Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: Spass »

To niestety musisz poczekać na rady kogoś bardziej obeznanego w tym temacie ode mnie. Możesz tylko jeszcze z ciekawości zerknąć czy masz u siebie jakąś zawartość w katalogu ~/.wine/drive_c/windows/mono/mono-2.0, bo to właśnie tam instaluje się z tego co wiem Wine Mono (.wine to ukryty katalog, więc użyj Ctrl+H w menedżerze plików, żeby pokazać ukryte elementy). Albo użyj polecenia "ls ~/.wine/drive_c/windows/mono/mono-2.0".
sudo apt purge snapd
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

@Spass Jest jeszcze jakieś rozwiązanie?
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

^ Zignoruj tą wiadomość, wysłałem przed odświeżeniem strony
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

Spass pisze: 24 paź 2018, 17:51 To niestety musisz poczekać na rady kogoś bardziej obeznanego w tym temacie ode mnie. Możesz tylko jeszcze z ciekawości zerknąć czy masz u siebie jakąś zawartość w katalogu ~/.wine/drive_c/windows/mono/mono-2.0, bo to właśnie tam instaluje się z tego co wiem Wine Mono (.wine to ukryty katalog, więc użyj Ctrl+H w menedżerze plików, żeby pokazać ukryte elementy). Albo użyj polecenia "ls ~/.wine/drive_c/windows/mono/mono-2.0".
Moja ścieżka urywa się w /.wine/drive_c/windows nie posiadam katalogu "mono"
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

@Spass Możesz mi jeszcze podać co miałbym wpisać odrazu po reinstalacji systemu aby zainstalować wine?
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

Wsadziłem ręcznie plik wine-mono-4.7.3.msi do utworzonego folderu mono/mono-2.0 i otworzyłem winecfg ale bez skutku znów...
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: Spass »

To jest generalnie tak, że Wine powinien się powiązać z plikami EXE po jego instalacji, albo chociaż powinieneś mieć możliwość wyboru Wine Windows Program Loader z listy "Otwórz za pomocą". Dlaczego tak się u ciebie nie dzieje to nie mam pojęcia. Wine Mono powinien instalować sie automatycznie zawsze, kiedy jest wymagany, czyli w twoim przypadku podczas próby otwarcia tego programu EXE. Po krótkich testach na LiveCD widzę, że samo otwarcie "winecfg" niestety nie instaluje Wine Mono.

Ciężko mi pomóc więcej, bo nie znam sposobu jak powiązać EXE z Wine Windows Program Loader na Ubuntu 18.04, ja u siebie nie miałem na Xubuntu z tym problemów, no ale ja mam u siebie Wine "development" z oficjalnego PPA.

Jak będziesz próbował na świeżo po instalacji, to możesz pójść w nieco bardziej zaawansowaną metodę instalacji Wine, może tak zadziała. Komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg --add-architecture i386 
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key
sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/
sudo apt-get update
sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel winetricks
sudo apt-get upgrade
Następnie Alt+F2 i uruchom komendę "winecfg" w celu początkowej konfiguracji.

Możesz też oczywiście spróbować tego na swojej obecnej instalacji, tylko najpierw usuń obecne Wine za pomocą tych komend:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt purge fonts-wine libwine wine-stable wine64 winetricks
rm -rf ~/.wine
sudo apt purge snapd
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

Spass pisze: 24 paź 2018, 19:19 To jest generalnie tak, że Wine powinien się powiązać z plikami EXE po jego instalacji, albo chociaż powinieneś mieć możliwość wyboru Wine Windows Program Loader z listy "Otwórz za pomocą". Dlaczego tak się u ciebie nie dzieje to nie mam pojęcia. Wine Mono powinien instalować sie automatycznie zawsze, kiedy jest wymagany, czyli w twoim przypadku podczas próby otwarcia tego programu EXE. Po krótkich testach na LiveCD widzę, że samo otwarcie "winecfg" niestety nie instaluje Wine Mono.

Ciężko mi pomóc więcej, bo nie znam sposobu jak powiązać EXE z Wine Windows Program Loader na Ubuntu 18.04, ja u siebie nie miałem na Xubuntu z tym problemów, no ale ja mam u siebie Wine "development" z oficjalnego PPA.

Jak będziesz próbował na świeżo po instalacji, to możesz pójść w nieco bardziej zaawansowaną metodę instalacji Wine, może tak zadziała. Komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg --add-architecture i386 
wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key
sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/
sudo apt-get update
sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel winetricks
sudo apt-get upgrade
Następnie Alt+F2 i uruchom komendę "winecfg" w celu początkowej konfiguracji.

Możesz też oczywiście spróbować tego na swojej obecnej instalacji, tylko najpierw usuń obecne Wine za pomocą tych komend:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt purge fonts-wine libwine wine-stable wine64 winetricks
rm -rf ~/.wine
Nie spodziewałem się ale to zadziałało. Normalnie mogę otworzyć EXE w Wine, ale jest jeden problem, u góry pokazuje mi się że ten plik włącza się w Winę (ładuję) a nagle nic się nie dzieje. Da się na to zaradzić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: kobrawerde »

@Spass ...dzięki za małe howto z tym felernym Wine :razz:
u mnie wine działał ale chcąc uruchomić np. program EAC audio copy wywalało błąd:

Kod: Zaznacz cały

err:winediag:xrandr12_init_modes Broken NVIDIA RandR detected,......
nic nie pomagało ... myślalem że to wina driverów nvidia ...ale już nie chciałem zmieniać bo to znowu koliduje z innymi funkcjami
w linux-ie ... np. suspend . Po usunięciu folderu .wine i zastosowaniu w/w komend ... EAC znowu działa OK :clap:
pozdro!
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: Spass »

azyl1992 pisze: Normalnie mogę otworzyć EXE w Wine, ale jest jeden problem, u góry pokazuje mi się że ten plik włącza się w Winę (ładuję) a nagle nic się nie dzieje. Da się na to zaradzić?
Istnieje możliwość, że po prostu program, który chcesz uruchomić nie współpracuje z Wine i nic na to nie poradzisz. Może wyszukaj go po nazwie na stronie https://appdb.winehq.org (pasek wyszukiwania jest na górze) i zobacz jakie ma oceny. Czasami potrzebne jest zainstalowanie dodatkowych komponentów używając Winetricks. Na tej stronie powinny być takie informacje.

Inną opcją jest uruchomienie tego programu w terminalu (wine '/home/.../plik.exe') i zobaczenie jakie masz teraz komunikaty, może one ci coś podpowiedzą.

kobrawerde, o widzisz :) To fajnie, że komuś się przydało.
sudo apt purge snapd
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

@Spass Nie jest to program, taki co trzeba zainstalować. Jest to plik który po uruchomieniu odrazu powinien zadziałać. Nie wiem czy ma to znaczenie. Dodam jeszcze że plik na windowsie trzeba najpierw wrzucić go do folderu bo tworzy on pliki przy pierwszym uruchomieniu.
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: Spass »

No to jedyna szansa chyba w tym, co podpowiedzą komunikaty w konsoli po próbie uruchomienia tego pliku.
sudo apt purge snapd
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

Po użyciu komendy "wine nazwa_pliku.exe" nie wyskoczyło nic czyli tak samo jak odpalam go ręcznie.
azyl1992

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: azyl1992 »

Witam, mam jeszcze pytanie, jak odinstalować program zainstalowany przez wine?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jak pobrać Wine na Ubuntu 18.04?

Post autor: kobrawerde »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości