sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: adamos77 »

Witam.
Kupiłem urządzenie wielofunkcyjne KONICA-MINOLTA BizHub C3110 - kserokopiarka kolor, A4, Dupleks.
Na stornie producenta znalazłem sterownik drukarki w formie pliku .ppd - drukarkę zainstalowałem przez port USB i działa.
Natomiast komputer w ogóle nie widzi skanera obsługującego standard TWAIN i TWI.
Ściągnąłem z sieci kilka programów do obsługi skanerów, ale żaden nie widzi skanera po USB. Napisałem do polskiego biura Konica-Minolta i kazano mi ściągnąć sterwonik Scaner Driver dla Macintosh OS X 10.10. Ściągnąłem plik jest w formacie .dmg (obraz dysku Macintosh OS X). Zamontowałem obraz MacOS i pokazał mi się plik w formacie .pkg . Zawartość pliku KONICA MINOLTA C3110 Scanner_105.pkg to 2 katalogi - jeden z rozszerzeniem .pkg i drugi o nazwie Resources oraz 1 plik o nazwie Distribution. Nie mam pojęcia co i jak z tym zrobić.
Proszę o precyzyjną procedurę, bo jestem laikiem.
Dziękuję Wiesław
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: yacup »

Kilka rozwiązań problemu z internetu tak na szybko znalezione

1. Wygląda na to, że płatny program Vuescan rozpoznaje twój skaner i wspiera skanowanie
link: https://www.hamrick.com/vuescan/minolta ... nformation
ściągnij wersję trial i uruchom, sprawdź czy działa (tyle tylko, że zgodnie z informacja ze strony hamrick działa tylko jako skaner sieciowy)

2. zainstaluj sane, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś
instrukcje: https://help.ubuntu.com/community/sane

3. dodaj repozytorium ppa:rolfbensch/sane-git i zaktualizuj system (ale dopiero po instalacji sane)
link: https://launchpad.net/~rolfbensch/+arch ... u/sane-git

Wygląda na to, że w linuksie można korzystać z twojego skanera

P.S.
Ale jak sterowniki z OSX zainstalować w ubuntu to naprawdę nie wiem. Archiwa z folderów ze sterownikami możesz podejrzeć i rozpakować poprzez dodanie rozszerzenia .zip, wtedy ci się otworzą. Przejrzałem tam skrypt instalacyjny ale tam są ścieżki dla OSXa a nie ubuntu, plik sterownika jest chyba z rozszerzeniem .ds. To w Ubuntu nie zadziała

pozdrawiam
yacup
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: adamos77 »

Dziękuję za odpowiedź.
1. Po pierwsze na razie uzyskałem informację, że Konika-Minolta w ogóle nie wspiera obsługi skanera urządzenia wielofunkcyjnego BizHub C3110 przez system Linux. Jedynie w marginalnym zakresie wspierają drukowanie - jeden sterownik. Czekam jeszcze na dalsze informacje od dealera Konika-Minolta na Polskę.
a) po konsultacji bezpośrednio z technikiem Konica-Minolta powiedziano mi też nie rozumie, kto i dlaczego kazał mi ściągać sterownik MacOS X 10.10 - bo to nie zadziała.

2. Sane również po aktualizacji ostatnich sterowników obecnie nie obsługuje tego skanera przez USB, podobnie jak płatny VueScan - próbowałem na systemie Ubuntu 18.04 system nie wykrywa urządzenia. - Połączenia sieciowego jeszcze nie stworzyłem i nie testowałem.
a) wysłałem prośbę do Sane o dodanie wsparcia dla Konika-Minolta BizHub C3110 (czyli to samo co Develop into C3110) - ale to pewnie długa droga.

3. Mogę powiedzieć, że nazwa BizHub bardzo minie zwiodła, bo myślałem, że do takiego Huba podłączę się czymkolwiek. Odradzam markę Konica-Minolta do współpracy z wspaniałym Linuxem. Więcej jak odezwie się do mnie jeszcze raz technik z Konica-Minolta.

Wiesław
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: adamos77 »

Uruchomiłem ksreokopiarkę BizHub C3110 w sieci - drukowanie działa, także duplex, natomiast skaner niestety nie - zarówno przez Xsane jak i płatnego Vuescan, który ponoć ma sterownik sieciowy do tego sprzętu.
Dziś Xsane mi się zaktualizował, nadal skaner nie działa zarówno przez USB jak i sieć.

Proszę o pomoc w uruchomieniu tej maszyny, bo fajnie drukuje i nie chcę jej sprzedawać.
Wiesław
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: yacup »

Informacja ze strony hamricka:

Kod: Zaznacz cały

If you're using the network connection to this scanner, then you don't need to install any Minolta drivers. 
However, you might need to make sure your firewall is configured to allow VueScan to talk to your scanner.
czyli sprawdź firewall

PS.
Z xsane chyba nie zadziała, to był taki ślepy strzał. W tym dodatkowym repozytorium dosyć często aktualizują obsługę
najnowszych skanerów ale tego jeszcze chyba nie złapali. Myślałem, że dorzucili twoją piekielną machinę

Drugie PS.

1. "Sprawdź firewall" oznacza wyłącz go na czas testów i prób instalowania (uruchomienia) skanera. Pamiętaj też o ewentualnym firewallu w routerze.
Gdzieś w instrukcji powinno byc napisane na których portach Vuescan komunikuje się ze skanerem.

2. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu Vuescan tworzy się katalog~./vuescan z dwoma plikami
- vuescan.log: obejrzyj zawartość, tam jest między innymi linijka świadcząca o poszukiwaniu skanera w sieci
- vuescan.ini: Sekcja [devices] (albo jakoś tak). Być może można tam dopisać skaner ale nie mam pojęcia jaka będzie składnia tej linijki.
Na pewno trzeba dopisać adres sieciowy, może jakie inne parametry. Pogrzeb w internecie, myślę, że ktoś wrzucił ten plik i będziesz mógł zobaczyć jak wygląda linijka dla skanerów sieciowych.
Ale tak w ogóle to jeżeli skaner zostanie prawidłowo rozpoznany w sieci przez Vuescana to ta linijka powinna się "sama dopisać w tym pliku czyli w vuescan.ini

pozdrawiam
yacup

sorki ale właśnie wyjeżdżam na święta, jakby co to w przyszłym tygodniu
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
adamos77
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 10 mar 2015, 19:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: adamos77 »

Dzięki za szybką odpowiedź, będę testował. Pozdrawiam świątecznie
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4677
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: sterownik skaner urządzenia Konica-Minolta BizHub C3110 -- U18.04

Post autor: jacekalex »

Sprawdź, czy ta drukarka i skaner działa po sieci na Androidzie.
Jeżeli tam pójdzie bez żadnych czarów ze sterownikami, to będzie oznaczało,
że drukarka wspiera otwarte standardy sieciowe, jak np IPP (ten wspiera na pewno),
i będzie wskazówka, jak ją używać w Linuxie.
:)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości