Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Post autor: Filippexo »

Hej,

Temat dotyczy UBUNTU 19.04

Przez wiele miesięcy miałem na dysku zainstalowane różne dystrybucje Linuxa. Wszystko działało dobrze. Pewnego dnia potrzebowałem zainstalować Windowsa 10.
Od tamtej pory nie daję rady uruchomić Ubuntu ze swojego dysku. Próbowałem formatować cały dysk, program rozruchowy instalować na całym dysku czy
linuxowej partycji, zmieniałem kolejność botowania w biosie z windows menagera na dysk, z live w gparted dodawałem flagi botowania na partycje z linuxem.
Tworząc bootowalne pendrive zarówno na Windowsa jak i Linuxa upewniałem się czy jest ten sam system tabeli partycji.

Powyższe kroki zawiodły, nawet jeśli mam zainstalowany tylko Ubuntu na całym dysku i wszystkie powyższe kroki ustawię tak, żeby to Ubuntu się uruchomił,
system się nie uruchamia, jest czarny ekran i migający myślnik. Dysk nie czyta Ubuntu. Jedynie Windows jest się w stanie uruchomić po zainstalowaniu.

Może przywrócenie ustawień biosa do fabrycznych coś pomoże, da się tak?. Jak myślicie? (Laptop oryginalnie był bez systemu)

Dzięki
Załączniki
IMG_20190728_154707.jpg
(298.64 KiB) Nie pobierany
IMG_20190728_154702.jpg
(402.91 KiB) Nie pobierany
IMG_20190728_154651.jpg
(344.77 KiB) Nie pobierany
Ostatnio zmieniony 28 lip 2019, 16:17 przez Filippexo, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 19.04 nie uruchamia się z dysku

Post autor: kobrawerde »

Może wina tkwi na partycjach tzn. GPT / MBR ? ....
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 19.04 nie uruchamia się z dysku

Post autor: Filippexo »

Pendrivy z oboma systemami były tworzone na GPT. Zaraz wrzucę zdjęcia z biosu.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 19.04 nie uruchamia się z dysku

Post autor: kobrawerde »

Ja o ile sobie przypominam boje z instalacją podwójnego systemu Windowsa / Linux-a na lapku HP miałem duży problem żeby oba systemy współgrały. I zadziałało dopiero zainstalowanie Windy jako pierwszej na całym dysku to chyba jako partycje GPT zresztą Windows robi sobie to automatycznie bez ingerencji użytkownika. Dopiero później podział dysku ze środowiska Windy i instalacja linux-a jako Uefi nie legacy. Ale jeszcze był problem z grub-em i kombinacja pewnych plików żeby oba systemy się uruchamiały z GRUB-a .... jednym słowem koszmar :-)
Ja prędzej myślałem o już sformatowanym dysku twardym na partycje GPT lub MBR robi się to np. w gparted (opcje: urządzenie / otwórz tablicę partycji ) ...ale to tylko taki strzał bo sytuacja troszkę dziwna i.... ciekawa :mrgreen:
Może po instalacji Windy cały dysk masz już teraz w GPT ? ...a może linux pracował Ci na MBR czyli starszym typie partycji i startował jako legacy ? ....
Ostatnio zmieniony 28 lip 2019, 16:16 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Ubuntu 19.04 nie uruchamia się z dysku

Post autor: Filippexo »

W tym rzecz. Opiszę co robię. Bootuję komputer z pendrive Ubuntu live, w gparted usuwam wszystkie partycje i robię jedną nową dla Ubuntu.
Oczywiście w biosie upewniam się czy dysk jest pierwszy w kolejności do botowania, czy jest odp flaga itp. Lecz komputer nie uruchamia Ubuntu.

Najlepsze jest to, że nie zmieniając NICZEGO w biosie, do chwili kiedy nie zainstalowałem Windowsa, nie było takiego problemu, a wszystko robiłem identycznie.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ubuntu 19.04 nie uruchamia się z dysku

Post autor: kobrawerde »

Ale własnie jeśli tworzysz nową partycję w programie gparted po nawet skasowaniu Windy masz już partycję tzw GPT ( bo winda robi to z automatu ) .... jeśli chcesz starszy typ to jak wyżej pisałem ( urządzenie / utwórz tablicę partycji ) msdos chyba się to zwie a dopiero później formatujesz i dzielisz na jakieś tam typ NTFS / EXt4 itd. A mając już partycję GPT to już tylko Uefi wchodzi w grę a jeśli linux działa u Ciebie tylko na legacy ? a masz w BIOS-ie wybór takiej opcji jak legacy nie uefi ? ...ale nie jestem 100% pewny i bardziej doświadczeni coś może podpowiedzą :oops: ... aż tak często nie instaluję / reinstaluję systemów. A secure boot w BIOS masz wyłączony ?
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Post autor: Filippexo »

Tak, mam legacy oraz secure boot włączonego. Załączam listę dostępnych tabeli partycji. Rozumiem, że powinienem użyć msdos?
Załączniki
IMG_20190728_172445.jpg
(348.86 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Post autor: kobrawerde »

Ja bym zrobił tak że na początek wyłączył bym w BIOS : secure boot. Potem spróbować instalacji linux-a jeszcze raz tym razem z opcją legacy jeśli takowa jest w BIOS-ie. A potem jak to nic nie da to ....." zaorał" bym twardy dysk i tym razem z podziałem / msdos a nie gpt ....
Filippexo
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 25 mar 2015, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Post autor: Filippexo »

Rozwiązane!

Udało się, mój kochany Ubuntu zadziałał, dziękuję kobrawerde za pomoc.

Pomogła dopiero zmiana przez gpated tablicy partycji z gpt na msdos. Oczywiście secure boot off, legacy. Ubuntu pod gpt po prostu nie działał co bym nie robił.
Zastanawia mnie jedynie czy istnieje jakiś sposób instalacji Windowsa obok Ubuntu skoro ten nie trawi gpt. Mi wystarczy Ubuntu. Ciekawe jakby rozwiązać ten konflikt.

Pozdrowienia z zainstalowanego Ubuntu :)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2030
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Komputer nie uruchamia Ubuntu z dysku twardego.

Post autor: kobrawerde »

Ja to zrobiłem z lapkiem HP który mimo instalacji obu systemów uruchamiał tylko Winde ! ...troszkę to ogólnie zawiłe ale zerknąć można co i jak :
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 7#p1029438
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości