Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

Witam,

Mam problem z zainteresowaniem Ubuntu 16.04 LTS na laptopie Asus ax205t. I teraz podaję więcej szczegółów, bo mi się skończyły już pomysły:

- laptop ten posiada tylko i wyłącznie bootowanie po UEFI (to jest netbook), w BIOS jest opcja wyłączebia tylko 'secure boot'.
- ponieważ wcześniej był zainteresowany Win 10 i dysk był zaszyfrowany, to po wyłączeniu 'secure boot' bios prosi o podanie kkucza do odblokowania/rozszyfrowania funkcji bitLocker. Taki klucz posiadam i po jego wpisaniu dysk jest odblokowany.

Problem polega na tym, że w żaden sposób nie mogę uruchomić Ubuntu z pendrive'a. Próbowałem Rufusem eypalić obraz dla wersji x64 UEFI MBR, UEFI/BIOS MBR, zaś dla wersji x32 tylko UEFI/BIOS MBR - nic to nie daje. Pendriwa uruchamiałem z poziomu BIOS i z poziomu recovery win 10 - za każdym razem uruchamia się Win 10 i pomija pendrive'a.

Gdzie może leżeć problem? Może ktoś mnie nskieruje na jakiś inny trop ;-)

Jak pracowałem 4 lata na serwisie laptopów i próbowaliśmy odpalić Ubuntu na jakiś tabletach, to zawsze były spore problemy.

Pozdrawiam
Piotr
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: mario_7 »

Nie musisz wyłączać secure boot - Ubuntu powinno działać z tą opcją.
Upewnij się, że pendrive jest przygotowany prawidłowo i da się go w ogóle użyć do uruchomienia komputera.
To, że system z niego się nie uruchamia to albo wina źle przygotowanego pendrive'a, albo złych ustawień UEFI.
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

Oki, to będę z pendrivem kombinował. Może wezmę innego, bo z tymi penami różnie działało.

Jeśli chodzi o ustawienia UEFI, to w BaiOS mam tylko opcję tego secure boota albo opcję kolejności bootowania i nic więcej.

Tak dla pewności: powinienem przygotować wersję amd64, czyli tą x64 bo tylko ona ma w sobie bootloader UEFI? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: mario_7 »

Ten sprzęt jest jednak bardziej problematyczny niż sądziłem: https://github.com/lopaka/instructions/ ... -x205ta.md
Możesz skorzystać z podlinkowanego tam obrazu już przygotowanego dla tego laptopa lub wykonać instrukcje i samemu przygotować dysk instalacyjny od zera.

Zgodnie z tymi instrukcjami:
  • potrzebujesz 32-bitowy bootloader (już zawarty w tamtym ISO)
  • trzeba ustawić USB w tryb EHCI
  • trzeba wyłączyć SecureBoot (bo urządzenie nie ma standardowych kluczy które umożliwiłyby zweryfikowanie bezpieczeństwa bootowania Ubuntu)
  • jeśli wybierzesz opcję szyfrowania całej zawartości dysku, to podczas uruchamiania komputera będziesz pytany o hasło - niestety nie będzie działała klawiatura, chyba, ze podepniesz jakąś zewnętrzną przez USB
  • dźwięk jakoś działa, ale jest uznawany za eksperymentalny.
Powodzenia.

PS
Być może nowsze Ubuntu, które pojawi się niebawem w kwietniu - wersja 18.04 - będzie mniej problematyczne dla tego urządzenia.
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

Ok, w wolnej chwili spróbuję zainstalować Ubuntu z tego poradnika co podałeś.

To że sprzęt jest problematyczny, to wiem, bo nawet instalując Win10 trzeba ładnie się nagimnastykować, żeby wszystko działało. Ale tu już jestem obcykany, tylko z tym Ubuntu miałem problem.

W sumie mamy kwiecień, to może faktycznie poczekam kilka dni na 18.04 LTS.

Teraz nasunęło mi się pytanie (ale w sumie to jest do sprawdzenia). W czasie instalacji można porozdzielać montowanie różnych katalogów na różnych partycjach. Pomysł był taki, aby na 32GB postawić SWAP, BOOT i resztę, a HOME zrobić na karcie pamięci.

Ciekaw jestem jak to się sprawdzi
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: lcoyote »

Jeszcze innym sposobem jest całkowite sformatowanie dysku z dawnym «win 10» programem z Hirens BootCD - Partition Manager. Możesz także dokupić nowy dysk i go podłączyć w miejsce starego. To niewielka sprawa, bo raptem 6 śrubek i dysk wymieniony. Ja mam Lenovo G585 64bit. Ja robię to tak, że na innym dysku mam zainstalowany Xubuntu 16.04.3 a na innym Win 8.1, bo niestety czasem muszę wrócić do Windowsa
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

W tym moim Asusie x205at jest lutowana pamięć emmc, więc z wymianą będzie ciężko
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: lcoyote »

Cholerka!!! to już nawet takie jaja robią producenci, by przypodobać się dla Microsoftu. Ale ponoć w Polsce można kupić laptopa bez systemu? A we Francji gdzie mieszkam laptopy tylko z systemem Windows. Ja kupiłem tutaj laptopa z win8, ale po gwarancji win padł i jakoś udało mi się wejść w bios i zainstalować Lunux'a. Pozdrawiam.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: mario_7 »

@lcoyote w tym temacie jest konkretny przypadek konkretnego sprzętu, więc to co napisałeś zdecydowanie nie pomoże... Podlinkowałem poradnik, który opisuje co trzeba zrobić i jest tego trochę i nie są to proste rzeczy.

Czy Ubuntu 18.04 będzie mniej problematyczne - okaże się niedługo. Jest szansa, że nowszy kernel rozwiąże jakieś problemy.
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

Pod koniec instalacji mam taki komunikat. Nie zależnie czy sam poustawiam partycje, czy wybiorę automatyczną instalację Ubuntu na całym dysku on i tak się pokazuje
Załączniki
PicsArt_04-07-06.32.04.jpg
(106.87 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: mario_7 »

A co instalujesz?
Awatar użytkownika
expertup
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 46
Rejestracja: 12 mar 2013, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: expertup »

Wypaliłem ISO Rufusem z tego linka co podałeś: https://github.com/lopaka/instructions/ ... -x205ta.md

EDIT:

Połączyłęm się z internetem przed isntalają i poszło :-D
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: gilban »

Gdy patrzę na parametry tegoż laptopa https://www.asus.com/pl/Commercial-Lapt ... fications/, widzę że ma on 2 Giga ram i 32 GB HDD. Jak większość laptopów z tamtego okresu ma on UEFI BIOS 32 bit a nie 64. S kolei Ubuntu uruchamianie w trybie UEFI ma tylko w obrazach 64 bit. Wersje 32 bit nie obsługują UEFI. I mimo że procesor jest 64 bitowy to jest dlatego problem z instalacją Ubuntu na tym sprzęcie.

Żeby móc zainstalować Ubuntu 18.04 LTS w wersji 32 bit, musiało by ono mieć wsparcie dla UEFI. Jednaj wersja 17.10 też nie ma.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 16.04 LTS na Asus ax205t

Post autor: mario_7 »

Masz rację, ale prawdopodobnie można przerobić Ubuntu 18.04 w sposób analogiczny jak w poradniku, który wcześniej podlinkowałem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości