Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Durl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2018, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Durl »

Witam,

mam Samsunga 530U który dysponuje 500GB HDD oraz małym zintegrowanym SSD (14,9Gb).

Czy można jakoś rozsądnie zainstalować Ubuntu aby wykorzystać szybkość SSD?

Druga kwestia jest taka, że mam obecnie zainstalowane Ubuntu 16.04 LTS i bardzo, bardzo nie chciałbym stracić danych/ustawień w programach itp. (praca, doktorat - rozumiecie ;) Najchętniej przeniósłbym niektóre części systemu ale nie wiem na ile to jest mozliwe i przydatne.

Kiedyś miałem Ubuntu zainstalowany na tym SSD ale szybko okazało się, że aktualizacje powodują wyczerpanie się miejsca na tej partycji i byłem zmuszony zainstalowac jeszcze raz na HDD.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. :ligt:
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: mario_7 »

Niecałe 15GB, to faktycznie trochę mało, chociaż u mnie system (bez /home) zajmuje mniej... W zależności od ilości zainstalowanego oprogramowania mógłbyś pokusić się o zainstalowanie systemu na SSD, a katalogu /home na HDD. Do tego jakbyś katalog /var/cache/apt/ przeniósł na HDD (i utworzył link symboliczny), to aktualizacje nie zjadałby miejsca na SSD. Mógłbyś w ten sposób przenieść też inne niekluczowe katalogi, które w twojej instalacji zajmują miejsce, a ich obecność na SSD nie daje zbyt wiele (np. u mnie dokumentacja texlive zajmuje ponad 1GB - tego typu pliki spokojnie można trzymać na HDD zamiast SSD).

Możesz uruchomić narzędzie "Wykorzystanie dysku", żeby sprawdzić ile miejsca zajmują poszczególne katalogi w systemie. Na ten moment, pewnie mógłbyś niektóre z nich przenieść na SSD i zrobić linki symboliczne, albo jakiś większy kawałek przenieść na SSD i dopisać w fstab, że w to miejsce ma być montowany dysk SSD. Oczywiście ostrożnie z partycją /boot.
Jeśli jednak nie chciałbyś narobić sobie problemów, to przygotuj kopię zapasową, a najlepiej odłóż eksperymenty na czas, gdy ewentualny błąd nie zrujnuje kariery naukowej. ;)
Durl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2018, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Durl »

Mario_7 - dziękuję za odpowiedź.

Brzmi dobrze ale czy mógłbyś naprowadzić mnie krok po kroku jak bezpiecznie to zrobić? Tzn jak przenieść katalog systemowy i stworzyć link symboliczny aby to działało? Ponadto które z folderów Ubuntu mają największy wpływ na prędkość działania i startu systemu?
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Xue-buntu »

Witam. Ciekawi mnie, jak ten dysk jest widziany przez system: jako dwa urządzenia czy jako jedno. W drugim przypadku oba rodzaje pamięci są traktowane przez system jako jedna przestrzeń dyskowa, wbudowany SSD powinien znajdować się na samym końcu tej przestrzeni, a sprawa przenoszenia systemu się komplikuje. Spotkałem się z takim dyskiem, ale nie wiem, jak wygląda sprawa trwałości "części SSD", ta pamięć była przewidziana jako powiększona pamięć podręczna, ewentualnie na pliki stronicowania i hibernacji.

Niestety nie doradzę, jak przenieść system na ten SSD, bo sam tego nigdy nie próbowałem. W opisanym przeze mnie przypadku możesz użyć benchmarku gnome-disk-utility do określenia, czy rzeczywiście "część SSD" jest na końcu przestrzeni, o ile użyjesz pojedynczej próbki o rozmiarze całej wolnej przestrzeni. Sprawa jest dla mnie trochę zbyt ryzykowna.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Durl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2018, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Durl »

Xue-buntu pisze: 16 sie 2018, 16:02 Ciekawi mnie, jak ten dysk jest widziany przez system: jako dwa urządzenia czy jako jedno.
W disk-utility są to dwa odrębne urządzenia.
Awatar użytkownika
Xue-buntu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 128
Rejestracja: 22 lut 2015, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Xue-buntu »

Na początek może zrób zrzut ekranu z programu GParted dysku, na którym jest zainstalowany system - bez mapy ani rusz :).

Jeśli chodzi o foldery wpływające na wydajność systemu i aplikacji, to chyba wszystkie w "/" mają wpływ prócz /boot i /home, ale z tego drugiego zaś trzeba wyciągnąć foldery, w których przeglądarki przechowują pamięć podręczną (można jednak je umieścić na innym dysku i podlinkować). Podobnie podlinkować można /var/cache/apt. Aktualizowane kernele trzeba co jakiś czas usuwać za pomocą apt (czy synaptic) z parametrem "purge" (usunięcie konfiguracji), żeby zapanować nad miejscem.
___________________________
Albo Xfce, albo terminal ;-)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: mario_7 »

Najprościej byłoby zainstalować system an tym małym dysku SSD i potem wybrane foldery przenieść na HDD.
W drugą stronę, to w zasadzie całe /usr, /lib, /var, /bin wypadałoby przenieść. Najbezpieczniej byłoby to zrobić z poziomu systemu uruchomionego w sesji Live z CD/DVD lub USB. W razie czego taki system pomoże też odkręcić zmiany. ;)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Tomfoc »

Na dysku swego laptopa mam zainstalowanych kilka różnych dystrybucji Linuksa. Dla każdej z nich przygotowałem jedną partycję o rozmiarze około 11,5 GB. Zajętość tych partycji stanowi około 65%. Tak więc dysk SSD o rozmiarze 14,9 GB stanowczo wystarczy. Trzeba tylko regularnie czyścić system ze zbędnych pakietów (np. starych kerneli). Swoje dane takie jak filmy, muzyka, dokumenty, fotki itp, trzymać na innej partycji (w przypadku autora tego tematu na dysku HDD).
Przenoszenie systemu z HDD na SSD to zbyt trudne zadanie dla początkującego. Dlatego ponowna instalacja systemu na SSD byłaby najkorzystniejsza.
Durl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 14 sie 2018, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Durl »

OK. W tym układzie odłożę nieco te plany i wykonam tę akcję po obronie doktoratu ;) Zainstaluję nowy system na SSD i przeniosę część folderów zgodnie z sugestiami. Dzięki!
karakon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 paź 2018, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: karakon »

mario_7 pisze: 18 sie 2018, 19:00 Najprościej byłoby zainstalować system an tym małym dysku SSD i potem wybrane foldery przenieść na HDD.
W drugą stronę, to w zasadzie całe /usr, /lib, /var, /bin wypadałoby przenieść. Najbezpieczniej byłoby to zrobić z poziomu systemu uruchomionego w sesji Live z CD/DVD lub USB. W razie czego taki system pomoże też odkręcić zmiany. ;)
Pewnie dla kogoś obytego jest to oczywiste, ale dla mnie to istotna i pomocna informacja, że sobie można przenosić katalogi (czy tam punkty montowania czy systemy plików o ile to dobrze nazywam). Więc dziękuję, w nie swoim wątku. Sam będąc zielony, zrobiłem sobie listę katalogów które chciałem umieścić na SSD i na HDD, ale przy instalacji Ubuntu mogłem sobie dla 1 partycji wybierać tylko 1 punkt montowania, więc na partycję na hdd wybrałem po prostu /home, a na SSD /

Może już po fakcie, ale mam pytanie: Czy można podczas instalacji wskazać jedną partycję i przypisać jej 2 punkty montowania np. /home i /usr ?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: Tomfoc »

Nie można. Albo /home, albo /usr.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu na małym SSD (14,9Gb)

Post autor: mario_7 »

Można za to zrobić partycję i na niej katalogi i do nich linki symboliczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości