Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
tratsok
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lis 2018, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: tratsok »

Cześć. Od pewnego czasu zauważyłem, że za każdym razem po uruchomieniu systemu wyskakuje okno informujące o tym, że jest z czymś problem. Po krótkim poszukiwaniu przyczyny, zauważyłem że nie mogę włączyć aplikacji odpowiedzialnej za aktualizacje. Przy próbie uruchomienia managera przy pomocy terminala widoczny jest taki komunikat

Kod: Zaznacz cały

mat@maT-ThinkPad-X250:~$ software-properties-gtk 
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/software-properties-gtk", line 37, in <module>
    from softwareproperties.gtk.SoftwarePropertiesGtk import SoftwarePropertiesGtk
  File "/usr/lib/python3/dist-packages/softwareproperties/gtk/SoftwarePropertiesGtk.py", line 59, in <module>
    from UbuntuDrivers import detect
ModuleNotFoundError: No module named 'UbuntuDrivers'
Jeśli dobrze sięgam pamięcią to prawdopodobnie problem pojawił się dopiero po włączeniu funkcji LivePatch, której to okna również nie można uruchomić poprzez kliknięcie na ikone i wyborze "Livepatch Settings".

Dodatkowo mam problem, który związany jest jest z niedawną instalacja VirtualBoxa, otóż przy każdorazowym uruchomieniu komputera pojawia się problem BusyBox - kiedyś miałem taki sam problem, ale wystarczyło wpisac

Kod: Zaznacz cały

fsck /dev/sda6
a następnie odinstalować VB (podobny problem opisany został w tym wątku https://askubuntu.com/questions/697190/ ... k-manually). Teraz niestety każdorazowo muszę wpisywać tę komendę.

W zasadzie nie wiem jak się zabrać za rozwiązanie tego problemu, nie wiem czego i gdzie szukać. Jeśli ktoś potrafiłby mi pomóc to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: kobrawerde »

spróbuj odnośnie pierwszego błędu:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install --reinstall ubuntu-drivers-common
Co do drugiego to można wyczytać w necie ( jeśli o to chodzi ?) :
Jest to spowodowane błędem spójności na partycji zawierającej główny system plików. Często jest wywoływany przez nieprawidłowe wyłączenie urządzenia.
i jeśli jest to związane jak twierdzisz z VB to znalazłem że taki trik komuś pomógł ( jakiś błąd związany z graficzną konsolą GRUB i VirtualBox ) spróbuj od-komentować # w /etc/default/grub

Kod: Zaznacz cały

#GRUB_TERMINAL=console
i

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
tratsok
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lis 2018, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: tratsok »

To reinstalowanie pomogło - teraz mogę uruchomić software-properties-gtk. Co do drugiego problemu to narazie on "zniknął", dlatego też nie sprawdzałem Twojego rozwiązania.
Teraz przy:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt update 
dostaje komunikat, w którym jest taka informacja:

Kod: Zaznacz cały

Traceback (most recent call last):                       
  File "/usr/lib/cnf-update-db", line 8, in <module>
    from CommandNotFound.db.creator import DbCreator
ModuleNotFoundError: No module named 'CommandNotFound'
Czytanie list pakietów... Gotowe
E: Problem executing scripts APT::Update::Post-Invoke-Success 'if /usr/bin/test -w /var/lib/command-not-found/ -a -e /usr/lib/cnf-update-db; then /usr/lib/cnf-update-db > /dev/null; fi'
E: Sub-process returned an error code
Znalazłem jakieś porady w internecie, aczkolwiek jak na razie nic nie poskutkowało. Ponadto okazuje się, że nie mogę włączyć aplikacji odpowiedzialnej za aktualizacje systemu (taka z ikonką "A" ;) ), a jeszcze zauważyłem, że po wejściu w menu ubuntu i kliknięciu prawym przyciskiem myszy, na jakąś aplikacje, zniknęła możliwość wyboru "zobacz szczegóły". W zasadzie nie wiem kiedy mogłem tak namieszać w systemie - jedyne co ostatnio robiłem to z ciekawości instalowałem WoWa przez Wine.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: kobrawerde »

To jakiś błąd związany z pythonem ...polecane kroki dotyczą usunięcia w/w i naprawienia / usunięcia pewnych pozostałośći np.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove --purge python3*
sudo apt autoremove
sudo apt install -f
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: lcoyote »

Czytaj komunikaty pojawiające się w konsoli i dodatkowo, jeśli polecenie aktualizacji systemu

Kod: Zaznacz cały

sudo apt update && sudo apt upgrade
pokazuje błędy - to wpisz w konsoli te polecenie co podał @kobrawerde

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install -f 
naprawianie zależności
EDIT: a najlepiej to robić sobie notatki ze spisem poleceń konsolowych ( co i do czego) wtedy odpada wiele problemów z systemami linux
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
tratsok
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lis 2018, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: tratsok »

W sumie nie wiem skąd pewność, że to problem z pythonem, w każdym razie wykonałem poleceń naprawczych (których używałem wcześniej):

Kod: Zaznacz cały

sudo apt autoremove
sudo apt install -f
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
dodatkowe polecenie

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove --purge python3*
Skończyło się to tym, że po reboocie okazało się, że musiałem zainstalować

Kod: Zaznacz cały

ubuntu-desktop
W zasadzie niby wszystko działa, ale "jakiś" problem dalej się pojawia - niestety nie wiem co to dokładnie jest. Okno z problemem wygląda tak jak w poradniku na tej stronie: https://itsfoss.com/how-to-fix-system-p ... ed-ubuntu/ (po zrobieniu tego co jest opisane na tej stronie, pojawia się możliwość uzyskania szczegółów, ale nic mi one nie mówią). Z systemu w zasadzie można "normalnie" korzystać, aczkolwiek irytujący jest ten mały problem - najwyżej przeinstaluje system dla świętego spokoju, ale mam świadomość, że to trochę jak próba zabicia muchy za pomocą armaty. W każdym razie dziękuje za pomoc ;)
Awatar użytkownika
arecki
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 747
Rejestracja: 17 lis 2018, 09:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 44 Bronson Lane Hensonville

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: arecki »

System możesz upgrejdować z terminala czy np. z synaptica, menadżer aktualizacji to nie jedyna metoda.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: kobrawerde »

No właśnie używałeś tych poleceń naprawczych i nie pomogły ? .... a po tym usunięciu pythona jest niby już OK ? ...błąd jest w tym że nie wykonywałeś tego po kolei ...ale po swojemu. Ale to już przeszłość.
Trochę dziwne że po wykonaniu tych poleceń z tym wyskakującym okienkiem informującym o błędzie i wyłączeniu usługi apport dalej się ono pokazuje ... właściwie to niemożliwe :razz:
Ale samo załatwienie tego okienka bez rozwiązania czemu wyskakuje to też niezbyt dobrze :cry:
Teraz wole Ci podesłać linki i sam sobie decyduj :
https://www.youtube.com/watch?v=B68HX2gExoc
https://askubuntu.com/questions/1121941 ... -var-crash
https://askubuntu.com/questions/133385/ ... ade/369297
tratsok
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 08 lis 2018, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: tratsok »

Niewłaściwie napisałem ;) Faktycznie po wyłączeniu funkcji apport błąd się nie pokazuje. Ale myślałem, że wyłączenie tej funkcji w jakiś cudowny sposób naprawia problem, po czym włączyłem funkcję ponownie - a błąd oczywiście dalej się pojawiał (co w sumie okazuje się najnormalniejszą sytuacją w świecie).
To, że mogę sobie aktualizować system z konsoli to zupełnie inna sprawa - chodzi mi o to, że jest jakiś problem, a nie o to że nie mogę używać menadżera aktualizacji (w zasadzie czas przeszły).
Dzięki za pomoc, jak rozwiąże jakoś ten problem to podzielę się informacjami na ten temat
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Pojawiający się problem z menedżerem aktualizacji

Post autor: kobrawerde »

A tak na przyszłość to polecam każdemu : https://www.tecmint.com/linux-system-backup-tools/
+ mój ulubiony CloneZilla ot tak co jakiś czas.
Ja już jestem zabezpieczony a nauczyło mnie życie też na takich błędach jw. których nigdy nie da się wykluczyć no chyba że będziemy korzystać ze sprawdzonych repo dostarczanych li tylko przez wydawców Ubuntu ...ale w końcu od czego byłby system jeśli nie korzystać z innych repo / programów / wine / ppa itd itp .... było by nudno :razz:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości