Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Tomfoc »

Partycji EFI nie widać. Słusznie piszesz, że są dwie - jedna montowana w /, druga w /home. Gdyba była partycja EFI, to byłaby montowana w /boot/efi.
Dla prawidłowego działania programu "Oprogramowanie Ubuntu" nie ma to jednak znaczenia. Skoro system wstaje i działa prawidłowo, inne programy działają prawidłowo, to problem leży wyłącznie w tym programiku "Oprogramowanie Ubuntu". Nie używam tego wynalazku więc nie pomogę. Co do braku informacji - jest ona dostępna w sieci. Co prawda jest to wszystko rozrzucone po różnych zakamarkach sieci, ale jest. Trzeba sporo cierpliwości i wytrwałości. Przykład jednego pytania w Google: https://www.google.com/search?q=ubuntu+ ... =firefox-b
Ostatnio zmieniony 08 sie 2018, 17:26 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Miecz34 »

Tomfoc pisze: 08 sie 2018, 17:07 Partycji EFI nie widać. Słusznie piszesz, że są dwie - jedna montowana w /, druga w /home. Gdyba była partycja EFI, to byłaby montowana w /boot/efi.
Więc proszę powiedz mi, nie mam sie czym przejmować w takiej sytuacji? Bo szczerze pomyślałem, że jak zainstalowałem wersję 16.04.4 i było wymagane ustawienie partycji dla EFI, bo instalacja po chwili dalej nie chciała iść, gdybym tej partycji dla EFI nie utworzył, a w wersji 16.04.5 idzie cała instalacja bez żadnych problemów, zacząłem sądzić, że może coś jest nie tak, skoro nie blokuje się postęp instalowania systemu Ubuntu i nie wymaga utworzenia owej partycji.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: mario_7 »

Wygląda to tak, jakbyś wcześniej instalował wersję 16.04.4 w trybie EFI, a teraz wersję 16.04.5 instalujesz najwyraźniej w trybie Legacy (bez EFI).
Dodam dla formalności, ze między 16.04.4, a 16.04.5 różnica jest jedynie w odrobinę nowszych pakietach, bo to ten sam system. Po zainstalowaniu 16.04.4 i przeprowadzeniu standardowej aktualizacji pakietów systemowych - system automatycznie zacząłby się przedstawiać jako 16.04.5.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze: 10 sie 2018, 22:46 Wygląda to tak, jakbyś wcześniej instalował wersję 16.04.4 w trybie EFI, a teraz wersję 16.04.5 instalujesz najwyraźniej w trybie Legacy (bez EFI).
Dodam dla formalności, ze między 16.04.4, a 16.04.5 różnica jest jedynie w odrobinę nowszych pakietach, bo to ten sam system. Po zainstalowaniu 16.04.4 i przeprowadzeniu standardowej aktualizacji pakietów systemowych - system automatycznie zacząłby się przedstawiać jako 16.04.5.
W biosie na tryb Legacy nie zmieniałem. Chyba, że mi sie coś przestawiło, przez moją nieuwagę, ale nie sądzę.. Tak instalowałem wersję 16.04.4, ale potem pobrałem wersję 16.04.5, wymazałem poprzednią wersję i zainstalowałem najnowszą.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: mario_7 »

A czy nie pobrałeś czasem wersji i386 - 32-bitowej? To by tłumaczyło brak możliwości instalacji z EFI.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze: 11 sie 2018, 12:33 A czy nie pobrałeś czasem wersji i386 - 32-bitowej? To by tłumaczyło brak możliwości instalacji z EFI.
A skąd! Miałem wersję 16.04.4. Zaktualizowało mi do wersji 16.04.5 i wtedy przestało mi działać to Oprogramowanie Ubuntu o którym wcześniej pisałem. Pobrałem wersję 16.04.4, myślałem, że coś namieszałem z instalacją innych rzeczy i dlatego Oprogramowanie Ubuntu przestało działać. Wyszła wersja 16.04.5, pobrałem ją ze strony www.ubuntu.com, ściągnąłem przez BitTorrent i wypaliłem na płytce, na 100% jest to wersja 64-bitowa. Dla mnie też dziwnym się wydało, że z listy podczas partycjonowania nie miałem możliwości wyboru EFI... W biosie przecież nic nie zmieniałem. I jeszcze taka istotna uwaga. Miałem wypaloną wersję 16.04.4 na innej płytce sprzed około dwóch miesięcy i ją jak włożę i zaczne instalacje, to normalnie mam podczas partycjonowania wybór z listy utworzyć partycję dla EFI...Tak sprawa wygląda. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak się dzieje z wersją 16.04.5. Żeby nie było, robiłem instalację już ze trzy razy i za każdym razem nie było na liście przy partycjonowaniu nazwy EFI. Zawsze pobieram wersję 64-bit. Inaczej by mi skype nie działał na wersji 32-bit.

Tomfoc sugerował, że instalator w wersji 16.04.5 sam wykrywa partycję EFI i automatycznie ją dodaje... To o co chodzi, skoro Ty Mario sugerujesz, że powinna owa nazwa EFI być widoczna na liście wyboru do partycjonowania.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: mario_7 »

W zainstalowanym systemie albo po uruchomieniu Ubuntu z USB/DVD możesz sprawdzić w jakim trybie pracuje system - UEFI czy BIOS (Legacy) - wykonaj to:

Kod: Zaznacz cały

test -d /sys/firmware/efi && echo efi || echo bios
Jeśli jest "bios", to być może musisz w jakiś specjalny sposób uruchomić dysk USB/DVD, aby instalacja przebiegła w trybie EFI.
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze: 11 sie 2018, 17:36 W zainstalowanym systemie albo po uruchomieniu Ubuntu z USB/DVD możesz sprawdzić w jakim trybie pracuje system - UEFI czy BIOS (Legacy) - wykonaj to:

Kod: Zaznacz cały

test -d /sys/firmware/efi && echo efi || echo bios
Jeśli jest "bios", to być może musisz w jakiś specjalny sposób uruchomić dysk USB/DVD, aby instalacja przebiegła w trybie EFI.
Wklepałem teraz w terminalu i wyskoczył mi bios pod tą nazwą. Rozumiem. Ale czy w takim przypadku podczas instalacji Ubuntu znikała by ta nazwa EFI na tej liście przy partycjonowaniu?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: mario_7 »

Jeśli system uruchomiony z płyty lub USB jest w trybie BIOS, to taki też się zainstaluje - nie będzie partycji EFI.

Generalnie - to nie jest problem i jeśli system działa, to w zasadzie nic nie trzeba z tym robić...
Miecz34
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2016, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: Miecz34 »

mario_7 pisze: 12 sie 2018, 00:05 Jeśli system uruchomiony z płyty lub USB jest w trybie BIOS, to taki też się zainstaluje - nie będzie partycji EFI.

Generalnie - to nie jest problem i jeśli system działa, to w zasadzie nic nie trzeba z tym robić...
Rozumiem. Dziękuję za oświecenie, zaraz się zabieram do ponownej instalacji i mam nadzieję, że tym razem po ponownej instalacji nie będę miał żadnych kłopotów a zwłaszcza w moim przypadku z Oprogramowaniem Ubuntu, chcę wierzyć, że to ja popełniłem jakiś błąd i z tego względu nie działało to prawidłowo.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Oprogramowanie Ubuntu tuż po świeżej instalacji systemu...

Post autor: mario_7 »

Oprogramowanie Ubuntu ma jakiś problem - wielu użytkowników to zgłasza. Ostatnio widziałem na forum, ze ktoś polecał AppGrid jako alternatywę - nie znam, nie używam, ale przetestować można.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 22 gości