnie wygląda. Szukałem wcześniej odpowiedzi i nic prócz tego:
viewtopic.php?f=145&t=168914&hilit=kata ... B3dk%C4%85 nie znalazłem.
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: namok »

A skąd wiesz że pliki które chcesz usunąć to nie pliki systemowe?
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: igotit4free »

Sto-SurSum pisze:Chcę zwolnić miejsce na dysku z 14.04 Ubuntu. Na dysku porobiło mi się ponad tysiąc takich folderów. Niestety nie wiem jak to usunąć i
prosze o pomoc. Jak się nauczę to wkleję jakieś gify jak to u mnie wygląda. Szukałem wcześniej odpowiedzi i nic prócz tego:
viewtopic.php?f=145&t=168914&hilit=kata ... B3dk%C4%85 nie znalazłem.
Podaj lokalizację i nazwy tych plików, nie chcesz chyba uszkodzić systemu?
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

igotit4free pisze:Podaj lokalizację i nazwy tych plików, nie chcesz chyba uszkodzić systemu?
namok pisze:A skąd wiesz że pliki które chcesz usunąć to nie pliki systemowe?
Wszystko jest w porządku pliki są moje i powstały po próbie odzyskania partycji ntfs ze starego dysku za pomocą Testdisk. Siedzą we wskazanych przeze mnie miejscach (Dokumenty, Muzyka, Wideo). To co odzyskało się w całości już przekopiowałem na inny dysk bo do tych katalogów jest wgląd ale nie można ich usunąć. To co zostało to śmieci zajmujące sporo miejsca. Wszystkie mają takie nazwy:

recup_dir.1., recup_dir.2. itd.
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: TrolleY »

Albo otwórz Nautilusa jako administrator, albo wklep w konsoli

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf sciezka/do/katalogu
Z tym rm uważaj - komenda

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf /
może usunąć ci cały system.
Ewentualnie bezpieczniejsza opcja

Kod: Zaznacz cały

sudo chmod 777 sciezka/do/katalogu
a potem powinieneś móc go normalnie usunąć
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Czeslavus »

Chyba bezpieczniej

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf sciezka/do/katalogu/recup*
a polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf /
usuwa cały system bez pytania o cokolwiek
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

A jaka jest ścieżka do folderu Dokumenty?

ja wpisuję tak:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get rm -rf /home/dokumenty/recup_dir.1
i nie usuwa: "Opcja linii poleceń "r" [z -rf] jest nieznana"
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: namok »

W terminalu wpisz:

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
a resztę sobie wyklikasz.
Tylko uważąj!!!! Teraz możesz usunąć wszystko.
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

namok pisze:W terminalu wpisz:

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
a resztę sobie wyklikasz.
Tylko uważąj!!!! Teraz możesz usunąć wszystko.
Co to znaczy resztę sobie wyklikasz? Wpisałem co wyżeji nic z tego nie rozumiem co dalej?

Oprócz kopiowania w wklejania formułek chciałbym też wiedzieć co robię.


Przydałoby się też dowiedzieć skąd biorą się takie niezabezpieczone kłódki na dysku?
Ostatnio miałem coś takiego po pobraniu składanki muzyki w skompresowanym pliku. Mogłem to rozpakować i zachować
mp3ki ale tego usunąć się już nie dało.
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: namok »

Polecenie które podałem uruchamia nautilusa z uprawnieniami root - możesz wszystko usunąć.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: rom »

Sto-SurSum pisze:Oprócz kopiowania w wklejania formułek chciałbym też wiedzieć co robię.
http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... usty-tahr/
W Przewodniku powinno być o uprawnieniach, użytkownikach, sudo (root), różnicach pomiędzy Windowsem a Linuksem itd. Jak nie będzie, lub będzie za mało - wyguglaj sobie. Na przykład po wklejeniu komunikatu błędu

Kod: Zaznacz cały

Unable to trash file: Permission denied
wyświetla sporo wyników (po angielsku), które podają rozwiązania lub podpowiedzieć inne słowa kluczowe, jak na przykład: deleting protected files, które mogą pomóc uściślić zapytanie, zawęzić zakres poszukiwań (nie w każdym przypadku się sprawdza).
także = też
tak że = więc
TrolleY
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 160
Rejestracja: 06 cze 2013, 12:40
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: TrolleY »

Z jakiej paki dałeś tam "apt-get"?
Ścieżka to prawdopodobnie

Kod: Zaznacz cały

/home/NAZWAUZYTKOWNIKA/Dokumenty/twojepliki
Albo prościej:

Kod: Zaznacz cały

~/Dokumenty
Znak ~ oznacza katalog domowy użytkownika
Linux Mint 17 + Cinnamon (x64) / Windows 7 (x64)
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

TrolleY pisze:Z jakiej paki dałeś tam "apt-get"?
Ścieżka to prawdopodobnie

Kod: Zaznacz cały

/home/NAZWAUZYTKOWNIKA/Dokumenty/twojepliki
Albo prościej:

Kod: Zaznacz cały

~/Dokumenty
Znak ~ oznacza katalog domowy użytkownika

Ten pierwszy wpis zadziałał teraz dopiero mi usuwa bo ścieżkę do dokumentu miałem nieprawidłową. Drugiego wpisu ~/Dokumenty nie umiem zastosować. Teraz mam tak: tysiąc takich plików do usunięcia w jednym katalogu i chciałbym to usunąć za jednym razem.

Terminal rozróżnia duże i małe litery wpisując /dokumenty zamiast /Dokumenty nic z tego nie wyjdzie. Na tym też się sporo czasu zawiesiłem. Faktycznie jakiegoś kursu potrzebuję bo to jak stąpanie po księżycu.
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli kiedykolwiek siedziałeś przed komputerem, to z pewnością słyszałeś o programach nazywanych menadżerami plików. W Ubuntu taki program nazywa się nautilus. Jeżeli w terminalu wpiszesz

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
następnie naciśniesz <enter>, wpiszesz hasło i ponownie <enter>, to odpali się menadżer plików na prawach administratora. Możesz wtedy zaznaczać niechciane foldery i je usuwać. Prościej już się nie da. Jeżeli jednak chcesz te foldery usuwać poleceniem rm, a tych folderów jest bardzo dużo, to niewygodnie jest to robić dla każdego z osobna. Znak * (gwiazdka) zastępuje dowolny ciąg znaków. Jeżeli te foldery mają na początku takie same znaki w nazwie, a różnią się końcówkami to użyj

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf nazwa_wspólna*
Wtedy usuniesz ich wiele za jednym razem. I faktycznie trzeba się trochę pouczyć.
Poza tym @Czeslavus podał wyżej jak powinno wyglądać polecenie.
Sto-SurSum
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 01 maja 2015, 02:42

Re: Jak usunąć katalogi zabezpieczone kłódką (Unable to trash file: Permission denied)

Post autor: Sto-SurSum »

Teraz jasne i mi działa:

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -rf /sciezka/do/katalogu/usuwany_pojedynczy_plik

Kod: Zaznacz cały

sudo nautilus
usuwamy co chcemy tak jak w eksploratorze Windows
"Ubuntu is not free software it is malicious functionalities spyware" - Richard Stallman ---> Free Software Foundation
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości