Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Tomfoc »

Nowością w Ubuntu 18.04 LTS jest to, że po wykonaniu komendy dodającej nowe repozytorium nie trzeba wykonywać komendy

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
bo ta wykonywana jest automatycznie. Pozostaje jedynie wykonanie

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get upgrade
albo

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install nazwa_pakietu
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: rrico »

Sam nie wiem czy to dobrze, pomyłkowo wpuścisz jakieś ppa najlepsze na świecie bo ma cośtam i pozamiatane (częściowo), jak ktoś jest świeżak to może niechudo narozrabiać sobie w systemie. Jednak klepiąc po kolei te komendy masz jeszcze czas pomyśleć czy aby na pewno na pewno na pewno chcesz to repo/pakiet.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Tomfoc »

Czyli nie ma innego wyjścia, jak tylko dobrze pomyśleć zanim wklepiemy komendę dodającą jakieś repo. Z drugiej strony, samo dodanie repo i automatyczne wykonanie sudo apt-get update, nie czyni jeszcze końca świata, bo to tylko dodane repo. Żaden pakiet jeszcze nie został zainstalowany albo zaktualizowany, a repo można usunąć. :)
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Foka0111 »

Testuje od poczatku roku (dopiero w kernelu 4.15 dodano pelne wsparcie dla ryzena np odczyt temp) wiec dlatego taki wybor wersji systemu.
Bylo pare wpadek,ze system nie wstal (np aktualizacja najnowszych sterownikow NVidii a dopiero kilka dni pozniej poprawiona wersja xorga.
Ale od czego jest Clonezila.
Przy dysku SSD to chwila moment.
Ale 18 dziala dosyc stabilnie.
Zeby grzebnac w plikach systemowych zamiast sudo kate uzywam gedit.
Jakos nie moge przywyknac do innych edytorow plikow tekstowych.
W zasadzie uprawnienia do zapisu na dyskach wymiennych powinny byc ustawiane klikalnie a nie grzebalnie.
No ale coz.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: lcoyote »

OK i dzięki za podanie terminów wydań poprawek. Wydawało mi się, że 16.04.3 wyszło znacznie wcześniej. Pozdrawiam
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Foka0111 »

A,wlasnie.
Mam problem z przesylem danych pomiedzy dwoma kompami Kubuntu 18.04 = 16.04 przez Samba
Predkosc przesylu jest tragiczna.
Natomiat korzystajac z innych protokolow jest ok np. odtwarzanie filmu przez Kodi
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Tomfoc »

Jak ktoś lubi, to może sobie foldery pokolorować: http://ubuntuhandbook.org/index.php/201 ... untu-1804/
Awatar użytkownika
veronx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2005, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: veronx »

nie chce przechwalać, ale póki co to najlepiej działająca, najszybsza i według mnie mimo gnome najładniejsza wersja Ubuntu,
nvidia 1060 zainstalowana bez problemu, do klawy i myszki logitecha bezprzewodej nie musiałem nic instalować, kilka addonów do gnome i jest w pełni funkcjonalnie i szybko.
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Shevchenko1987 »

A ja się nie mogę odnaleźć w tym gnomie. Unity było dla mnie dużo wygodniejsze. Póki co wróciłem na 16.04 ;)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
veronx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2005, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: veronx »

instalujesz gnome tweaks i popatrz sobie na youtube na filmy typu gnome 3 best tweaks, wybrałem kilka z nich i naprawdę jest mi dużo wygodniej niż na KDE, a fanem unity nigdy nie byłem :)
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Shevchenko1987 »

Tak, wiem. Znam temat ;) Próbowałem ostatnio w weekend dostosować 18.04 by był jak najbardziej Unity podobny. Najbardziej brakuje mi global-menu. Niby jest wtyczka, ale działa kapryśnie i muli. Brakuje mi też message-indicatora i paru innych mniejszych lub większych rzeczy. Na razie póki co siedzę na 16.04 i nigdzie się nie ruszam. :)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
joe93
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 wrz 2015, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Supraśl

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: joe93 »

Potestowałem sobie i wrażenia ?

Nie działał mi Vmware Workstation Player,chodzi ociężale nawet Xubuntu przy 4 GB RAM .. Niedługo xubuntu będzie miało wepchnięte wiele syfu z gnome .. 12.04 i 14.04 było najlepszą wersją xubuntu :D
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Spass »

joe93, cóż, trudno się nie zgodzić. Całe to portowanie "na szybko" Xubuntu do GTK3 niestety wprowadziło dość sporo małych, choć czasami upierdliwych bugów. Ale raczej innej drogi dla Xubuntu/Xfce nie ma, jeśli wciąż chcą walczyć o nowych użytkowników. Nikt nawet by nie spojrzał na "stare, brzydkie Xfce ze stylem Clearlooks" w dobie tak ładnych graficznie Ubuntu, elementary czy Solus. Nie wspominając tu już o możliwości przejścia w przyszłości na Wayland, a głównie dlatego jest potrzebne tyle wewnętrznych zmian. Tak czy siak doceniam starania części deweloperów Xubuntu, bo ostatnio wprowadzają sporo koniecznych zmian pod maską. Co do RAM-u to u mnie głównym winowajcą jest przeglądarka, a nie system. Znak czasu.

Sam przed chwilą instalowałem na swoim laptopie 18.04 do przetestowania i mam mieszane uczucia, niekompletna polonizacja, niedziałający "suspend", sypiąca się aplikacja Menu Libre, drobne wizualne niedociągnięcia panelu (to głównie za sprawą owych portów do GTK3) i tym podobne. Zgłosiłem to wszystko na QA ISO trackerze. Ale to nic co zmusiłoby mnie do poszukiwania nowego systemu, więc na pewno niedługo przejdę na Xubuntu 18.04.

Z ciekawości pobawiłem się też Ubuntu 18.04 i skończyło się jak zawsze w przypadku systemów z GNOME3, czyli dziękuję, postoję.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Tomfoc »

Jutro premiera nowej wersji, a dzisiaj jeszcze ubunciak nowszy kernel dostał.
Awatar użytkownika
Shevchenko1987
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 818
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Shevchenko1987 »

Obrazek

Oswajam się ;)

Edycja:

Da się normalnie korzystać z Unity 7. Link: https://linuxconfig.org/how-to-install- ... aver-linux 8-) :-D :)
Jeśli wybierasz Ubuntu to tylko LTS!
Awatar użytkownika
ffatman
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 182
Rejestracja: 20 sie 2007, 07:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: ffatman »

Nowością w Ubuntu 18.04 LTS jest to, że po wykonaniu komendy dodającej nowe repozytorium nie trzeba wykonywać komendy "sudo apt-get update".
Wiem. Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

PS Używam od grudnia. Co ja nie wyprawiałem ze swapem i z partycjami i nie tylko. I nic, nie mam już nadziei na zepsucie. Komp mi eksplodował a 18.04 działa.
Awatar użytkownika
valdi74
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 441
Rejestracja: 01 maja 2007, 12:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: valdi74 »

Shevchenko1987 pisze: 28 kwie 2018, 17:20 Oswajam się ;)
Ja próbowałem się oswoić ale jakoś mi nie szło. W końcu stwierdziłem, że skoro i tak zmieniam środowisko, to może zrobię trzecie w moim ubuntowym życiu podejście do KDE/Plasma. No i... tym razem się przyjęło :-). Używam od 2 tygodni i jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony. Zarówno wyglądem jak mi możliwościami konfiguracyjnymi dostępnymi bez szperania po rejestrze/plikach. Uważam, że zrobili spory postęp od ostatniej mojej próby parę lat temu. No i w ten sposób po 11 latach nastąpił rozwód z Gnome i ślub z KDE :-D. Jeśli ktoś dawno nie zaglądał do Kubuntu, to zachęcam aby sobie uruchomić i trochę poklikać.
Na starym lapku zawitało XFCE dla odmiany i trochę przez to odżył.
Qui vit sans folie, n'est pas si sage qu'on croit
joe93
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 02 wrz 2015, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Supraśl

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: joe93 »

valdi74 pisze: 08 maja 2018, 09:22
Shevchenko1987 pisze: 28 kwie 2018, 17:20 Oswajam się ;)
Ja próbowałem się oswoić ale jakoś mi nie szło. W końcu stwierdziłem, że skoro i tak zmieniam środowisko, to może zrobię trzecie w moim ubuntowym życiu podejście do KDE/Plasma. No i... tym razem się przyjęło :-). Używam od 2 tygodni i jak na razie jestem pozytywnie zaskoczony. Zarówno wyglądem jak mi możliwościami konfiguracyjnymi dostępnymi bez szperania po rejestrze/plikach. Uważam, że zrobili spory postęp od ostatniej mojej próby parę lat temu. No i w ten sposób po 11 latach nastąpił rozwód z Gnome i ślub z KDE :-D. Jeśli ktoś dawno nie zaglądał do Kubuntu, to zachęcam aby sobie uruchomić i trochę poklikać.
Na starym lapku zawitało XFCE dla odmiany i trochę przez to odżył.
Miałem przez dłuzszą "chwilę" Xubuntu 18.04 i jestem zawiedziony :D . Pchają i w Xubuntu co nieco z GNOME ...
Szczerze ? Jak ma być Xubuntu - czyli Gołe Ubuntu i środowisko XFCE . To zero apek czy cuż z gnome i wogóle ...
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: Spass »

joe93, jakie konkretnie aplikacje masz na myśli? Bo ostatnio nawet usunęli kilka GNOME'owych programów i zastąpili je odpowiednikami z MATE (np. kalkulator i przeglądarka dokumentów). A czy to dobra decyzja to już inna dyskusja. Xfce to nie jest w 100% kompletne środowisko i musi podpierać się w niektórych przypadkach aplikacjami z innych środowisk. Ale to w pewnym stopniu jest plus Xfce, można to nazwać "modularnością" ;) A jako że to środowisko oparte na GTK, deweloperzy nie mają za bardzo wyjścia i muszą gonić za GTK3.

GNOME Software można traktować jako swego rodzaju "zło konieczne", bo skoro Xubuntu to rodzina Ubuntu i chce wspierać Snapy, to innego wyboru póki co nie ma. Nie zapowiada się, żeby w Xubuntu Team miał kto napisać od zera program do zarządzania aplikacjami. No i korzystanie z tego jest opcjonalne, np. Synaptic wciąż działa dobrze (pomijając Snapy oczywiście).
sudo apt purge snapd
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Testujemy Ubuntu 18.04 LTS (Bionic Beaver)

Post autor: JerryG »

Witam!

Testuje z musu Kubuntu 18.04 bo zainstalowalem jak bylo beta gdy padl mi 16,04.

Po aktualizacjach chyba mam juz pelna wersje, z chorobami wieku dzieciecego :(
Usypiam lapka a jak wstaje po kilkunastu godzinach z otwartych przy usypianiu np. 7-8 programow zostaje "obudzonych" tylko 3 reszte trzeba od nowa uruchamiac, nie ma tego jak uspie na 2-3 godziny tu wstaje ze wszystkimi programami.

Nie bardzo mi sie chce ale mam drugi dysk i majac troche czasu zainstaluje swiezo pobrana wersje instalacyjna, wtedy sie okaze czy z bety bedzie dobrze dzialajacy system.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersje Rozwojowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości