Jak masowo usunąć gry

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Jak masowo usunąć gry

Post autor: lcoyote »

Witam forumowiczów,
Może ktoś już spotkał się z czymś takim. Samoistnie w Xubuntu zainstalowały mi się gry planszowe niejakiego Simona Tatham (w sumie około 30) i zmuszony jestem poprzez "Oprogramowanie" usuwać po kolei. Może jest na to jakiś inny sposób (automat z konsoli). Dodam, że te gry zainstalowały się po raz kolejny i to w dodatku same.
Załączniki
Przechwycenie obrazu ekranu_2018-09-14_14-46-35.png
To niektóre z nich
(105.63 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak masowo usunąć gry

Post autor: Spass »

Cześć, spróbuj:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt purge sgt-launcher sgt-puzzles
sudo apt autoremove
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak masowo usunąć gry

Post autor: Tomfoc »

lcoyote pisze: 14 wrz 2018, 14:40 ... Samoistnie w Xubuntu zainstalowały mi się gry planszowe... te gry zainstalowały się po raz kolejny i to w dodatku same.
To niepokojące, bo skoro gry instalują się w Linuksie same, to i złośliwe oprogramowanie może zainstalować się samo. ;-) Sądzę jednak, że one "się zainstalowały", bo ktoś tę instalację zatwierdził klikając myszą w jakiś przycisk "OK" albo naciskając klawisz <Enter> w odpowiednim momencie.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Jak masowo usunąć gry

Post autor: lcoyote »

Tomfoc pisze: 14 wrz 2018, 22:45
To niepokojące, bo skoro gry instalują się w Linuksie same, to i złośliwe oprogramowanie może zainstalować się samo. ;-) Sądzę jednak, że one "się zainstalowały", bo ktoś tę instalację zatwierdził klikając myszą w jakiś przycisk "OK" albo naciskając klawisz <Enter> w odpowiednim momencie.
====================
Nie masz racji, bo ja nie instaluję gier (nie gram nigdy) a w dodatku tych gier było ponad 30 i w dodatku tego samego autora. Ja myślę, że jakiś skrypt został wpisany w system, bo najpierw w menu - gry był odnośnik zestaw gier planszowych, a następnie ta kolekcja gier już była zainstalowana.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak masowo usunąć gry

Post autor: Spass »

lcoyote, te gry są instalowane domyślnie w Xubuntu 18.04, w menu głównym są widoczne w kategorii Gry jako jedna pozycja "Kolekcja gier logicznych SGT". Pakiet sgt-launcher (czyli de facto sgt-puzzles) jest w zależnościach metapakietu xubuntu-desktop, więc albo masz te gry od początku instalacji / upgrade'u, albo zainstalowały się przy aktualizacji pakietu xubuntu-desktop. Nie wiedzieć czemu GNOME Software rozbija je na 30 osobnych pozycji, zamiast pokazać pakiet SGT Puzzles.
sudo apt purge snapd
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Jak masowo usunąć gry

Post autor: lcoyote »

Spass pisze: 15 wrz 2018, 16:53 lcoyote, te gry są instalowane domyślnie w Xubuntu 18.04, w menu głównym są widoczne w kategorii Gry jako jedna pozycja "Kolekcja gier logicznych SGT". Pakiet sgt-launcher (czyli de facto sgt-puzzles) jest w zależnościach metapakietu xubuntu-desktop, więc albo masz te gry od początku instalacji / upgrade'u, albo zainstalowały się przy aktualizacji pakietu xubuntu-desktop. Nie wiedzieć czemu GNOME Software rozbija je na 30 osobnych pozycji, zamiast pokazać pakiet SGT Puzzles.
================
No właśnie, teraz widzę. Jest jak napisałeś. Wypróbuję Twoje wcześniej podane polecenia do usunięcia. Jak nie zadziała pozostanie usuwanie po kolei. Pozdrawiam.
Sprawdziłem i NIESTETY Twoje polecenia z konsoli nic nie dają. Pozostaje po kolei usuwać. To STRASZNE, że na siłę i bez wiedzy instalowana jest paczka gier dla wszystkich.
Już prawdopodobnie znalazłem sposób na odinstalowanie tych gier
Wchodzimy w "Oprogramowanie - Gry i potem szukamy " SGT Puzzles Collection" autorstwa Simona Tathama i usuwamy.
Załączniki
Przechwycenie obrazu ekranu_2018-09-15_20-30-40.png
Tutaj to jest
(36.99 KiB) Nie pobierany
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości