Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
hvil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2012, 17:37
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: hvil »

Witam,
Wraz z przejściem z Ubuntu 16.04 LTS na 18.04 LTS przesiadłem się z HDD1TB na SDD 124 GB dla systemu, pozostawiłem HDD w kompie a SSD dołożyłem zamiast napędu.
Pousuwałem zbędne partycje (kiedyś systemowe) z HDD i pozostawiłem Tylko dwie z danymi. Mój dysk wygląda tak jak w załączniku. W jaki sposób zebrać całe wolne miejsce w jednym miejscu by utworzyć z tego partycję dodatkową? (chcę na nią przenieść cały HOME, ale jeszcze nie mogę znaleźć informacji jak to uczynić:-) )

Proszę was o radę, jak to zrobić? Wyczytałem, że najprościej, skoro wolne przestrzenie są za i przed partycjami, dołączyć je do partycji, a potem zmniejszać partycje tak by zawsze miejsce wydzielało się w górę nad partycją. Boję się jednak o utratę danych na istniejących partycjach.

Macie na to jakiś sposób?

Z góry dziękuję za pomoc.

Z poważaniem,
Hvil.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: Tomfoc »

Widzę, że znasz program Gparted - to już połowa sukcesu. Programem tym możesz partycje (dyski logiczne też) tworzyć, usuwać, zmieniać ich rozmiar, przesuwać. Tak więc odpal kompa z jakiegoś nośnika z systemem live i do dzieła. Zauważ, że masz na dysku trzy partycje tj. sda5, sda6 i sda7. Te trzy partycje to tzw. dyski logiczne, bo są one utworzone na wielkiej partycji rozszerzonej (sda3). Programem gparted przesuń całe partycje w lewo albo prawo, przesuń lewą albo prawą granicę pojedynczej partycji. Baw się nimi i poprzestawiaj tak, jak chcesz. Bądź przy tym cierpliwy, bo przesuwanie partycji z dużą ilością danych jest długotrwałe. Nie przerywaj procesu przesuwania partycji, bo utracisz dane. Nawiasem mówiąc - zabawy z partycjami zawsze mogą się skończyć utratą danych. Na początek przesuń w prawo malutką partycję sda5 aby się przytuliła do sda6.
Wyobraź sobie, że dysk to taki długi stół, na którym, jedna obok drugiej, stoją gumowe tace. Jedne są puste, inne zawierają trochę jadła, w innych częściach stołu tac brak. Możesz tworzyć nowe tace, zmieniać rozmiary tych istniejących (są przecież z gumy), przesuwać je itp. Nie możesz przenieść jednej tacy nad drugą, w grę wchodzi tylko przesuwanie. To dziecinnie proste. Program nie zrobi niczego bez twojego pozwolenia - zatwierdzenia. Zanim zrobi cokolwiek, pokaże najpierw jak będzie wyglądać dysk po zmianach.
hvil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2012, 17:37
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: hvil »

Tomfoc , dziękuję Ci za szybką odpowiedź, no trochę się już nauczyłem, dużo czytam:-) Wieczorem spróbuję je poprzesuwać na sam koniec dysku jak mówisz.
Mam jednak 3 pytania:
1. To jest dysk dodatkowy HDD, system stoi na innym dysku - SSD, czy więc muszę robić to z LIVE, czy mogę z poziomu mojego systemu?
2. Tej partycji Swap nie usuwałem pozostał po czasach gdy ten HDD był jedynym dyskiem w moim kompie i miał partycje systemowe. Podobno swap jest potrzebny na dysku. Czy jeśli ten dysk HDD służy teraz tylko jako magazyn moich danych i z pustej przestrzeni (jak się mi uda dzięki Waszej pomocy przesunąć) chcę utworzyć partycję, w której będzie tylko i wyłącznie HOME linuxa UBUNTU 18.04, to ta partycja swap jest potrzebna? Czy może ją po prostu usunąć?
3. Tą wielką partycję rozszerzoną zapewne utworzyło mi się 4 lata temu jak instalowałem systemy na nowym kompie. W przypadku dysku do przetrzymywania danych czy musi być to w partycji rozszerzonej? Czy może można jakoś usunąć wszystko i zostawić tylko te 2 partycje sda6 i sda7 (tudzież i sda5 jeśli jest konieczna)?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: Tomfoc »

Oczywiście, że możesz dokonać tych operacji z poziomu swego działającego systemu. Chodzi tylko o to, że partycje poddawane operacjom muszą być odmontowane. Partycję swap możesz w diabły usunąć, bo faktycznie nie jest potrzebna. Co do partycji rozszerzonej. Pewnie, że nie musi istnieć na dysku. Sęk tylko w tym, że nie możesz jej usunąć, bo istnieją na niej dyski logiczne. Tych też nie możesz usunąć, bo masz na nich dane. Trzeba zrobić najpierw tak: zmniejszyć rozmiar tej partycji sda7, bo jest na niej stosunkowo mało (w porównaniu do rozmiary partycji) danych. Następnie zmniejszyć ile się tylko da partycję rozszerzoną. Po zmniejszeniu partycji sda7, czyli po przesunięciu jej prawej granicy maksymalnie w lewo, będzie można przesunąć w lewo prawą granicę tej rozszerzonej. Na wolnym miejscu dysku (poza partycją rozszerzoną) utworzyć jakąś partycję podstawową, sformatować ją i skopiować na nią dane z sda6 i sda7. Wtedy puste dyski logiczne można usunąć, pustą partycję rozszerzoną można usunąć i tę nową partycję podstawową rozszerzyć na całą powierzchnię dysku. Wtedy na HDD będzie tylko jedna partycja. Uwierz, to nie jest trudne i dasz sobie radę. Powodzenia.
Dodam jeszcze: najszybciej by było dane z sda6 i sda7 skopiować na jakiś dysk zewnętrzny, pousuwać wszystkie partycje z HDD, utworzyć jedną partycję, skopiować na nią dane z dysku zewnętrznego.
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2018, 16:29 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
hvil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2012, 17:37
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: hvil »

Niestety nie mam tak dużego dysku zewnętrznego by to zmieścić. :-/
hvil
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 28 paź 2012, 17:37
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Re: Dodatkowy dysk HDD przy SDD - konsolidacja wolnych przestrzeni między partycjami.

Post autor: hvil »

Tomfoc dziękuję Ci za pomoc, wszystko idzie jak trzeba, już kopiują się dane z partycji w rozszerzonej na utworzone podstawowe. Ale zajmie im to 4h, natomiast wszystko z partycjami się udało. Jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości