Ubuntu jako domowe media - problem z udostępnianiem plików.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Wojmistrz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2016, 15:08
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64

Ubuntu jako domowe media - problem z udostępnianiem plików.

Post autor: Wojmistrz »

Witajcie,
Jakiś czas temu zrezygnowałem z typowej TV i pod system kina domowego + telewizor podłączyłem przez HDMI truchło rozbitego laptopa. Do tego jest niezbyt duży dysk, bezprzewodowa klawiatura i mysz. Oficjalnie ma to licencję na jakiegoś Windowsa, ale postanowiłem, że ma być tu Ubuntu i jest zainstalowany w wersji 18.04.1 LTS.
Zasadniczo chodzi mi to fajnie, ale wszelkie pliki muszę przenosić albo "ręcznie" np pendrive, albo ściągać przeglądarką. W planie była jeszcze jedna funkcjonalność, która nie chce mi zadziałać. Owe truchło, miałoby być także domowym centrum przechowywania różnych plików multimedialnych. W domu, jest sporo innych komputerów, smartfonów itp, które chciałbym, aby miały dostęp do udostępnionego katalogu. Dla przykładu zrobiłem nowe fotki lub film, wywołałem lub zmontowałem na swoim głównym kompie, wysyłam je po sieci do truchełka i oglądam z rodzinką na TV. Podobnie "pozbywam się" całej kolekcji CD, winili i kaset, które ripuję do mp3 (tak, tak, wiem, dziś wszystko jest w internecie, ale nie chcę). Chciałbym potem ich słuchać bezpośrednio na kinie domowym, ale też mieć zmapowany dysk i posłuchać z komputera czy smartfona. Obecnie robię to "na piechotę".

Przechodząc do meritum.
Zrobiłem folder na pulpicie, który udostępniłem w sieci. Ubuntu zassało i zainstalowało sambę, ale nie widzę tego komputerka w sieci, tym bardziej nie widzę udostępnionego folderu.
Co zrobiłem źle? Jak mogę to poprawić? Może to kwestia grupy roboczej, ale za nic nie wiem jak ją ustalić/zmienić w Ubuntu.

Truchło może działać na kablu 1000Mbps oraz/lub na 54Mbps WiFi. Próbowałem w trzech konfiguracjach, czyli sam LAN, samo WiFi i oba połączenia na raz.

Aha, i nie chcę z niego robić NAS, to ma być najprostsze udostępnienie folderu z możliwych.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu jako domowe media - problem z udostępnianiem plików.

Post autor: kobrawerde »

Z doświadczenia pamiętam że na Linux-e czasami konfig w sambie odnośnie udostępnionego zasobu / folderu zależy czasem od wersji samby.
Najważniejszy konfig robisz w pliku

Kod: Zaznacz cały

/etc/samba/smb.conf
Nadajesz konkretne uprawnienia do w/w zasobu / folderu restart samby i powinno działać.
Poczytaj:
https://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Pr ... w_Debianie
https://linuxiarze.pl/wspoldzielenie-pl ... mie-linux/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości