Gry, które działały na starych Ubuntu nie działają na nowych

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
pppoe

Gry, które działały na starych Ubuntu nie działają na nowych

Post autor: pppoe »

Dysponuję starym sprzętem o następujących parametrach

Kod: Zaznacz cały

Lubuntu 14.04.5 LTS
2x Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.00 GHz
1025 MB Ram
nvidia geforce 9500 gt
Problem jest taki, że nie działają gry pod Wine. Chodzi tu konkretnie o dwa tytuły: Stalker cień czarnobyla oraz Gothic, ale na innych jest to samo czyli drastycznie mało fpsów. Gry się instalują, uruchamiają, mogę wejść w menu, ale nie mogę rozpocząć nowej gry, po prostu nie idzie dalej jest czarny ekran. Jak zainstaluję stare niewspierane Ubuntu 8.04 to gry te działają na nim idealnie, tak samo jak na Windows XP. Ramu nie jest dużo, ale gdy obserwuję menedżera zadań jego zużycie jest mniej więcej takie samo jak na starym Ubuntu. Mam zainstalowaną natywną grę "enemy territory" i działa normalnie przy 125 FPSach. Sterowniki własnościowe nividii mam zainstalowane, jakiś programik wbudowany "System profiler and benchmark" pokazuje direct rendering no, ale to jakieś bzdury bo wcześniej wspomniana gra 3D działa normalnie. Ogólnie pisząc, na starym Ubuntu gra działa idealnie, na nowym w ogóle. Jakby system miał większe wymagania i wykorzystywał wszystkie zasoby, ale zużycie ramu jest prawie takie samo.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Gry, które działały na starych Ubuntu nie działają na nowych

Post autor: mario_7 »

Może to kwestia wersji Wine? Sprawdziłeś bazę aplikacji Wine?
pppoe

Re: Gry, które działały na starych Ubuntu nie działają na nowych

Post autor: pppoe »

To nie jest kwestia Wine, jestem tego pewien. To ja opisywałem Wine na czytelni lata temu i mam doświadczenie w graniu na gnu/linuksie, ale nie wiem o co tutaj chodzi. Nie wiem co tak zjada te zasoby, przecież sprawdzam menedżerem i wszystko jest w normie i to nie tyczy się ubuntu tylko każdej nowej dystrybucji. Mogę debiana postawić z fluxboxem i będzie to samo, ale jak już postawię starego etcha czy lennego to ta sama gra na wine śmiga. Dodam tylko, że kiedyś próbowałem gothica 2 odpalić i zużycie cpu było 100% i czarny ekran, oczywiście na ubuntu 8.04 ruszył bezproblemu. Rozumiem, że mam stary sprzęt, ale czy te wymagania aż tak idą w górę z wersji na wersję ubuntu?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Gry, które działały na starych Ubuntu nie działają na nowych

Post autor: mario_7 »

Możliwe, że to jakaś regresja.

Przydałoby się porównanie - jaki kernel, wersja sterowników, lsmod, top i wersja Wine.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości