Partycjonowanie Windows + Kubuntu, SSD + HDD (możliwe RAID 0), opcjonalne szyfrowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
M1lten
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2018, 06:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Partycjonowanie Windows + Kubuntu, SSD + HDD (możliwe RAID 0), opcjonalne szyfrowanie

Post autor: M1lten »

Witam,
na wstępie pragnę zaznaczyć, że jestem nowy na forum.
Zapoznałem się z regulaminem, wyszukałem rozwiązania problemu (nie tylko tutaj), jednak nie znalazłem pełnego wyjaśnienia.

Chcę możliwie niedługo składać nowego blaszaka.
Ma na nim stać Kubuntu (praca, codzienny użytek) i Windows 10 (gry), stawiałem już dual boot'y (kilka razy z różnymi dystrybucjami) i wszystko działało.
Linuksa używam od ponad roku, nie jestem więc zbyt zaawansowanym użytkownikiem i proszę o pomoc w partycjonowaniu.

Nowy komputer ma mieć:

240 GB SSD - sda - na oba systemy
1 TB HDD - sdb - na dane aplikacji, pliki

lub

240 GB SSD - sda - na oba systemy
2x 500 GB HDD RAID 0 - sdb - na dane aplikacji, pliki

Z tego co wyczytałem, to sprzętowe RAID będzie widoczny dla systemu jako jeden dysk.
Nie jestem pewien jak przeprowadzić partycjonowanie tych dysków.

Planowałem taki rozkład partycji:

sda1 - GRUB
sda2 - / - ext4 - 40 GB
sda3 - Windows'owa partycja systemowa - NTFS - 70 - 100 GB
sda4 - partycja na często używane dokumenty - NTFS - reszta miejsca
sda5 - swap - 4 GB

sdb1 - /home - NTFS - 70 - 100 GB
sdb2 - windows'owa partycja na gry i aplikacje - NTFS - reszta miejsca

Co sądzicie o takim podziale?
Czy lepiej sformatować /home na ext4, czy na NTFS? (NTFS da łatwy dostęp do plików z poziomu Windowsa)
Czy GRUB i swap powinny być na SSD? (wydaje mi się, że swap powinien ze względu na prędkość, ale z drugiej strony, czy jeśli będą na nim częstsze operacje r/w to czy nie zajedzie dysku wcześniej?)
Czy tyle partycji na SSD może faktycznie obniżać jego wydajność? (czytałem różne opinie)

Mam jeszcze klika opcjonalnych pytań.
Jakie są możliwości szyfrowania wszystkich dysków, tak aby każdy używał tego samego klucza?
Jeśli ktoś używał takiego szyfrowania, to jakie są jego odczucia względem wydajności?
Czy warto zastanowić się nad BTRFS zamiast ext4?

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

PS. Jeśli temat był już gdzieś poruszany to chętnie proszę o linki.
Wiem, że niektóre z pytań były już zadawane gdzie indziej, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi chciałbym się zapoznać z opinią doświadczonych użytkowników.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8596
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie Windows + Kubuntu, SSD + HDD (możliwe RAID 0), opcjonalne szyfrowanie

Post autor: mario_7 »

  • Grub nie wymaga osobnej partycji - to bootloader i instalowany jest w sektorze rozruchowym dysku (przy czym część plików jest trzymana w /boot na partycji systemowej).
  • System nie będzie działał prawidłowo, jeśli /home będzie sformatowany jako NTFS - to nie jest właściwy system plików na systemu linuksowego - brak mu obsługi wielu rzeczy z których korzystają systemy linuksowe - jak choćby rozbudowane uprawnienia dostępu do plików.
  • SWAP w dzisiejszych czasach może być plikiem, więc też nie trzeba tworzyć osobnej partycji dla niego.
  • Jeśli nie wiesz jakie są różnice między ext4 a btrfs, to zostań przy ext4.
  • Szyfrowanie ma wpływ na wydajność - kilka lub kilkanaście procent - w zależności od sprzętu i sposobu szyfrowania - https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... rypt&num=1
  • Szyfrowanie całego dysku wymaga niezaszyfrowanej osobnej partycji /boot (da się to ominąć, ale wymaga dłubania)
  • Ogólnie podział na partycje całkiem sensowny (z uwzględnieniem uwag powyżej).
  • Ponieważ sposoby szyfrowania na obu systemach będą różne, to opcja tego samego klucza odpada.
  • W zależności od wybranego sposobu szyfrowania dostęp do plików z jednego systemu do drugiego może być utrudniony albo niemożliwy.
M1lten
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 24 cze 2018, 06:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie Windows + Kubuntu, SSD + HDD (możliwe RAID 0), opcjonalne szyfrowanie

Post autor: M1lten »

mario_7 pisze: 08 lip 2018, 19:52
  • SWAP w dzisiejszych czasach może być plikiem, więc też nie trzeba tworzyć osobnej partycji dla niego.
Wielkie dzięki za pomoc.

W takim razie SWAP powinien być na partycji /, tak?

Dziękuję, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8596
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Partycjonowanie Windows + Kubuntu, SSD + HDD (możliwe RAID 0), opcjonalne szyfrowanie

Post autor: mario_7 »

Jeśli swap będzie plikiem, to raczej nie ma większego znaczenia na której partycji będzie - grunt, żeby był na partycji automatycznie montowanej, z linuksowym systemem plików.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości