Blackscreen po opcji suspend/ resume

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: kobrawerde »

Mam ponowny problem w systemie Xubuntu 18.04 LTS ...ale pewnie dotyczy to innych distro np. Lubuntu. Mianowicie na sterownikach grafiki Nvidii tzw otwarto-źródłowych ( nouveau ) opcja suspend / resume / + blokada ekranu hasłem po wybudzeniu działała OK. Opcja przyciemniania / rozjaśniania ( brightness ) ekranu również . Jednak po zmianie na drivery tzw. własnościowe : nvidia-340 ( 340.106 ) i dokonaniu kilku zmian w plikach konfiguracyjnych aby uzyskać ponowne działanie opcji przyciemniania / rozjaśniania ekranu ( plik xorg.conf)
/etc/X11/xorg.conf

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
   Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"    
    Option "NoLogo" "True"
Opcja suspend / resume + blokada ekranu po wybudzeniu skutkuje tzw. backscreen-em ( czarny ekran ) i Lipa ! laptop jest prawie martwy :-) nie pomagają żadne triki : ctrl +alt F1 itd itp... potem już tylko pomaga wyłączenie / restart "lapka" przyciskiem power . Po wyłączeniu w ustawieniach zasilania opcji blokady ekranu po przejściu w stan wstrzymania opcja suspend działa poprawnie ....jednak opcja blokady chronionej hasłem jest dość przydatna. Jak dotąd nie mogę znaleźć rozwiązania . Może ktoś już taki problem przerabiał ....
Chyba nie jestem osamotniony ...ale wynika iż to nie jest jakiś nowy problem ..... a do dzisiaj kłopoty ? .... :clap: .... winowajca to chyba : light-locker .... co parę lat przeżywamy .......deja vu :razz:
https://askubuntu.com/questions/896392/ ... ack-screen
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... bug/488720
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: mario_7 »

Czy w logach coś widać? Może sterownik pada?
Pokaż plik /var/log/kern.log z sytuacji, gdy miałeś czarny ekran po uśpieniu.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: kobrawerde »

cat /var/log/kern.log | pastebinit
https://paste.ubuntu.com/p/B4JQs4b9ww/
W między czasie była aktualizacja ...np. i z tego co zdążyłem podejrzeć również kernela z 4.15.0-26-generic na 4.15.0-27-generic.... ale po reboot-cie problem taki sam log j.w.
Jednak dziwne bo mimo instlki nowego kernela dalej po komendzie :

Kod: Zaznacz cały

uname -a
mam :

Kod: Zaznacz cały

Linux kris-R780 4.15.0-26-generic #28-Ubuntu SMP Wed Jul 4 16:24:29 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Sprawdziłem folder boot a w nim pliki:
abi-4.15.0-27-generic / config-4.15.0-27-generic / initrd.img-4.15.0-27-generic / retpoline-4.15.0-27-generic / vmlinuz-4.15.0-27-generic
Analogiczne wersje do nr. : 23 / 26
Czemu nie nastąpiła zmiana kernela ? ...w opcjach zaawansowanych grub-a nie ma kernela v. 4.15.0-27-generic tylko 23 / 26 ...ale to może być wina kilku systemów na moim lapku .... tak niestety jest iż na zmianę grub-a ma wpływ ( u mnie ! ) tylko jeden z systemów Linux Mint :-) ....jednak chyba w samym systemie Xubuntu powinna być już wersja z końcówką 27 ? .... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: Tomfoc »

Na dysku masz zainstalowane kilka dystrybucji Linuksa. W MBR masz tylko jeden bootloader, z jakiejś jednej konkretnej dystrybucji. Przykładowo - jeżeli masz zainstalowane Xubuntu i Mint, to w MBR możesz mieć bootloader pochodzący z Xubuntu, albo z Mint. Jeżeli GRUB jest z Minta (domyślnie jest bootowany Mint) a w Xubuntu pojawi się nowy kernel, to mintowy GRUB o istnieniu nowszego kernela w Xubuntu nie ma pojęcia. Musisz zalogować się do Minta, wykonać polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
aby mintowy GRUB dowiedział się o istnieniu nowego kernela w Xubuntu. Dopiero po tej operacji możesz tego nowego kernela użyć. GRUB sam z siebie nowych systemów i nowych kerneli nie szuka. Trzeba użyć powyższego polecenia.
Jeżeli zachce ci się zainstalować kolejną dystrybucję, przykładowo Manjaro, to instalator Manjaro wpakuje do MBR GRUB-a pochodzącego z Manjaro. W tej sytuacji, jeżeli w Xubuntu albi Mincie zostaną zaktualizowane kernele, to trzeba zalogować się w Manjaro i wykonać powyższe polecenie.
Mam nadzieję, że to, co napisałem, jest zrozumiałe.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: kobrawerde »

Dzięki za "łopatologiczne? objaśnienie ... swoją drogą nie miałem bladego pojęcia że update gruba w innym systemie ma wpływ na zmianę kernela w drugim :-) ... może coś wniesie do sprawy wersja 4.15.0-27.... sprawdzam.
Niestety ten sam bug .... blackscreen po opcji suspend / wakeup / + light-locker .... bez włączonego locker-a system wybudza się prawidłowo. Może podmiana downgrade kernela coś wniesie bo pewnie nowej wersji light-locker nie znajdę :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: Tomfoc »

kobrawerde pisze: 13 lip 2018, 08:30 ... swoją drogą nie miałem bladego pojęcia że update gruba w innym systemie ma wpływ na zmianę kernela w drugim :-) ...
Jeżeli GRUB z Minta zostaje umieszczony w sektorze startowym dysku, to staje się takim ogólnym bootloaderem dla wszystkich dystrybucji zainstalowanych. Jeśli zalogujesz się w Xubuntu i wykonasz polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sda
(zakładając, że twój dysk to /dev/sda)
to w sektorze startowym zostanie umieszczony bootloader xubuntowy. On nie ma żadnego wpływu na kernele. On tylko sprawdza jakie są dostępne i umieszcza je w menu wyboru.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: kobrawerde »

Dzięki za podpowiedź ... i tak zrobię
Ps. nie wiem czy log ........./var/log/kern.log
pokaże właściwe problemy po reboot-cie ?... czy zapisuje wszystkie wcześniejsze problemy ?
Może trzeba by w czasie trwania błędu zdobyć log z dmesg ...ale PC jest przysłowiowo martwy ;-) ... a może dosteć się do niego przez sieć ssh i wtedy zdobyć log z dmesg ....najwyżej powrócę do driverów nouveau.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: mario_7 »

W logach nic specjalnego nie widać. Może ten light-locker jakieś logi gromadzi i tam by coś było?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Blackscreen po opcji suspend/ resume

Post autor: kobrawerde »

Po ostatniej aktualizacji + kernel z końcówką 29 prawie naprawił w/w błąd ... prawie bo już po opcji suspend + blokada ekranu dziala choć trochę długo zaskakuje :-) .... i niestety następuje zmiana rozdzielczości ekranu ale tylko dotyczy to opcji ekranu wpisywania hasła po zalogowaniu do systemu wszystko OK ! podobny problem przy boot-owaniu systemu po restarcie. Zmiana rozdzielczości w w konfiguracji grub-a nic nie daje ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości