Nie działający terminal

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
miki89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2018, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Nie działający terminal

Post autor: miki89 »

Cześć,

Mam problem z terminalem.
Otóż konsola po uruchomieniu nie wczytuje automatycznie danych z systemu (tj. nazwa użytkownika) co uniemożliwia mi wpisywanie komend do terminala.
Wygląda tak jakby terminal działał jako edytor tekstowy bo można wpisywać informacje z klawiatury ale nie powoduje to wywołania komend.
Próbowałem już opcji z restartem terminala, odinstalowałem go i zainstalowałem na nowo ale bez efektu.

Czy jedyną opcją jest przywrócenie ustawień fabrycznych w 16.04 ?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nie działający terminal

Post autor: kobrawerde »

Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: Spass »

Cześć. Może coś namieszało w pliku ~/.bashrc? Oprócz wspomnianego usunięcia ustawień możesz też przetestować inny terminal, np. xfce4-terminal i zobaczyć jak się zachowuje.

EDIT: Aha, no i możesz jeszcze sprawdzić jak sprawa się ma na nowo utworzonym użytkowniku.
sudo apt purge snapd
miki89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2018, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: miki89 »

Instalacja xfce nic nie dała niestety.
Próbowałem też CTRL +ALT +F1 i gconftool ale tak jakby w ogóle tego nie wczytywał, edytowanie profilu w terminalu też nic nie daje.
Przy przełączeniu na konto gościa terminal działa poprawnie - więc chyba sobie coś przestawiłem w ustawieniach na podstawowym koncie - problem w tym, że nie bardzo wiem gdzie.
Opcja z bashrc może być dobra bo mam wrażenie, że za każdym razem jak otwieram terminal to tak jakby był on ustawiony jako edytor tekstu - po prostu wpisujesz co chcesz ale to nie są komendy bo np. dasz sudo i enter i przejdzie po prostu do kolejnej linii i możesz pisać dalej co chcesz a nie wywołuje to żadnego efektu.
Jest jakiś sposób by zmienić coś w bashrc bo jedyny bash jaki znalazłem to w /etc/bash_completion.d ?
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: Spass »

Domyślny plik bashrc powinien znajdować się w tutaj - /etc/skel/.bashrc
Przekopiuj go stamtąd i zrestartuj terminal.
sudo apt purge snapd
miki89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2018, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: miki89 »

Niestety w skel mam tylko folder "Przykłady" i nic więcej więc przypuszczam, że chyba trzeba byłoby stworzyć plik bash...
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie działający terminal

Post autor: Tomfoc »

Czy autor tego tematu wie czym są pliki ukryte? Czy wie, że stają się one widoczne po wciśnięciu skrótu klawiaturowego ctrl-h? Pliki ukryte to te, których nazwa zaczyna się od kropki.
czesioo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 09 paź 2017, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nie działający terminal

Post autor: czesioo »

miki89 pisze: 27 cze 2018, 13:59 Niestety w skel mam tylko folder "Przykłady" i nic więcej więc przypuszczam, że chyba trzeba byłoby stworzyć plik bash...
Zrób tak:
cd /etc/skel
ls -a
ja zobaczyłem to
.bash_logout .bashrc .config examples.desktop .local .profile Pulpit
🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
--
Pozdrawiam
czesioo
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: Nie działający terminal

Post autor: rrico »

@czesioo: problem chyba w tym, że on nie wpisze nic w terminalu (nic co wywołuje efekt) czyli ten tip nie przejdzie
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
miki89
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2018, 13:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: miki89 »

Niestety na tym polega problem.
Próbowałem podmienić pliki z katalogu etc/skel ale niestety brak uprawnień i pliki tylko do odczytu więc nic nie zmienię.
Dodałem nowe konto użytkownika i na nowym koncie terminal śmiga normalnie więc raczej po prostu skupię się na nowym koncie i tam przeniosę większość ważnych plików.

Dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nie działający terminal

Post autor: kobrawerde »

A co za problem z podmianą ....zainstaluj sobie menedżer plików : nemo
Potem w menu kontekstowym prawy klik na danym folderze masz opcję otwórz jako administrator ... potem zmieniasz co chcesz :-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Nie działający terminal

Post autor: Spass »

miki89, nie zrozumiałeś mojej porady. Ty nie masz (i nie powinieneś) zmieniać pliku /etc/skel/.bashrc, tylko skopiować go do swojego profilu, czyli zamienić plik /home/twoja_nazwa/.bashrc (w skrócie ~/.bashrc). Uprawniania "tylko do odczytu" w tym nie przeszkadzają, gdyż nic w tym pliku (to jest /etc/skel/.bashrc) nie zmieniasz. Kopiujesz, nie przenosisz. Fakt, powinienem może wspomnieć wcześniej o tym, że pliki i katalogi zaczynające się od kropki są domyślnie ukryte w menedżerze plików i że najczęściej skrót Ctrl+H je pokazuje.

No ale skoro nie jest problemem dla ciebie przenieść się na nowy profil, to OK. Jest to jakieś rozwiązanie. Tylko pamiętaj, prędzej czy później będziesz zapewne musiał coś zmienić w konfiguracji i warto zaznajomić się z podstawami Linuksa, np. pliki ukryte, gdzie programy przechowują swoje pliki konfiguracyjne (podpowiedź - dla użytkownika przeważnie w ~/.config/), uprawnienia plików itp.

kobrawerde, nie ma potrzeby instalowania dodatkowego menedżera plików. Wiem, że GNOME usuwa funkcjonalność jak popadnie, ale ich menedżer plików kopiować to chyba jeszcze potrafi ;) Poza tym polecanie początkującemu otwierania graficznego menedżera plików jako root uważam za bardzo zły pomysł.
sudo apt purge snapd
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości