Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Mat7i1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 16:19
Płeć: Mężczyzna

Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: Mat7i1 »

Cześć.
Z Linuxem mam do czynienia od jakiegoś miesiąca. I jak na razie kicha. Ale po kolei. Mam starego laptopa Fujitsu Esprimo V6515 z Vistą. Stwierdziłem, że czas zmienić w nim system i sprawdzę Linuxa. I tu zaczęły się schody. Za chiny ludowe nie mogę go zainstalować. Próbowałem już kilkanaście wersji od podstawowego przez mint, zoris. Czy to płyta, czy to pendrive albo wersja instalacji. Za każdym razem to samo. Czarny ekran i szary pasek na dole :P Nie wiem, może robię coś źle. I w sumie nie wiem czy w dobrym temacie piszę. :confused:

Co do samego lapka: Core 2 Duo 2 Ghz, 4GB ram, Geforce 8200M i ssd 120gb.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: Tomfoc »

http://ubuntu.pl/dokumenty/Przewodnik_U ... y_Tahr.pdf
Powyższy link przeniesie cię do przewodnika. Fakt, jest to przewodnik do wersji 14.04, ale początek dotyczący pobrania obrazu, przygotowania nośnika, rozpoczęcia instalacji i problemów z instalacją, jest nadal aktualny.
Mat7i1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 16:19
Płeć: Mężczyzna

Re: Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: Mat7i1 »

Dalej nic.... Sklonuję jeszcze Windowsa na inny dysk i zrobię formata. Może Linux się gryzie albo coś. Jeśli to nie poskutkuje to mam dość. A mówią, że to Win jest problematyczny :(
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: Tomfoc »

Na tym Forum jest wiele osób chętnych do udzielenia pomocy. Pytanie tylko: jak można pomóc? Do chwili obecnej nie piszesz w jakiej sytuacji pojawia się "czarny ekran i szary pasek na dole". Czy ma to miejsce po odpaleniu kompa z bootowalnego nośnika, czy w trakcie instalacji, czy może już po zrestartowaniu kompa po zakończonej instalacji. Podziel się informacjami na temat: skąd pobierasz obraz iso, jaki to system, jak przygotowujesz nośnik instalacyjny, czy komputer startuje z tego nośnika i prawidłowo system jest ładowany, jaki sposób instalacji wybierasz, jakie stosujesz metody radzenia sobie z problemami opisane w przewodniku. Początki z nowym, nieznanym systemem są zazwyczaj trudne, ale wystarczy trochę cierpliwości i można się szybko przekonać, że Linux może być i często jest mniej problematyczny niż Windows. Powodzenia.
Mat7i1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 22 paź 2018, 16:19
Płeć: Mężczyzna

Re: Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: Mat7i1 »

Postaram się napisać jak najdokładniej. Pendrive tworzyłem za pomocą 2 różnych programów. Raz UUI a raz LinuxLive USB Creator, próbowałem też za pomocą płyty. W sensie nagrywałem obraz na płytę. Jak mam przygotowane USB to 90% czasu jest czarno po wybraniu uruchom (szary pasek na dole) lub instaluj. W sensie pojawiają się jakieś ciągi kodu a potem nic. Tylko czerń. Jak miałem na dvd to raz udało mi się zainstalować (był to alternatywny instalator, gdzie ręcznie było trzeba wpisywać), Komp się zrestartował, Linux się ładuje i tyle znowu czerń. Coś znalazłem w poradniku i wypróbuję.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Nie mogę uruchomić Ubuntu na laptopie

Post autor: kobrawerde »

Jeśli ten laptop ma drivery NVIDIA GeForce 8200M G to pewnie jest to właśnie wina tej karty grafiki.... wynika iż nie działa na driverach nouveau a te są instalowane na starcie więcej:
https://unix.stackexchange.com/question ... gs-freezes
Może pomoże wpisanie dodatkowych opcji rozruchowych podczas instalacji ( grub ) np.

Kod: Zaznacz cały

nouveau.modeset=0
https://askubuntu.com/questions/783321/ ... ng-nouveau
albo ten temat :
ubuntu 14.04 czarny ekran podczas instalacji
Oczywiście po instalacji ...jeśli się uda choćby z wiersz poleceń musisz zainstalować : Sterownik nvidia legacy 304xx ... bo jak wynika z pierwszego linku takowe działają OK ...np.
http://ubuntuhandbook.org/index.php/201 ... inux-mint/

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 25 gości