Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: gilban »

Witam.

Mam laptopa Fujitsu P702. Posiada on płytę główną z procesorem i5-3210M. Procesor jest przylutowany. Wcześniej miałem i3-2370M, ale na Allegro znalazłem nowszą płytę główną i sam sobie wymieniłem. Ten starszy procesor strasznie się grzał.

Gdy zainstaluję Windows 10 w wersji 32 bit, to problemów oczywiście nie ma.

Jednak gdy zainstaluję Kubuntu, próbowałem też z Ubuntu Mate - wersja 20.04 czy też najnowsza 21.04 to zaraz po uruchomieniu laptopa mam taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

Failed to set MokListXRT: Out of Resources
Could not create MokListXRT: Out of Resources
A potem system uruchamia się już normalnie. Ciekawe, że gdy uruchamiam z pendrive wersję instalacyjną systemu, to takiego komunikatu nie ma.

Przeszukałem Internet i widzę, że wszystkie fora odwołują się do tego wpisu:

https://askubuntu.com/questions/1029889 ... -resources

Jednak u mnie bios nie pozwala na jakąkolwiek edycję, w szczególności pliku grubx64.efi.

Czy jest na to jakieś lekarstwo?

Lub drugie pytanie: czy można jakoś wyedytować, nawet na drugim komputerze z Ubuntu, instalator Ubuntu, na pendrive, tak żeby się on odpalał w trybie legacy i pozwalał na instalację systemu w trybie legacy?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: kobrawerde »

A może lepiej instalować Win / Linux w wersji nie uefi a zwykłym BIOS ? ..czyli partycję formatować w msdos a nie gpt
warto zerknąć:
https://askubuntu.com/questions/1231992 ... -mok-state
https://askubuntu.com/questions/1279602 ... -parameter
Ostatnio zmieniony 06 maja 2021, 10:50 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 3 razy.
Wunder Wungiel
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 223
Rejestracja: 26 sty 2021, 07:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: Wunder Wungiel »

Ja z UEFI zawsze miałem problemy, w Legacy BIOS nigdy
Moje OS-y = Arch Linux || Windows 10 Pro
Linux'y, które miałem: MX Linux, AntiX, ZorinOS, wszystkie *ubuntu :), Linux Lite, Linux Mint, KDE Neon, Debian, Fedora, Manjaro, LinuxFX, LMDE, OpenSUSE, Arch
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: gilban »

Tak, tylko jak odpalić instalację jako legacy, bo BIOS jest tak prosty, że nic nie da się zrobić za bardzo. Czyli na pendrive - w samym instalatorze coś trzeba by przestawić, żeby uruchomił się jako legacy i wtedy nie będzie krzyczał o partycję efi, żeby stworzyć, i będzie dobrze. Mnie na Windowsie nie zależy. Zainstalowałem go, bo z Kubuntu były problemy. A Windows problemów nie robi.

Funkcji bezpieczny rozruch w ustawieniach BIOS nie ma. CSM jest i jest włączone. Ale instalator Kubuntu, czy nawet Ubuntu Mate, który próbowałem instalować sobie to olewa.

W biosie nawet klawiatura numeryczna jest wyłączona (laptop jej fizycznie nie ma), ale Ubuntu mate sobie to olewa i z poziomu systemu jest ona włączona, blokując część liter. Na szczęście w Kubuntu tego problemu nie ma.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: kobrawerde »

A jak masz sformatowane partycję na dysku w GPT czy w starym msdos ? bo jeśli masz gpt to winda zawsze zainstaluje Ci się w uefi jeśli dasz to w msdos to instalka będzie raczej w (w starym bios /msdos ) i tak też może być z linuxem. W gparted jak skasujesz wszystkie dane / partycje itd na danym dysku to wchodzisz do : urządzenie / utwórz tablicę partycji i wybierasz : msdos ..... dopiero potem formatujesz dysk jak tam chcesz. A dokładnie możesz wtedy utworzyć tylko trzy partycje podst. i jedną rozszerzoną a z niej ile tylko chcesz innych partycji a dokładniej (dysków logicznych -ale to już szczegół ). lub li tylko 4 party podst i nic więcej :-) .....to właśnie MSDOS gdzie są duże ograniczenia do np. partycji podstawowych z których możesz uruchomić system operacyjny ( choć i to można obejść ) :mrgreen:
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: gilban »

Zainstalowałem Windows 10 32 bit. Więc tej wersji nie da się zainstalować w trybie UEFI. Tylko tryb MSDOS. Mam 4 GB RAM i dysk SSD 128 GB Intela. Oczywiście można dać więcej, tylko po co. Do przeglądania Internetu wersja Windowsa 32 bit wystarczy, a i tak na tych starszych maszynach Windows 10 się tak nie muli jak wersja 64 bit. Ponieważ Ubuntu już nie występuje w wersji 32 bit, to trzeba wersję 64 bit zmusić do działania w trybie MSDOS, tylko jak?

Karta graficzna jest tylko Intela: Intel HD Graphics 4000 i innej nie ma. I nawet dobrze, bo pod Windows 10 ostatni sterownik do niej jest z 2020 roku, do karty Nvidii, czy Radeona (który do tej pory by się już pewnie odkleił) nie byłoby już sterowników.

Zawsze jeszcze w ostateczności pewnie można zainstalować Raspberry Pi OS. Tak, tak, ten występuje w wersji 32 bit, jako chyba jedyny. Ale to nie o to chodziło.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: kobrawerde »

A co ma tablica partycji msdos do 32 / 64 bit-ego systemu ? ja mam właśnie partycję w msdos i system Linux Mint 64bit-y
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: gilban »

Nic. Tylko że w przypadku Windows - tylko wersję 64 bit można zainstalować w trybie UEFI. A instalacja w trybie UEFI oznacza w przypadku Windows 10, że ten z automatu robi partycje dysku jako GPT. W trybie legacy nie da się utworzyć partycji GPT. Natomiast u mnie BIOS w laptopie niby już UEFI obsługuje, ale tak bardziej szczątkowo. Ale też nie da się ustawić, żeby się system instalował w trybie legacy. Jednym słowem, żebym mógł zainstalować system w trybie legacy - muszę to wymusić z poziomu samego instalera.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: kobrawerde »

A jeśli najpierw zainstalujesz Ubuntu na partycji msdos ...to już potem nie zainstalujesz windowsa ?
No nie ...sam mam Winde 10 pro ale powiem szczerze że już prawie o nim zapomniałem i musiałem się upewnić czy
dale tam jest :razz: ....oooppsss jest :lol:
I powiem Ci że dysk mam w tablicy partycji msdos + windows 10pro 64 bit + linux Mint + MXlinux oba 64bit tablica partycji do wglądu:

Kod: Zaznacz cały

parted /dev/sda print

Kod: Zaznacz cały

Dysk /dev/sda: 480GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/512B
Tablica partycji: msdos
Flagi dysku: 

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  Typ      System plików  Flaga
 1     1049kB    74,3GB  74,3GB   primary  ext4
 2     74,3GB    162GB   88,0GB   primary  ntfs           ładowalna
 3     162GB     240GB   77,7GB   primary  ext4
 4     240GB     480GB   240GB    primary  ext4
Czyli tak jak wspominałem w msdos tylko 4 partycje podstawowe ( do uruchamiania systemów ) ...partycji u/efi u mnie niema :mrgreen:
Rodzaj procesora określa czy możesz zainstalować na komputerze Win 64 bit a nie rodzaj / tablica partycji .
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4679
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: jacekalex »

gilban pisze: 06 maja 2021, 09:12 Witam.

Mam laptopa Fujitsu P702. Posiada on płytę główną z procesorem i5-3210M. Procesor jest przylutowany. Wcześniej miałem i3-2370M, ale na Allegro znalazłem nowszą płytę główną i sam sobie wymieniłem. Ten starszy procesor strasznie się grzał.

Gdy zainstaluję Windows 10 w wersji 32 bit, to problemów oczywiście nie ma.

Jednak gdy zainstaluję Kubuntu, próbowałem też z Ubuntu Mate - wersja 20.04 czy też najnowsza 21.04 to zaraz po uruchomieniu laptopa mam taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

Failed to set MokListXRT: Out of Resources
Could not create MokListXRT: Out of Resources
....
Tu masz instrukcję, jak wygenerować dodać do mechanizmu UEFI własne klucze:
https://morfikov.github.io/post/jak-dod ... pod-linux/

U mnie taka operacja rozwiązała problem.
Pewnie masz w biosie UEFI spartolony magazyn kluczy lokalnych MOK tak samo, jak ja mam w płycie Gigabyte.

Ja sobie wymieniłem wszystkie klucze, PK, KEK i db na własne, bo Windowsa nie mam i nie używam.

W tutku Morfika masz instrukcję, jak do oryginalnych kluczy UEFI dodać własne, albo klucze Debiana czy Ubuntu.
Na bootloader UEFI radzę brać REFINDA, jest dużo lepszy od gruba.

Tutak może wygląda dosyć strasznie, ale jak się wszystko robi po kolei, w końcu wszystko zadziała jak należy.
:pt36: :pt36: :pt36: :clap:


Pozdro
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: gilban »

Witam. Z ciekawości zamiast Kubuntu zainstalowałem OpenSuse ze środowiskiem KDE. I zero błędów. OpenSuse z UEFI bardzo dobrze się integruje. Dlaczego tak? Nie mam pojęcia.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Błąd podczas uruchamiania komputera - jak to naprawić?

Post autor: linuxozaurus »

gilban pisze: 30 cze 2021, 23:26 Witam. Z ciekawości zamiast Kubuntu zainstalowałem OpenSuse ze środowiskiem KDE. I zero błędów. OpenSuse z UEFI bardzo dobrze się integruje. Dlaczego tak? Nie mam pojęcia.
cCesz się za działa OpenSUSE. Ja nigdy nie miałam problemów z UEFI.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości