Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
boxxaa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 03 mar 2019, 13:43
Wersja Ubuntu: inny OS

Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: boxxaa »

Kod: Zaznacz cały

Adminku...
Adminku.... .... 
Ładnie proszę... 
Nie wypitalaj temaciorka w hasiok ...  
ładnieeeee proszę...
a proszę ...
bo sama naocznie zobaczyłam i ... 
dość poważnie stwierdzam ... 
iż naj naj najprawdopodobniej jestem obecnie NAJWIĘKSZYM forumowym szkodnikiem (czyt. spamerem)...
Jeszcze tydzień i we wszystkich wątkach BOXXAA będzie rządzić a za dwa pewnie BANKA zarobi ..., dlatego ....
sobie zamontowałam owy temaciorek... by ... 
no właśnie ...
by...
... by, w jednym wątku skupić wszystkie moje problemiki i pytania laika... no bo i tak nie odpuszczę :-D

No to, ludzie ratujcie.
Pacjent to Mint (wybaczcieeeee!) w wersji 19.1. Nic jeszcze niegrzebany.

Sprawa numer uno:

Potrzebuję pozbyć się zbędnego balastu z systemu w postaci programików zapodanych przez Twórców dystrybucji...
W menedżerze nie ma opcji ODINSTALUJ
Nie ma jej także w innych zakamarkach systemu!
Gdzie ta opcja zatem jest??

Sprawa numer due:

Już by wypadało dobrać się do listy programów i usług startujących wraz z systemem, ale dobrać się tak by system po zabiegu wstał na nogi.
Nie wiem czym do tego zabrać się i co gorsza, nie bardzo będę rozumiała co powyłączać a co zostawić ale o tym porozmawiamy jak już będą jakieś konkrety...

Sprawa numer tre:

Sterowniki. Czy w Linux'ie jest tak że jak już wszystko niby działa to znaczy że działa dobrze i grzebać nie trzeba? Chodzi o grafikę (mam Intel HD4000).
Takie bzdety jak OpenGL, DirectX i podobne w ogóle mają mnie jeszcze interesować jeśli mam zamiar nie wracać do REDMOND?
Przy okazji: sterowniki Intela w ŁinSzicie dają sporo ustawień ot by pełne lub niepełne skalowanie matrycy). W Linux podobnie czy ... zapomnieć?
Kolejna sprawa: chipsety. Jak wiadomo, kastrat ŁinSzit to umie ale tylko siebie samego uruchomić bez szmelcu tj. softu z zewnątrz. Chodzi o stery SATA i USB3.0 i masę innych.
Rozumiem że w Linux takie zabiegi są zbędne czy, może jednak zacząć grzebać? Coś mi się wydaje że ... WIFI nie hula po całości. Linux zgłasza mi połączenie 72Mb/s a router ma 300Mb/s a dostawca neta do 150Mb/s. Podobnie mam z transferami w USB. Coś mi się lekko wydaje że te 30-40MB/s z zewnętrznego dysku w USB3.0 za wolno hula (zapis na SATA3 SSD).
W sprawie grafiki próbuję ZAKUMAĆ info z tych stron:
https://01.org/linuxgraphics/downloads/ ... ack-recipe
https://01.org/linuxgraphics


Sprawa numer quattro:
Taka dziewczęca zachcianka, zmiana tapet i grafiki przy uruchamianiu i zamykaniu Linuxa.

Sprawa cinque:
SWAP. Demolować dysk na siłę i pchać SWAPA czy zostać bez niego? Oddaję córce trochę bebechów do jej lapka i zostanę lekko okrojona. Zostanie mi 8GB DDR3-1600 i skromny ssd (Goodram CS300, 128GB). Obecnie mam 256GB też Goodrama i 16GB DDR3-1600. Coś mi się także wydaje że zostanę oskalpowana także o procka. Obecnie i7 z 4 jajkami a po kastracji będzie i5 z 2 jajcunami. Córka ma HP 8570p a ja HP 8470p. Widziałam jednak że na i5 Ubuntu śmigał jak dziki więc prockiem zbytnio się nie przejmuję.
Sprawa SWAPU lekko mnie dręczy bo mam zamiar w niedługim czasie zająć się obróbką filmów z domowej kamery (H263, 1080p, 50kl.sek).

Dalej...
Nadal nie rozwiązałam problemów z pobieraniem plików z internetu a w szczególności filmów. Mam uGet'a ale nie działa.
Proszę forumowiczów którzy tego używają o jakieś konkrety związane z ustawieniem tego. Klikam na filmie PPM, z menu biorę opcję GET THIS MEDIA WITH uGET ale nic się nie dzieje. uGET nie zaczyna pobierania. Druga rzecz, uGET nie startuje wraz z systemem. Trzecia rzecz: nie idzie go uruchomić z ikonki w zasobniku. Trzeba lecieć do MENU i stamtąd kliknąć IKONKĘ. Dopiero odpala.

Jedziemy dalej...
Szyfrowanie dysków. Mam zewnętrzne dyski twarde w obudowach USB3.0 2.5". Wypadało by zabezpieczyć partycje jakimś hasełkiem tak by nikt nie mógł odczytać danych z dysków gdy podłączy je do innego kompa. Coś polecicie?
To coś musi być łatwe w obsłudze, tj. dobrze współdziałać z opcją szybkiego MONTOWANIA i ODMONTOWYWANIA napędów, czyli podłączam dysk, montuje się, wyskakuje WPISZ HASŁO i po ptakach. Nie chcę zbędnego balastu software'owego.

no i na koniec ... najważniejsze:
Kopia zapasowa wszystkiego od A do Z. Może być uruchamiane z czegoś typu LIVE z pendrive'a (1GB/USB 2.0). Nie wiem za czym się oglądać. Chodzi mi o coś co zrobi 100% lustereczko całego dysku SSD a w chwili awarii, będzie na mocy przywrócić wszystko od A do Z. Pytam o coś takiego albowiem znane ze stajni Microszmelcu KOPIE ZAPASOWE i reszta to jakiś żart był. Gates musiał wtedy być na importowanej czystej... bo to coś z ŁinSZITów 7/8/10 za groma nie było na mocy zrobić pełnych kopii zapasowych całego dysku.
Zawsze po przywróceniu okazywało się że czegoś jednak zabrakło.

-

Reszta pytań z czasem...

:oops:
Szkodnik Boxxa uciekł na linux.pl
Powód? Jeśli TWÓRCZOŚĆ i CHĘCI zawadzają... ... ...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=128&t=184131
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2035
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: kobrawerde »

no i na koniec ... najważniejsze:
Kopia zapasowa wszystkiego od A do Z. Może być uruchamiane z czegoś typu LIVE z pendrive'a (1GB/USB 2.0). Nie wiem za czym się oglądać. Chodzi mi o coś co zrobi 100% lustereczko całego dysku SSD a w chwili awarii, będzie na mocy przywrócić wszystko od A do Z. Pytam o coś takiego albowiem znane ze stajni Microszmelcu KOPIE ZAPASOWE i reszta to jakiś żart był. Gates musiał wtedy być na importowanej czystej... bo to coś z ŁinSZITów 7/8/10 za groma nie było na mocy zrobić pełnych kopii zapasowych całego dysku.
Zawsze po przywróceniu okazywało się że czegoś jednak zabrakło.
No to od końca ale jak wspomniałaś najważniejszego problemu. Potem możesz sobie grzebać w systemie :razz:
Backup-u ! czego tam chcesz np. partycji / dysku. Zainteresuj się programem CloneZilla-Live i przejrzyj czasem już istniejące tematy na forum zanim zapytasz ... np moje kombinacje / wypociny z w/w programem:
[HOWTO] Uruchamianie Clonezilli-live / ISO z GRUB / Automatyzacja

A czemu z menu grub-a ...ano bo możesz mieć np dwa systemy na PC . Oczywiście nie mówię tu o "Windozie" ale o kolejnym linux-ie a jest tego naprawdę sporo do wyboru :razz:
Zerknij czasem: https://distrowatch.com/
pozdro!
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: Spass »

Ten zbiorczy wątek to chyba niegłupi pomysł, bo forum się zaczęło w ostatnich dniach bardzo rozmywać ;) Choć pewnie najlepiej byłoby dla każdej sprawy zakładać osobny wątek i ściśle trzymać się tematu, bo wtedy osoba, która będzie miała podobny problem szybciej to wyszuka. Ale do rzeczy.
boxxaa pisze: 07 mar 2019, 15:19 Druga rzecz, uGET nie startuje wraz z systemem. Trzecia rzecz: nie idzie go uruchomić z ikonki w zasobniku. Trzeba lecieć do MENU i stamtąd kliknąć IKONKĘ. Dopiero odpala.
Więc tak, wejdź w główny menedżer ustawień systemu, a następnie w Sesja i uruchamianie (albo po prostu wyszukaj to w menu aplikacji). Trzecia zakładka to Uruchamiane programy i tam na dole jest przycisk Dodaj. Jako nazwę wpisz cokolwiek (np. uGet), jako polecenie wpisz uget-gtk, jako komentarz też cokolwiek (np. Menedżer pobierań). A następnie w ustawieniach programu uGet (Edycja > Ustawienia) zaznacz "Minimalizuj do zasobnika na starcie", żeby program startował w ikonce.

Przy okazji zobacz co tam ciekawego masz dodane w "Sesja i uruchamianie > Uruchamiane programy" i odhacz co uznasz za totalnie niepotrzebne.

Może podlinkuję też swoją stronę z poradnikami dla początkujących, co prawda do Xubuntu, ale Mint Xfce jest bardzo zbliżony, więc może z czegoś skorzystasz: https://xubuntu-pl.neocities.org/porady/
sudo apt purge snapd
boxxaa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 03 mar 2019, 13:43
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: boxxaa »

Dzięki serdeczne za zainteresowanie. uGET po modyfikacjach już "budzi się" do życia wraz z systemem. Później zajmę się jego konfiguracją bo dziś już mi się czas skończył.
Reszta wygląda tak jak na fotkach:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A ja właśnie delektuję się dobrodziejstwami z wujkiem TORem. Próbowałam zalogowania do banku i celowo podałam trzy razy błędne hasło. Kurdę, wiecie że w PKO BP od ręki takie co widzą? Zadzwonili do mnie z zapytaniem czy mam problem z logowaniem niemalże natychmiast! IP miałam z Wenezueli hahaha. Dobre to!
Nareszcie szybciutko można wejść na fora z których mnie wy-pupcyli ... Jakim cudem TOR wyłapuje tak sprawne PROXY?? Przecie te wszystkie dziwne proxy (free) w necie których człowiek próbował wiele razy pod ŁinSzitem szans do tego nie mają!
Szkodnik Boxxa uciekł na linux.pl
Powód? Jeśli TWÓRCZOŚĆ i CHĘCI zawadzają... ... ...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=128&t=184131
Awatar użytkownika
Spass
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 19 paź 2006, 01:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: Spass »

Sesja ogólnie wygląda dobrze, a w autostarcie zbyt wielu zbędnych rzeczy nie widzę, ale jak coś to polecam parę opcjonalnych modyfikacji:
- odhacz "mintwelcome"
- jak nie masz grafiki NVIDIA, odhacz "Support for NVIDIA Prime"
- jak nie korzystasz z paczek Flatpak, odhacz "Flatpak"
- myślę też, że spokojnie możesz się pobyć "Aktualizacja katalogów użytkownika" i "User folders update", z tego co się orientuję to jest potrzebne tylko jak zmieniamy język systemu
- jeśli sama nie dodałaś "blueberry", to też możesz odhaczyć (tak szczerze, to nie wiem co to jest)

Żadna z powyższych zmian nie powinna negatywnie wpłynąć na system. A w razie czego zawsze możesz zaznaczyć ponownie.
sudo apt purge snapd
boxxaa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 03 mar 2019, 13:43
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: boxxaa »

NVidia wywalona. Powitanie też. Flatpak jeszcze się przyda. Blueberry = menedżer Bluetooth (wyłapany kiedyś na ubunciaku). Działa ładnie, szybko łączy i cacy widzi wszystkie fony.
Szkodnik Boxxa uciekł na linux.pl
Powód? Jeśli TWÓRCZOŚĆ i CHĘCI zawadzają... ... ...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=128&t=184131
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8605
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Konfiguracja, ustawienia i modyfikacja systemu pod ... siebie

Post autor: mario_7 »

Zamykam temat, bo zgodnie z regulaminem - tak się nie orbi. Każda sprawa zasługuje na osobny wątek - inaczej nic nie będzie się dało odnaleźć w gąszczu przeplatanych informacji.
Zablokowany

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 119 gości