Początkujący programista pyta o drogę.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
pikus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2018, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Architektura: x86_64

Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: pikus »

Dzień dobry.
Nie wiem czy wybrałem odpowiedni dział, gdyż już kiedyś widziałem linuxa - dawno, ale wtedy trzeba było dużo rzeczy robić w konsoli więc coś umiem. Na co dzień pracuję na osx ale ostatnio wpadł mi komputerek na który wgrałem linuxa i chciałbym lepiej go poznać. Rzecz w tym, że lubię programowanie, choć wydaje mi się że od piątek na studiach do zarabiania jako programista, jest jeszcze dość długa droga.:). Mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać jakichś prostych wyzwań programistycznych dla takiego newbie c++/ubuntu 17.10?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: enedil »

Pierwsze pytanie - jak wiele umiesz programować aktualnie? Bo jeśli wcale, to na początek nie polecam wybierać C++, zdążysz się zniechęcić wieloma podchwytliwymi kruczkami.

Moje polecenie - język Python. Polecam właśnie jego, gdyż jest swoistym wykonywalnym pseudokodem - bardzo mało elementów działa nieintuicyjnie.
Na początek, (o ile znasz angielski), książka https://automatetheboringstuff.com/.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: jacekalex »

Moje polecenie - język Python. Polecam właśnie jego, gdyż jest swoistym wykonywalnym pseudokodem - bardzo mało elementów działa nieintuicyjnie.
Python poza Linuxem ma dosyć umiarkowane zastosowanie.

Raczej na html5, CSS3 i PHP da się na miskę ryżu zarobić, oprócz tego pisanie aplikacji na Androida i IOS to ciągle rozwijający się rynek.

Windows to ciągle olbrzymia ale zwijająca się czy nawet umierająca platforma,

Linux jeszcze długo będzie niszowy w kontekście desktopa, za to dominuje i będzie zawsze dominował we wszystkich rodzajach serwerów, centrów obliczeniowych także rozmaitych projektów Cloud i Big Data.

Podejrzewam z resztą, że za jakiś czas zobaczymy natywną obsługę appek z Androida na Linuxie,
to dosyć oczywiste, niemal "ewolucyjne" rozwiązanie. :clap:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: enedil »

Polecam Pythona, gdyż uważam że dzięki niemu można nauczyć się programować, a nie dlatego że można znaleźć z nim pracę (aczkolwiek coraz więcej pozycji w Webie chętnie przygarnie kogoś, kto zna Django).

Osoba, która umie programować w jednym języku nie powinna mieć wielkich trudności z konwersją na inny, Stąd właśnie taka rekomendacja.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: jacekalex »

W PHP też się można uczyć całkiem sprawnie programowana, za to trudniej umrzeć z głodu,
niż przy Pythonie. :roll:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
salemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 234
Rejestracja: 22 paź 2008, 16:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: salemus »

jacekalex pisze: 23 wrz 2018, 12:59 Python poza Linuxem ma dosyć umiarkowane zastosowanie.

Raczej na html5, CSS3 i PHP da się na miskę ryżu zarobić, oprócz tego pisanie aplikacji na Androida i IOS to ciągle rozwijający się rynek.
Nie wiem gdzie pracujesz, ale u mnie w firmie Python jest jak najbardziej pożądany choćby do tworzenia wewnętrznych narzędzi i prostych aplikacji dla działów gdzie pracują osoby trochę mniej ogarnięte w dziedzinie komputerów itd. (dodam, że cała firma stoi na W7/W10, Linux jest używany tylko przez niektóre działy).

Od siebie dodam, że zdecydowanie odradzam uczenie się języka pod kątem kryterium "na czym zarobię tu i teraz". Pisanie stron internetowych jest przydatne i każdy tego szuka, ale rynek jest zalany przez "specjalistuf" po bootcampach czy kursach online.
Uważam, że jeśli naprawdę lubisz programowanie to powinieneś uczyć się tego co chcesz. Kręcą Cię stare konsole oraz budowa i działanie procesora? Asembler lub nawet Basic. Interesujesz się rynkiem mobilnym? Kotlin, Dart, Java czy dla iOS Objectiv-C/Swift. Chcesz zostać mistrzem Linuksa? Bash oraz C. Chcesz stworzyć swoją pierwszą grę? Gama języków szeroka i długa, ale C++ jest na pewno wyróżniającym się kandydatem.
Nie pozwól sobie wmówić, że tylko jeden język czy styl programowania jest dobry, jeśli naprawdę chcesz coś osiągnąć w tej dziedzinie to tu i teraz najlepiej jeśli skupisz się na nie zniechęceniu się do programowania. Nieważne co będziesz pisał ważne, że będziesz pisał i rozwijał swoje umiejętności, zainteresowanie i przede wszystkim wiedzę, bo tak naprawdę wszystkie języki programowania dzielą ze sobą lwią ilość elementów, a różnice są tylko powierzchowne. Jeśli zrozumiesz jak działa komputer, sieci, co kryje się "pod maską" systemów operacyjnych czy jak optymalnie pisać algorytmy to żaden język nie będzie dla Ciebie większym wyzwaniem.

Jeśli chodzi o źródła czerpania wiedzy i wyzwań programistycznych:
https://www.spoj.com/
https://pl.spoj.com/
https://edabit.com/
https://www.codingame.com/
https://dev.tube/
https://www.codingvideoz.com/
I na koniec absolutny "must watch" dla każdego programisty czyli CS50: https://www.edx.org/course/cs50s-introd ... ardx-cs50x


PS: Tak wracając jeszcze do Pythona - aktualnie bardzo modne i wykorzystywane wszędzie gdzie się da, stało się "machine learning" gdzie programuje się właśnie w Pythonie i zapewniam, że osoby pracujące przy takich projektach mają co do garnka włożyć :mrgreen:
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: jacekalex »

Nie wiem gdzie pracujesz, ale u mnie w firmie Python jest jak najbardziej pożądany choćby do tworzenia wewnętrznych narzędzi i prostych aplikacji dla działów gdzie pracują osoby trochę mniej ogarnięte w dziedzinie komputerów itd. (dodam, że cała firma stoi na W7/W10, Linux jest używany tylko przez niektóre działy).
U Ciebie w firmie, właśnie to jest wada.

Firma może zredukować personel, zbankrutować, albo z innego powodu możesz zmienić pracę,
i trafić do firmy gdzie rolę "Pythona z poprzedniej firmy" pełni Java.

Tymczasem mamy w Polsce coś około miliona zarejestrowanych firm i diabelnie trudno znaleźć taką, która nie potrzebuje strony internetowej.
Dlatego jakbyś musiał własną firmę prowadzić, to pierwsze pieniążki zarobisz pewnie na stronie dla jakiejś firmy, którą to stronkę zrobisz na Wordpressie albo Drupalu, względnie sklep internetowy na Prestashopie czy Magento.

Czyli html5, CSS3, Javascript i PHP się kłania w pierwszej kolejności.

Znam co najmniej jedną firmę z branży oprogramowania księgowego, która robiła programy księgowe na Windows działające z bazą danych Firebird (nie chodzi o Lefthand), a teraz tworzy system księgowy webowy w PHP, bo ten jest wg nich bardziej przyszłościowy, i przy okazji łatwiejszy do używania na dowolnym urządzeniu z IOS, Androidem czy Windows.

Zwłaszcza, że obecna moda i trochę " informatyczna religia" to cloud-computing, a dziwnym trafem prawie wszystkie chmury najłatwiej się obsługuje przez przeglądarkę. :)

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
pikus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2018, 18:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.10
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: pikus »

Uczyłem się c++ i ostatnie kolokwium było z dziedziczenia. Początki obiektowego a bawię się też troszkę arduino.
Aha, interesuję się też bashem i chciałbym spróbować pisania aplikacji pod linux ale nie mogę znaleźć nic co by mi pomogło się delikatnie wdrożyć.

Dzięki za wskazówki.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Początkujący programista pyta o drogę.

Post autor: jacekalex »

Aha, interesuję się też bashem i chciałbym spróbować pisania aplikacji pod linux ale nie mogę znaleźć nic co by mi pomogło się delikatnie wdrożyć.
A to ciekawa wiadomość.

W systemie masz tonę oprogramowania, które ma publicznie dostępne źródła.
Do tego dobrze jest dostroić Linuxa przy pomocy własnych skryptów.
Tutaj na forum masz np wątek "przydatne skrypty" o kilka innych, gdzie jest tego troszkę.

Np tutaj:
viewtopic.php?t=45758
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości