Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Witajcie,

Usiłowałem zainstalować dziś przez ok 8h ubuntu obok windowsa 10 na laptopie lenovo yoga 730 15.

Niestety nie udało mi się i już 4 razy do ustawień fabrycznych wracałem.

Wykorzystywałem do swojej instalacji te tematy, jak wskazówki:
https://medium.com/@petragospodneti/win ... 994cbe16c0
https://askubuntu.com/questions/946480/ ... o-yoga-720

Generalnie wszystko jest super ,live CD działa, można sobie poklikać poza tym że przy instalacji Ubuntu nie widzi wogóle żadnego dysku twardego... no i nie da się go przez to zainstalować...
Procedura podana w artykule z medium nie działa bo ani cmd ani power shell nie pozwalają na zmianę BCDedit. W Biosie jest też RAID i skolei jak chcę zmienić na AHCI to Windows się wywala.

Raz po zmianie na AHCI doszedłem do możliwości instalacji i widziałem dysk ale przy początku kopiowania plików pojawił się błąd i komputer się zrestartował (nawet nie zdążyłem go odczytać)
Ponadto doczytałem że jeśli tak zainstaluje ten system to ręcznie będę musiał potem zmieniać w biosie ustawienia RAID/AHCI żeby wchodzić raz do windowsa raz do Linuxa co jest bezsensu...

Szczerze nie wiem co począć, macie jakieś pomysły jak zrobić aby zainstalować ten system obok windowsa 10 , który jest fabrycznie na tym komputerze?
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Da się, udało mi się wczoraj wgrać Ubuntu. Trzeba pamiętać zdecydowanie aby mode był zawsze AHCI i nie używać standardowego modu UEFI + Legacy w biosie. Ma być samo UEFI, post z medium jest dobry, poza tym że bcdedit nie będzie działać tak jak jest to tam opisane, trzeba wrzucić tak jest jest w linku poniżej - askubuntu. Ponadto najistotniejsza sprawa to taka aby windows uruchomił się i zainstalował sterowniki i potem wstał po AHCI, droga do tego może być dowolna, ja zrobiłem z poziomu windowsa.
Po uruchomieniu pojawiają się lagi w czasie pracy, nie działa WIFI, BT oraz komputer zawiesza się przy próbie restartu lub wyłączenia.

rozwiązanie tego:
1. Włączenie aktualizacji przy starcie ( jest taka opcja w systemie, nie pamiętam dokładnie gdzie ale przy kolejnym restarcie dograło update i pojawiło się WIFI i BT. Zwiechy się zmniejszyły, ale niestety komputer dalej przy wyłączaniu umiera.
2. Instalacja sterownika grafiki za pomocą wbudowanego systemu - okno wyboru w UBUNTU pomiędzy xorg a Nvidia. Wcześniej jeszcze uruchomiłem plik .run ściągnięty ze strony Nvidii ale nie wiem czy miało to znaczenie.

Teraz już prawie wszystko działa, poza czytnikiem linii papilarnych:

Nazwa sterownika z windowsa Synaptics WBDI-SGX , niestety po instalacji Fingerpring GUI nie wykrywa - pojawia się No Devices found.

lsusb daje wynik:


Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 8087:0a2b Intel Corp.
Bus 001 Device 004: ID 06cb:0081 Synaptics, Inc.
Bus 001 Device 003: ID 04f2:b61e Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 001 Device 002: ID 17ef:6039 Lenovo
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub



Jakiś pomysł co z tym zrobić? Bo chyba po tym będzie sukces w pełni :)
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Acha jeszcze dodam screen:
Obrazek
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: mario_7 »

Niestety producent nie udostępnił sterownika, a społeczność dopiero pracuje nad jego utworzeniem przez wsteczną inżynierię.
https://github.com/nmikhailov/Validity90
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

mario_7 pisze: 18 sie 2018, 20:09 Niestety producent nie udostępnił sterownika, a społeczność dopiero pracuje nad jego utworzeniem przez wsteczną inżynierię.
https://github.com/nmikhailov/Validity90
Dzięki za info!

No nic trzeba zatem poczekać, zobaczymy za jakiś czas bo będe tego pilnować.

Myślę teraz jeszcze nad tym co zrobić bo mnie szokuje zjadanie baterii, na windowsie laptop przy normalnej pracy 7-8h trzyma na ubuntu 2h, to jakaś masakra, zakładam że to kwestia optymalizacji użycia procesra, grafiki itp. Natomiast jeszcze nie wiem jak się za to zabrać, jeśli ma ktoś jakieś sugestie to proszę o info :)

Pozdrawiam,
bORUT
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: mario_7 »

Zapewne pomoże sterownik własnościowy Nvidia, spojrzeć możesz też na powertop.
Ponadto może zainteresują cię kenrele od kolegi e X t 7 3.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

mario_7 pisze: 20 sie 2018, 21:14 Zapewne pomoże sterownik własnościowy Nvidia, spojrzeć możesz też na powertop.
Ponadto może zainteresują cię kenrele od kolegi e X t 7 3.
Sterownik jest Nvidia, powertop dorzuciłem, zakładam że jak zmienię z BAD na GOOD w tunable to powinno być lepiej, więcej to się chyba tam nie robi...

Co do Kernela, może jest to i dobry pomysł, ale nigdy tego nie robiłem, czy ma to jakiś wpływ na aktualizacje itp? Pytam bo nie chciałbym systemu rozwalić gdyż jestem na etapie przenoszenia danych :)

W każdym razie jeśli chodzi o powertop to dam znać jaka jest różnica.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: mario_7 »

Sam oceń, czy warto: https://www.netext73.pl/
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: Spass »

boruta pisze: 20 sie 2018, 17:54Myślę teraz jeszcze nad tym co zrobić bo mnie szokuje zjadanie baterii, na windowsie laptop przy normalnej pracy 7-8h trzyma na ubuntu 2h, to jakaś masakra, zakładam że to kwestia optymalizacji użycia procesra, grafiki itp. Natomiast jeszcze nie wiem jak się za to zabrać, jeśli ma ktoś jakieś sugestie to proszę o info :)
Jak masz cierpliwość to możesz jeszcze potestować coś lżejszego, np. Xubuntu, MATE lub Lubuntu. GNOME 3 nie jest znany z lekkości i zużycie procesora jest na nim na pewno nieco większe, niż na lżejszych środowiskach, co oczywiście może wpływać na zużycie baterii.
sudo apt purge snapd
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

mario_7 pisze: 23 sie 2018, 20:04 Sam oceń, czy warto: https://www.netext73.pl/
Dzięki, będę patrzeć na tą stronę.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Spass pisze: 23 sie 2018, 22:18
boruta pisze: 20 sie 2018, 17:54Myślę teraz jeszcze nad tym co zrobić bo mnie szokuje zjadanie baterii, na windowsie laptop przy normalnej pracy 7-8h trzyma na ubuntu 2h, to jakaś masakra, zakładam że to kwestia optymalizacji użycia procesra, grafiki itp. Natomiast jeszcze nie wiem jak się za to zabrać, jeśli ma ktoś jakieś sugestie to proszę o info :)
Jak masz cierpliwość to możesz jeszcze potestować coś lżejszego, np. Xubuntu, MATE lub Lubuntu. GNOME 3 nie jest znany z lekkości i zużycie procesora jest na nim na pewno nieco większe, niż na lżejszych środowiskach, co oczywiście może wpływać na zużycie baterii.
Dzięki za sugestie, ale czytałem przypadek usera, który DELL XPS na ubuntu tak skonfigurował że trzymał mu 13h , niestety nie podam teraz linku. Mnie chodzi o to aby uzyskać np 5h , bo 2h to mało jesli przejdziesz w tryb tabletu i chcesz np szkicować, lub modyfikować coś kiedy jesteś np w drodze.
Chciałbym też zostać przy ubuntu, nie zmieniać bo mi się do tej pory bardzo dobrze sprawdzało.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Tak jeszcze dalej, gdyby komuś ekran się przyciemniał i gasił , co jest określone jako flickering to niech wyłączy w settings->power automatic brithness zanim zacznie poważniejsze zmiany. U mnie to zlikwidowało problem.
boruta
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 27 mar 2007, 00:32
Kontakt:

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: boruta »

Próbowałem już kolejnych kilku zabiegów , jednak dłużej niż 2h nie udało mi się uzyskać na ubuntu. Teraz zastanawiam się nad TLP, tylko teraz zastanawiam się czy powertop nie będzie się gryzł z TLP jakoś, Istalować TLP i odinstalować powertop czy zostawić i poprostu zainstalować powertop?

A może ma ktoś jeszcze jakieś sugestię jak podciągnąć życie na baterii?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy to się da zrobić? 18.04 obok Win 10 na Yoga 730 15ikb?

Post autor: mario_7 »

TLP pewnie możesz zainstalować dodatkowo.
Upewnij się, że masz wyłączoną kartę graficzną Nvidia, gdy chcesz długo pracować na baterii (nvidia-prime).
powertop powinien ci wskazywać co zjada energię.
Czasem pomocne są jakieś dodatkowe parametry związane z acpi do linii poleceń kernela - ale to już zależy od konkretnego sprzętu. Może na jakimś forum lenovo dostaniesz wskazówki dla swojego modelu laptopa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości