repozytoria z Minta

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
cybertom
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 26 cze 2013, 13:15
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

repozytoria z Minta

Post autor: cybertom »

Witam Panowie
Podoba mi się Ubuntu z środowiskiem Mate, z kolei nie bardzo brak dodanych repozytoriów jak w Mint. Czyj jest możliwość dodania wszystkich repo do Ubuntu Mate z Minta grupowo a nie po jednym ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: repozytoria z Minta

Post autor: Tomfoc »

Repo Minta to tylko to:

Kod: Zaznacz cały

deb http://packages.linuxmint.com tara main upstream import backport #id:linuxmint_main
cybertom
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 26 cze 2013, 13:15
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: repozytoria z Minta

Post autor: cybertom »

Pewnie zadam głupie pytanie ale jak tego użyć ?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: repozytoria z Minta

Post autor: Tomfoc »

Wyłącznie na swoją odpowiedzialność i najlepiej po zrobieniu kopii systemu, należy wyedytować plik /etc/apt/sources.list dodając w nim wiersz podany przeze mnie wyżej.
Aby ten plik edytować, musisz mieć prawa administratora. Ja użyłem małego edytora nano

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/apt/sources.list
Na końcu wkleiłem wiersz

Kod: Zaznacz cały

deb http://packages.linuxmint.com tara main upstream import backport #id:linuxmint_main

Zapisałem plik i wykonałem polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo apt update
Apt zgłosił brak klucza publicznego nr A6616109451BBBF2
Dodałem klucz poleceniem

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys A6616109451BBBF2
i ponownie

Kod: Zaznacz cały

sudo apt update
Tym razem apt zauważył, że dostępna jest aktualizacja 22 pakietów (to właśnie te z dodanego repo). Na tym zabawę zakończyłem, usuwając wcześniej z pliku /etc/apt/sources.list dodany wiersz. Jeśli nie boisz się uszkodzenia systemu, możesz zaktualizować pakiety. Nie wiem co chcesz osiągnąć. Dodanie repo nie zamieni Ubuntu w Minta.
Mint korzysta z repo Ubuntu i ma tylko to jedno (podane wyżej) repo więcej.
cybertom
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 26 cze 2013, 13:15
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: repozytoria z Minta

Post autor: cybertom »

Może źle się wyraziłem. Chodzi mi o to ze w ubuntu jest bardzo skromnie w oprogramowaniem. W Mincie jest od groma i ciut ciut. I właśnie to chciałbym osiągnąć.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: repozytoria z Minta

Post autor: Spass »

cybertom pisze: 05 lip 2018, 18:32 Pewnie zadam głupie pytanie ale jak tego użyć ?
Cześć cybertom, wnioskuję po tym, że jesteś początkującym użytkownikiem. Muszę przyznać, że nie do końca rozumiem obranej przez Ciebie ścieżki mieszania repozytoriów. Co dokładnie stoi na przeszkodzie w zainstalowaniu i użytkowaniu Minta, skoro bardziej ci odpowiada?

Albo inaczej - jakiego konkretnie oprogramowania brakuje ci w Ubuntu? Zapewne większość możesz po prostu zainstalować z oficjalnych repozytoriów bez zbędnego kombinowania.
sudo apt purge snapd
cybertom
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 26 cze 2013, 13:15
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: repozytoria z Minta

Post autor: cybertom »

Cały czas bylem na Mint. Teraz troszkę spodobał mi się Ubuntu Gnome. Ale w centrum oprogramowania jest mniej programów niż w Mint. Wnioskuje ze brak jakiś repozytoriów? Czy złe kombinuje ? Ale jakiś powód musi być . Wiem ze można poszukać na oficjalnych stronach, tylko te lenistwo. Wygodnie jest korzystać z centrum oprogramowania.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: repozytoria z Minta

Post autor: Tomfoc »

Nie patrz na te zabawki dla dzieci zwane Centrum Oprogramowania itp. Mint nie może mieć więcej oprogramowania, bo korzysta z tych samych repozytoriów. Ma dodatkowo jeszcze jedno, ale sądzę, że w tym "miętowym" repo są raczej nowsze wersje pakietów Cinnamona, który jest dziełem ekipy z Minta. Zainstaluj sobie porządny menedżer oprogramowania, którym jest synaptic. Jest to narzędzie graficzne, daje możliwość pobrania zrzutu ekranu aby zobaczyć wygląd programów. User Spass zadał ci pytanie: czego ci brakuje w Ubuntu? Samemu sobie na to pytanie odpowiedz i nie sugeruj się tym, że w jakimś tam centrum oprogramowania w Mincie było tych programów więcej. Tak, jak pisał Spass - repozytoriów z różnych dystrybucji (a nawet z różnych wersji tej samej dystrybucji) nie mieszaj, bo to się może skończyć problemami.
Dosłownie przed chwilą ponownie dodałem to repo "miętowe" do mojego Ubuntu 18.04 i podejrzałem jakie tam są pakiety. Nie ma tam niczego, co by mogło uzasadnić mieszanie repozytoriów.
rrico
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 22 kwie 2017, 11:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64
Lokalizacja: óć-pl

Re: repozytoria z Minta

Post autor: rrico »

Poza tym jak nie masz czegoś czego potrzebujesz (tak detalicznie, bo to będą pojedyncze progsy pewnie) to doklep z palca sudo apt install cośtam i będziesz miał, zwracaj tylko uwagę żebyś nie polosował połowy innego środowiska, ale na gnoma raczej sporo jest rzeczy także marna szansa.
----------------------------------------------------
Ubuntu MATE 16.04.2 LTS x64 (tymczasowo offline) | Składak
Limux Mint 18.2 Mate/Cinnamon x64 (bieżący) | Toshiba Satellite A350
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości