Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Porady sprzętowo-handlowe
boxxaa
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 03 mar 2019, 13:43
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: boxxaa »

Bardzo ładnie działa stary i poczciwy Elitebook 8470p (tyle że lekko rozbudowany). 18.04.2 na ssd ładnie pracuje. Zjada od 0.36 do 1.00GB RAM w podstawie.
Szkodnik Boxxa uciekł na linux.pl
Powód? Jeśli TWÓRCZOŚĆ i CHĘCI zawadzają... ... ...
https://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=128&t=184131
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Zrobię lekkie odświeżenie tematu jak widzicie współpracę z Ubuntu 18.04 procesora - AMD Ryzen 3-2200U i grafiki AMD Radeon Vega 3 z kombinacją 128SSD i 1TB HDD w tym laptopie: HP 15-db0800nd,

https://allegro.pl/oferta/hp-15-fullhd- ... 7722189153
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: kobrawerde »

Nie wiem jak w nowych modelach firmy HP. Ale starsze laptopy unikaj jak ognia ...zresztą kiedyś wspomniałem że firma HP "olewa" linux-a ! nawet w modelu gdzie instalowałem linux-a w BIOS-ie ma "zaszyty" np. klucz do systemu Windows :razz: :clap:
Czasem można wyczytać iż firma HP nie życzy sobie innego systemu jak ten który nabyłeś wraz z laptopem :razz:
Najlepiej poszukaj i poczytaj dokładnie o tym lapku i możliwości instalacji linux-a ..a nawet w ogóle / podwójnego / innego systemu. Może nawet info z samego serwisu HP bo szkoda nerwów ...itd
pozdro!
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Też tak myślałem dlatego pytałem. Myślę że Acer czy Asus będzie odpowiedni po za tymi z listy linuxowej czyli Lenovo?

Generalnie jak się ma Linux do współpracy z AMD
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: jacekalex »

Procki AMD z Linuxem chodzą, karty graficzne na sterownikach AMDGPU też, chociaż te ostatnie nie są na sterach otwartych demonem prędkości.
Asusa bym się nie obawiał, Acera też nie, chociaż Acer zawsze robił budżetowe lapki, których trwałość była dosyć umiarkowana najdelikatniej pisząc. :twisted:

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

jacekalex pisze: 19 maja 2019, 03:18 Procki AMD z Linuxem chodzą, karty graficzne na sterownikach AMDGPU też, chociaż te ostatnie nie są na sterach otwartych demonem prędkości.
Asusa bym się nie obawiał, Acera też nie, chociaż Acer zawsze robił budżetowe lapki, których trwałość była dosyć umiarkowana najdelikatniej pisząc. :twisted:

Pozdro
:craz:
Dzięki za poradę, też tak zawsze myślałem o Acerach ale mam tego, z którego teraz piszę od nowości 3 lata i nic złego się nie działo. Pracuje pod kontrolą Ubuntu 14.04 i sporadycznie Win 8.1 (dwa systemy) Przyjął linuxa bez oporów. To co w nim widzę negatywnego to brak możliwości wymiany baterii bo jest jakby w środku bez możliwości odłączenia (ale to w większości lapków teraz) Bateria nadal trzyma dość długo (ponad 2h)

Szukam laptopa z mixem SSD-HDD (bo innych niż SSD już praktycznie nowych nie kupię) z lepszą grafiką np: GeForce najlepiej albo Intel UHD 6000, nie przepadam za AMD (złe doświadczenia) Może ktoś poleci coś odpowiedniego?
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Jeszcze mała prośba o poradę, co sądzicie o tym sprzęcie pracującym pod Ubuntu 18.04

https://www.coolblue.nl/product/812990/ ... 09emh.html
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: kobrawerde »

Sam się zastanawiam jak bym wybierał nowy model :-) ... wiadomo że nikt nie opisze jeszcze takowego jak pracuje pod linux-em bo to pewnie będzie nowość lub po prostu jeszcze nikt nie instalował na nim linux-a :-) . Może wykorzystać taki "myk" że można przez internet nabyć lapka i zwrócić bez podawania przyczyn za te chyba 10 - 12 dni ? ... tyle chyba "styknie" by takowego sprawdzić jak się sprawuje pod linux-em. Myślę o ( łatwej ) instalacji poprawnego działania wszystkich podzespołów , szybkości działania itd
Pewnie taki model i podzespoły spokojnie przyjmie linux-a ...ale 100% pewności też nie ma :razz: ... i trochę drogi :cry: ram-u też na dzisiejsze czasy trochę mało 16GB było by OK
https://allegro.pl/oferta/lenovo-ideapa ... n=polecane
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

kobrawerde pisze: 20 maja 2019, 20:58 Sam się zastanawiam jak bym wybierał nowy model :-) ... wiadomo że nikt nie opisze jeszcze takowego jak pracuje pod linux-em bo to pewnie będzie nowość lub po prostu jeszcze nikt nie instalował na nim linux-a :-) . Może wykorzystać taki "myk" że można przez internet nabyć lapka i zwrócić bez podawania przyczyn za te chyba 10 - 12 dni ? ... tyle chyba "styknie" by takowego sprawdzić jak się sprawuje pod linux-em. Myślę o ( łatwej ) instalacji poprawnego działania wszystkich podzespołów , szybkości działania itd
Pewnie taki model i podzespoły spokojnie przyjmie linux-a ...ale 100% pewności też nie ma :razz: ... i trochę drogi :cry: ram-u też na dzisiejsze czasy trochę mało 16GB było by OK
https://allegro.pl/oferta/lenovo-ideapa ... n=polecane
Dzięki za podpowiedź, zbieram się do dłuższego czasu do zakupu ale nie chcę trafić na taki, którego będę musiał potem oddawać bo zostanę z Windowsem 10 a tego bym nie chciał...
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Jest jeszcze ważne pytanie... Orientuje się ktoś może co wybrać podczas instalacji systemu Ubuntu 18.04 w laptopie z mixem dysków SSD+HDD Wiadomo że na SDD będzie np. Windows 10 i jeśli zainstaluję Ubuntu na SSD gdzie będzie np. 128GB to przestrzeń dyskowa znacznie zmaleje, wiadomo dwa systemy na 128GB i teraz zacznie się zabawa w instalowanie programów na 128GB SSD, więc szybko zrobi się brak miejsca na dysku... Pytanie czy mając system Ubuntu na SSD to czy programy, gry można instalować na dysku HDD jak system stoi na SDD? Bo jesli HDD ma być tylko na kopie zapasowe i na filmy to ja dziękuję za taką imprezę i szukam laptopa tylko z HDD bo to SDD wtedy nie ma sensu...
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: kobrawerde »

Jest wyjście ...ale drogie po prostu zainwestować w laptopa z większym dyskiem SSD :razz: . Bo powiem szczerze iż wymieniając w swoim lapku dysk HDD na SSD to była najlepsza modernizacja i najlepiej wydane pieniądze które dały przysłowiowego "kopa" mojemu systemowi.
W tym konkretnym przypadku moim zdaniem nie będzie problemu z Linux-em bo możesz zainstalować system na np. 60GB SSD a /home dać na dużej partycji HDD bo tam będzie się rozrastać system przez dodawanie programów. Ale co z Windą ...to sory ale nie mam pojęcia bo jej nie mam. Może ktoś coś podpowie .... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Tomfoc »

Nie gram w gry, więc nie wiem gdzie się one instalują. Na Forum ktoś kiedyś pisał, że instalowanie gier powoduje duży przyrost danych w katalogu domowym. Co do innych programów, to ogromna część ich danych lokowana jest w /usr/bin. Można zainstalować Ubuntu na SSD ale katalog /usr umieścić na jednej z partycji znajdujących się na HDD. Pytanie tylko jaki to ma sens? Wydaje się, że ludzie kupują szybkie dyski SSD po to, by oprogramowanie "chodziło" szybciej. Cóż więc z tego, że masz dysk SSD skoro oprogramowanie ma być na HDD? Tak więc kobrawerde ma rację - chyba lepiej poszukać sprzętu z pojemniejszym SSD skoro mają być zainstalowane dwa systemy, oprogramowanie dla nich i gry. Dysk HDD wykorzystywać jako miejsce do przechowywania filmów, muzyki, fotek, dokumentów różnej maści itp.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4674
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: jacekalex »

Nie warto kupować lapka z dużym dyskiem SSD.
Lepiej kupić z mniejszym, a w miarę potrzeb kupić sam dysk po starannym wybraniu najlepszego modelu i po prostu w lapku zmienić dysk.

Producenci paków muszą zarabiać, także nigdy nie dadzą najlepszego dyzia, tylko raczej najtańszy,
byłe 2 lata gwarancji przeżył.
Taka jest biznesowa logika produkcji.

Co innego producenci dysków, ci mają lichsze i tańsze modele, ale mają też trochę drożej dyski NVRAM, dużo trwalsze i szybsze od standardowych tanich SSD TLC.

Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
pijetja
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 304
Rejestracja: 05 cze 2010, 07:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Altreich

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: pijetja »

128 jest nieopłacalne 240 korzystniej wychodzi w cenie za 1GB
Moim zdaniem optymalny jest lapek z 240 SSD na M.2 + 1TB HDD Na SATA lub ostatecznie w Cadddy zamiast CD-ROM.
Z Caddy mogą być problemy szczególnie w Lenovo oraz z dyskami >500GB. Testowane na moim budżetowym V310. Stracone 20zł na Caddy (jakby ktoś chciał to mogę dać do przetestowanie i sprzedać za 10zł altrajch i okolice) + na innym Caddy 1TB za Chiny nie chiał łyknąc a 500 od strzała. Ot taka elektronika w lenovo.
Poza tym poszukaj na OLX używki... możesz trafić. Ja kupiłem lenovo-v310-15ikb i3 7100u + 8GB RAM + 240 SSD za w cenie nowego sprzętu z Celeronem...
100GB na winde powinna styknąć Reszte wg własnych potrzeb.
P.
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Jeśli chodzi o gry to na Windowsie a na Ubuntu programy i dane. Jak dla mnie Ubuntu 14.04 na HDD chodzi tak samo szybko jak Windows 10 na SDD zasadnicza różnica polega na starcie systemu na korzyść SSD ale to też nie jest jakaś znaczna różnica bo mój Acer ładuje Ubuntu 14.04 bardzo szybko. Jeśli chodzi o pracę na systemie nie widzę (oprócz ceny) dużych różnic w prędkości działania...
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: Willow »

Zakupiłem jednak HP Pavilion 15 8GB I5 Intel UHD620 z mixem 128 SSD 1TB HDD. Pytanie do znawców czy mogę zainstalować dwa systemy obok siebie z tym że Winda jest na SSD a Ubunciaka 18.04.02 chcę położyć na HDD oczywiście zachowując proces instalacji niestandardowej nie jako "Ubuntu obok Windowsa" I teraz pojawia się pytanie czy po zainstalowaniu ubunciaka na HDD będę miał normalnego doubleboota z wyboram systemów czy muszę coś jeszcze zrobić. Nadmieniam że skorzystałem z opcji "Try Ubuntu" i normalnie wszystko śmiga ale to tylko próba
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2025
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Jaki polecacie laptop pod 18.04?

Post autor: kobrawerde »

Jak ktoś chce sprawdzić poprawne działanie poszczególnych komputerów / laptopów umieszczonych na liście informacyjnej programu diagnostyczno-informacyjnego : hw-probe pod najróżniejsze distra ( wersje ) linux-a to lista jest tu :
https://linux-hardware.org/
Jeśli komuś dobrze działa sprzęt / laptop i chce umieścić swoje dane to najlepiej zainstalować program hw-probe ( lub sprawdzić swoje podzespoły w systemie i podać w/w na forum ) instalacja :
https://github.com/linuxhw/hw-probe/blo ... INSTALL.md
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości