Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: lcoyote »

Jak w temacie pytanko i to co zauważyłem (u siebie) Ubuntu to łatwa instalacja i wykrywanie z automatu sprzętu. Przynajmniej na sprzęcie używanym przeze mnie (opis w podpisie/stopce)
Dlaczego nie innych dystrybucji?
1.Debiana na pewno spróbuję zainstalować ze względu na opisywaną na różnych forach stabilność. Wczorajsza próba instalacji Debiana 9.8 nie powiodła się prawdopodobnie sterownik karty grafiki. Choć to dziwne bo Xubuntu oparty na Debianie chwyta w lot.
2.OpenSuSe nie bo (wymienię trzy powody) - środowisko graficzne Gnome czyli na moim laptku zmuła, - niewykrywanie sterowników kart sieciowych (WiFi i LAN), - potrafi wywalić innego Linuxa i wykrywa tylko Windowsa. Zmiana nastawienia będzie jeśli jest jakiś SuSe z Xfce lub podobnym lekkim (może być nawet płatny po testach)
3.Mandrivia, Red Hat (jak jest w dystrybucji do wypróbowanie), i inne z lżejszymi środowiskami graficznymi.
Co myślicie o innych (zalety i wady według was forumowicze)
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: lcoyote »

OpenSuSe nie wykrywa Ubuntu, a czy inne Linux tak czy też nie - stwierdzić nie mogę, jednak jeśli nawet USB utworzone programem BalenaEtcher zawierające system Linux OpenSuSe - nie jest widoczne w systemie Linux Xubuntu, to należy rozważyć, że użytkownicy Ubuntu, Debiana i innych dystrybucji opartych na Debianie mogą napotkać podobne trudności co ja że OpenSuSe wyrzuci wam innego Linuxa. Moja refleksja (sprawdzona w relacjach Ubuntu - SuSe) Planując zainstalować OpenSuSe a mając na dysku Ubuntu, lub Windowsa i Ubuntu musimy o tym pamiętać i instalować w kolejności Windows-OpenSuSe-Ubuntu. Zapraszam do refleksji na temat (jak wyżej)
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: kobrawerde »

Dlaczego używam Ubuntu lub nie?
No dla mnie to pytanie jest proste. Ubuntu / Xubuntu ( u mnie ) używam bo jest po prostu lepsze / stabilniejsze / szybsze w działaniu / bezpieczniejsze od np. Windy :razz:
Mam jeszcze dwa systemy na moim lapku Samsung R780 Linux Mint Mate / Debian ( stretch ) który ku mojemu zadowoleniu przyjmuje prawie wszystkie dystrybucje Linux-a ...no prawie wszystkie czasem jak u Ciebie są jakieś kłopoty z grafiką nVidia na poszczególnych distrach. Ale wiem że są one do przejścia ( czasem wina kernela / driverów karty grafiki standardowo uruchamianych na danym linux-ie itd) ..tylko szkoda czasu bo prawie większość linux-ów to klony ubuntu / debian. Czasem trzeba użyć jakiegoś dodatkowego parametru podczas instalacji linux-a / kernelu dotyczącego np. kart grafiki żeby zainstalować dane distro linux-a.
OpenSuse coś mnie jednak odstrasza :mrgreen: a RedHat to nie wiem czy jest w ogóle dostępny za free ? ... a jeśli nie to po co mam się pchać w kolejny Windows. Jest tak duży wybór.
https://distrowatch.com/
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: lcoyote »

kobrawerde pisze: 19 mar 2019, 20:36
Dlaczego używam Ubuntu lub nie?
OpenSuse coś mnie jednak odstrasza :mrgreen: a RedHat to nie wiem czy jest w ogóle dostępny za free ? ... a jeśli nie to po co mam się pchać w kolejny Windows. Jest tak duży wybór.
https://distrowatch.com/
======
Suseł jest fajny (z wyglądu) no i u mnie może to sentymentalizm z dawnych lat (to jak BARDZO STARA MIŁOŚĆ) -na razie jednak dla mnie pozostanie marzeniem na przyszłość. Red Hat też chciałbym kiedyś mieć. Pozostanę jednak na razie (podobnie jak Ty) przy wszelkich odmianach Ubuntu i tych bazujących na Debianie.
Jako inny Linux do zainstalowania to Mandriva jako komercyjny i niekomercyjny (na podstawie Open, jak w SuSe) OpenMandriva bazuje na środowisku KDE Plasma - a więc na razie muszę się zastanowić, bo KDE to wymagające (od sprzętu) środowisko graficzne
Załączniki
OpenMandriva_Plasma.png
(6.7 KiB) Nie pobierany
OpenMandriva.png
(6.26 KiB) Nie pobierany
Ostatnio zmieniony 19 mar 2019, 21:44 przez lcoyote, łącznie zmieniany 2 razy.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: kobrawerde »

A nie wiem czy kiedykolwiek próbowałeś Linux Minta to bardzo przyjazne distro dobrze dopracowane i może akurat zatrybi na twoim sprzęcie. Jest chyba tworzone przez francuskich deweloperów .... o ile pamiętam ? i oparte na repo ubuntu tak więc to prawie ubuntu ale ma także jakieś indywidualne programy znane tylko z Minta np. do nagrywania / formatowania USB / ISO mintstick polecam wypróbować :mrgreen:
http://packages.linuxmint.com/pool/main/m/mintstick/
Oczywiście robiąc najpierw backup partycji CloneZillą :razz:
https://linuxmint.com/
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: pijetja »

Witam,
Niesamowite, że ten tematy w tej formie w tym dziale przetrwał już 2 dni !!
Co to za różnica czego używasz/używam? Linuks jak linuks. Wiele razy znalazłem rozwiązania problemów z ubuntu/debianem na forum Arch, czy na forum Suse.
Co do tematu.
Nie używam ubuntu ponieważ:
1. Mam kota
2. Piję czarną kawę nie słodzoną
3. Mam okna skierowane na południe
Używam debiana ponieważ:
1. Od momentu kiedy zacząłem mieszać herbatę/kawę zgodnie z tym jak się mierzy kąty wszystkie problemy ustały. Suma stopni wszystkich obrotów MUSI BYĆ WIELOKROTNOŚCIĄ 2520 stopni. Inaczej się nie uda
2. Jak każdą dystrybucją można go zainstalować z jakimkolwiek środowiskiem graficznym korzystając z mini iso lub net install.
3. Jak każdą dystrybucję można go dostosować pod siebie. (gnome-look, xfce-look, kde-look)
4. Jak każda dystrybucja zawiera błędy.
5. Inne (niech każdy sobie coś wymyśli)

Miłego dnia dla adminów/moderatorów przy usuwaniu mojego posta (całego tematu). Bo tam moim zdaniem jest miejsce mojego posta jak i całego tematu.
//mario_7: admin potraktuje ten post jako żart, a admin ma poczucie humoru ;)
Całuski ;*
P.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: Tomfoc »

pijetja pisze: 20 mar 2019, 05:59 ...Nie używam ubuntu ponieważ:
1. Mam kota ...
Coś w tym jest. Moja domowa tygrysica woli Ubuntu.
Tak na poważnie, to miałem na dysku swych komputerów przeróżne dystrybucje. Nie będę ich wymieniał, bo było tego dużo, ale napiszę, że były debianowate, archowate, redhatowate, gentoowate. W mojej ocenie żadna z tych dystrybucji nie dała mi niczego więcej ponad to, co daje mi Ubuntu. Skoro nie dają mi niczego więcej, to po co mam ich używać? Ubuntu mi odpowiada - pasuje mi wygląd środowiska graficznego, podoba mi się niniejsze Forum, wszechobecna w sieci literatura związana z Ubuntu, mnogość oprogramowania itp.
pijetja pisze: 20 mar 2019, 05:59 ...Miłego dnia dla adminów/moderatorów przy usuwaniu mojego posta (całego tematu). Bo tam moim zdaniem jest miejsce mojego posta jak i całego tematu.
Całuski ;*
P.
Może nie zaraz do kosza, ale do działu Pogaduchy. Bo co ten temat ma wspólnego z Przedszkolem Linuksa?
//mario_7: słusznie... Dział zmieniony.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: lcoyote »

Dlaczego ten temat dyskusji/wpisów? ... a po to by zrozumieć DLACZEGO używamy czegoś (Linuxa UBUNTU) co jest prosty w instalacji i działa po zainstalowaniu. Dosłownie przed chwila instalowałem OpenSUSE po raz kolejny (tym razem wykryło karty sieciowe ale konfiguracja jakaś skomplikowana) no i po restarcie ZAWIESZENIE. I dlatego UŻYWAM UBUNTU bo jest on prosty i dla LUDZI. Zasysam MINTA i będzie obok Xubuntu (no i Windows)
Po zapoznaniu się z Mint'em to pewnikiem z Xubuntu zrezygnuje, jeszcze konfiguracja i będzie OK
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tomibuntu

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: tomibuntu »

Używam jeszcze Ubuntu bo zainstalowałem kiedyś, a nie mam czasu na zmianę. Ubuntu nie będę używać ze względu na to, że snapy są oprogramowaniem zamkniętym po stronie serwera. Canonical miał różne pomysły by odciąć się od społeczności wolnego oprogramowania pasożytując jednocześnie na Debianie, własne środowisko graficzne Unity, graficzny system okienkowy Mir - oba wylądowały już na śmietniku, ale snapy to to już prawdziwy ewenement. Z tego powodu rezygnuję z Ubuntu, a jeśli FlatPak stanie się standardem rezygnuję z GNU/Linuksa ponieważ nie chcę mieć dwóch narzędzi do zarządzania oprogramowaniem. Przejdę na BSD gdzie jest i będzie tradycyjne zarządzanie pakietami.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: linuxozaurus »

ja używam Ubuntu z wieloletniego przyzwyczajenia.

"RedHat to nie wiem czy jest w ogóle dostępny za free "
oczywiście ze nie no chyba ze decydujesz na Fedorę to jak najbardziej za darmo (ostatnia wersja darmowa Red hata to 7,2)
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
tomibuntu

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: tomibuntu »

Red Hat GNU/Linux był dostępny za darmo w postaci CentOSa, który był darmowym Red Hatem pozbawionym wsparcia technicznego. IBM postanowił uśmiercić CentOSa zamieniając go w rolling-release, ale jako, że Red Hat GNU/Linux jest projektem Open Source to jego kod źródłowy będzie nadal dostępny więc po prostu pojawi się nowy projekt zamiast CentOSa, pod inną nazwą. Też używałem Ubuntu z przyzwyczajenia, ale kwestie moralne nie pozwalają mi tego robić dalej, tak samo jak używać Windowsa.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: linuxozaurus »

tomibuntu pisze: 10 lut 2021, 17:06 Red Hat GNU/Linux był dostępny za darmo w postaci CentOSa, który był darmowym Red Hatem pozbawionym wsparcia technicznego. IBM postanowił uśmiercić CentOSa zamieniając go w rolling-release, ale jako, że Red Hat GNU/Linux jest projektem Open Source to jego kod źródłowy będzie nadal dostępny więc po prostu pojawi się nowy projekt zamiast CentOSa, pod inną nazwą. Też używałem Ubuntu z przyzwyczajenia, ale kwestie moralne nie pozwalają mi tego robić dalej, tak samo jak używać Windowsa.
Dla mnie CentOS nie miał dużego znaczenia i był zawsze w cieniu Fedory w mojej opinii i mojej pamięci pozostanie dystrybucja Aurox co miała bardzo krótki żywot i była jedną najlepszych dystrybucji opartych o Red Hata. i niestety to był mój koniec użytkowania dystrybucji opartych na Red Hat. czyli moment zwrotny ,który zadecydował o pozostaniu na stałe przy Ubuntu w okolicach 2006 z próbą pozostania przy Fedorze do 2008 lub 2009 roku.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
tomibuntu

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: tomibuntu »

Centos był dla osób niechcących aktualizować systemu do nowego wydania co pół roku.
Awatar użytkownika
witsu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2020, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dlaczego używam Ubuntu lub nie?

Post autor: witsu »

Używam Ubuntu bo mi odpowiada. Próbowałem wielu dystrybucji, ale to Ubuntu zatrzymało mnie przy sobie na dłużej. Dlaczego? Podoba mi się wizualnie (wersja Budgie), instalacja jest prosta i wszystko od razu działa, mam wszystkie potrzebne programy (jeśli nie w oficjalnych repozytoriach,to zawsze znajdzie się jakieś PPA), jest stabilne, ma dobrą społeczność i łatwo znaleźć tutoriale w necie. To w zasadzie wystarczy, że używać tej właśnie dystrybucji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości