BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Witam. Mam laptopa HP z zainstalowanym fabrycznie Windowsem 8.1, a chciałbym się całkowicie przerzucić na Ubuntu. Niestety, nie umiem ustawić BIOS-a tak, by odczytywało Ubuntu z CD. Wrzucam zdjęcie z BIOS-a i informacje o laptopie. Liczę na to, że ktoś pomoże mi wybrać właściwe ustawienia, by płyta z Ubuntu została zauważona przez mój laptop.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: lcoyote »

Ja bym Tobie radził pozostawić Win 8.1 i na większej części dysku Zainstalować Ubuntu 18.04.1 (ale według mnie lżejszy jest Xubuntu, bo ma środowisko Xfce) Ja zrobiłem tak, a mam Lenovo G585;
1. Jak przestawiam w Biosie (UEFI) bootowanie z UEFI ładuje się Win 8.1 a jak bootowanie i nnnego źródła niż UEFI to mam Linux (obecnie Ubuntu-MATE 18.04.1)

Obecnie wszystkie laptopy (może i PC) nie mają już tradycyjnego Biosu, ale UEFI i dlatego system instalować można tylko z USB specjalnie spreparowanego poprzez np. Ether.
Przygotuj ze ściągniętego obrazu https://wiki.ubuntu.com/BionicBeaver/ReleaseNotes (wybierasz jaki Tobie Ubuntu pasuje) a następnie sprawdzasz sumy kontrolne zassanego ISO i przygotowujesz bootowalne USB. Przestawiasz w UEFI bootowanie na USB i instalujesz. Powodzenia
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Ostatecznie udało mi się zainstalować z CD Przyjaznego Puchacza, ale nie wykrywa w ogóle żadnego Wi-Fi, więc nawet nie mogę zaktualizować...

Nie wiem, o co chodzi z sumami kontrolnymi... Jestem raczej zwykłym użytkownikiem komputera. Więc byłbym wdzięczny za link do dobrego tutoriala jak zrobić ten USB. Byle łatwe do zrozumienia :).

Czy pendrive musi być cały sformatowany, zanim zrobię na nim system? Czy mogą być na nim inne pliki?
Ostatnio zmieniony 21 sie 2018, 17:30 przez tuh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: lcoyote »

tuh pisze: 21 sie 2018, 16:15 Ostatecznie udało mi się zainstalować z CD Przyjaznego Puchacza, ale nie wykrywa w ogóle żadnego Wi-Fi, więc nawet nie mogę zaktualizować...

Nie wiem, o co chodzi z sumami kontrolnymi... Jestem raczej zwykłym użytkownikiem komputera. Więc byłbym wdzięczny za link do dobrego tutoriala jak zrobić ten USB. Byle łatwe do zrozumienia :).
=========================
A pozostawiłeś chociaż Win 8.1 ? A z tego co pamiętam, to już opisywany był problem z WiFi na laptopach HP. Odnośnie tego o co spytałeś, to program do tworzenia boot USB masz tutaj https://www.dobreprogramy.pl/YUMI,Progr ... 36349.html (lub wpisz w google "programy do tworzenia bootowalnego USB")
Ja pod Windows używam "UNetbootin" i kilku innych. Pod Linux "Kreator dysków startowych" i "Etcher" oraz "UNetbootin"
Sumy kontrolne to
Suma kontrolna (ang. checksum) – liczba uzyskana w wyniku sumowania lub wykonania innych operacji matematycznych na przesyłanych danych, przesłana razem z danymi i służąca do sprawdzania poprawności przetwarzanych danych. Komputer wysyłający dane oblicza ich sumę kontrolną i dołącza ją do pakietu danych. (źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Suma_kontrolna )
Tutaj link do programu https://www.dobreprogramy.pl/MD5-Checks ... 56744.html i dodatkowo zamieszczam zrzut ekranu programu do sprawdzania sum kontrolnych.
Załączniki
Capture du 2018-08-21 17-12-15.png
Widok GtkHash
(39.21 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Stworzyłem obraz na pendrive tym programem UNetbootin. Jutro sprawdzę, czy da się wgrać. Pytanie: Czy pendrive przed utworzeniem obrazu musi być cały sformatowany? Były na nim jakieś pliki.

Windowsa usunąłem.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: lcoyote »

tuh pisze: 21 sie 2018, 17:32 Stworzyłem obraz na pendrive tym programem UNetbootin. Jutro sprawdzę, czy da się wgrać. Pytanie: Czy pendrive przed utworzeniem obrazu musi być cały sformatowany? Były na nim jakieś pliki.

Windowsa usunąłem.
==============
Raczej powinny być inne pliki usunięte, a z tego co pamiętam, to UNetbootin nie formatuje wcześniej USB. Niektórzy zalecają stosowanie zamiast UNetbootin innego programu, tj. Etcher (ponoć UNetbootin nie zawsze działa OK)
W załączeniu zrzut z ekranu Etchera.
Odnośnie Windowsa: troszkę źle zrobiłeś, bo niektóre rodzaje programów są tylko pod Windows. Te pod Linux - nie zawsze działają tak jakbyśmy tego chcieli. Ja i na laptopie (po francusku "l'ordinateur mobile") i na PC mam Ubuntu i Windowsa też. Pozdrawiam.
Załączniki
Capture du 2018-08-21 17-51-14.png
Etcher jest prosty w użyciu
(18.88 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Mam też drugi laptop z Windowsem 7, na starym miałem Windowsa 8 już kilka lat i nie byłem zadowolony z płynności działania, a ostatnio to już za bardzo zamulał. Jutro spróbuję z tym pendrive'm.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: Spass »

tuh, skoro usunąłeś już z laptopa Windowsa, to moje rady są takie (o niektórych wspomniał już wcześniej lcoyote):

1) Nagraj obraz ISO na pendrive'a programem Etcher - https://etcher.io - jest to banalnie proste, nie musisz wcześniej formatować pendrive'a
2) W BIOS-ie ustaw Legacy Support na Enabled i Secure Boot na Disabled (skoro to ma być laptop bez Windows, to te "zabezpieczenia" są zbędne)
3) Wepnij pendrive'a i albo zmień kolejność uruchamiania w BIOS-ie (Boot Order), albo podczas startu wciśnij Esc i następnie F9, aby wejść w Boot Menu i wybierz swoją pamięć USB
sudo apt purge snapd
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Udało mi się zainstalować najnowsze Ubuntu z pendrive'a, utworzonego Unetbootin'em. Wi-Fi działa :).
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: lcoyote »

tuh pisze: 21 sie 2018, 16:15 Ostatecznie udało mi się zainstalować z CD Przyjaznego Puchacza, ale nie wykrywa w ogóle żadnego Wi-Fi, więc nawet nie mogę zaktualizować...
====================
Przypomniałem sobie, że instalowałem dla kolegi na dwóch laptopach chyba Kubuntu 16.04.3 i Xubuntu 16.04.3 i na jednym wszystko zagrało z WiFi na na drugim niestety nie. Kolega musiał podłączyć do tego laptopa adapter WiFi USB.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tuh
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 02 cze 2012, 15:27

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: tuh »

Na szczęście, jak wyżej, mam już najnowsze Ubuntu z pendrive'a i wszystko działa. Śmiga szybciej od tamtego Windowsa, który zamulał.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: BIOS nie wczytuje Ubuntu z płyty - laptop HP

Post autor: lcoyote »

tuh pisze: 22 sie 2018, 14:42 Na szczęście, jak wyżej, mam już najnowsze Ubuntu z pendrive'a i wszystko działa. Śmiga szybciej od tamtego Windowsa, który zamulał.
===================
A jakie Ubuntu, jeśli można spytać? Ubuntu i wszystkie dystrybucje Linux dużo szybciej działają niż Windows. Pamiętać jednak należy, aby co pewien czas (np. co dwa trzy tygodnie) czyścić system ze starych i nieużywanych plików. Do tego służą dwa polecenia z konsoli sudo deborphan --guess-all | xargs sudo apt-get -y autoremove
ale przed tym poleceniem instalujesz deborphan poleceniem sudo apt-get install deborphan
Drugie polecenie to sudo apt-get autoclean
Jeśli coś nie do końca zostało zainstalowane to polecenie sudo apt-get install -f
Pozdrawiam :clap:
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości