Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

Witam,

tak jak w tytule po roku bezproblemowego użytkowania 20.04 na dysku SSD dzisiaj wdarł się pierwszy zonk. Mianowicie jak zawsze rano odpalam mojego laptopa HP Pavilion 15, widzę ekran loga HP i dalej już tylko czarny ekran. Normalnie uruchamiał się błyskawicznie i wszystkie Minty a nawet Debiany w wyścigu startu odpadają (nie mówiąc już o produktach z Redmont)

Od razu powiem że nie działa mi przycisk rozjaśniania i ściemniania ekranu więc domniemywam że sprawa jest w sterownikach grafiki. Na pokładzie laptopa Nvidia.

Co możecie doradzić, zamienić sterowniki, aktualizacja itp. Uruchomiłem z rozruch systemu ale nic nie naprawiałem. Kliknąłem wznów uruchamianie i się system uruchomił (teraz piszę z niego) jednak ekran lekko przyciemniony. Proszę o jakieś wskazówki
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: kobrawerde »

Taka porada ....choć nie jesteś już nowicjuszem w linux-ie to sprawdź jakie zmiany zostały dokonane przy ostatniej aktualizacji. Na 80% wina tkwi w nowej wersji kernela więc może powrót do poprzedniej coś zmieni.
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

Zaktualizowałem sterowniki Nvidia zaraz robię restart, zobaczymy czy wstanie
Wunder Wungiel
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 223
Rejestracja: 26 sty 2021, 07:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Wunder Wungiel »

No i co?
Moje OS-y = Arch Linux || Windows 10 Pro
Linux'y, które miałem: MX Linux, AntiX, ZorinOS, wszystkie *ubuntu :), Linux Lite, Linux Mint, KDE Neon, Debian, Fedora, Manjaro, LinuxFX, LMDE, OpenSUSE, Arch
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

kobrawerde pisze: 24 cze 2021, 11:48 Taka porada ....choć nie jesteś już nowicjuszem w linux-ie to sprawdź jakie zmiany zostały dokonane przy ostatniej aktualizacji. Na 80% wina tkwi w nowej wersji kernela więc może powrót do poprzedniej coś zmieni.
Miałeś rację, wystartowałem w grubie ze starszego kernela i już startuje normalnie, działa też przycisk rozjaśniania i ściemniania. Aktualizacja nic nie dała

Dzięki wielkie

Pytanie tylko czy już teraz będzie startował z tego starego kernela?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: kobrawerde »

Obawiam się iż będziesz zmuszony wybierać w grub-ie ten kernel. Ale możesz usunąć ostatni kernel ( ten wadliwy ) i tej wersji już nie uaktualniać i będzie OK. Możesz też poinformować developerów o twoim błędzie żeby pracowali nad poprawkami. I tu np. u mnie w distro Linux Mint usuwanie kernela to pikuś bo jest opcja w menu Menadżera aktualizacji ... w Ubuntu trzeba lekko już kombinować z innymi programami lub opcje terminala.
https://askubuntu.com/questions/343066/ ... ter-update
Będziesz miał teraz spore kłopoty bo znając życie z każdym nowym kernelem będziesz miał taki problem ...no chyba że już ktoś to zgłosi i następne wydanie będzie OK w co wątpię. :mrgreen:
Tak więc w twoim interesie jest opisać błąd i zgłosić developerom a czy to pomoże i w jakim czasie ? :mrgreen:
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1100
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: kszyhus »

Do usunięcia i instalacji kerneli można użyć programu "UKUU" (Ubuntu Kernel Update Utility), tylko, że od pewnego czasu jest podobno płatny.
Jego darmowym następcą jest "MAINLINE"
tu masz link i opis --> https://www.linuxuprising.com/2018/10/2 ... el-in.html
instalacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-add-repository -y ppa:cappelikan/ppa
sudo apt update
sudo apt install mainline
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

kobrawerde pisze: 24 cze 2021, 15:09 Obawiam się iż będziesz zmuszony wybierać w grub-ie ten kernel. Ale możesz usunąć ostatni kernel ( ten wadliwy ) i tej wersji już nie uaktualniać i będzie OK. Możesz też poinformować developerów o twoim błędzie żeby pracowali nad poprawkami. I tu np. u mnie w distro Linux Mint usuwanie kernela to pikuś bo jest opcja w menu Menadżera aktualizacji ... w Ubuntu trzeba lekko już kombinować z innymi programami lub opcje terminala.
https://askubuntu.com/questions/343066/ ... ter-update
Będziesz miał teraz spore kłopoty bo znając życie z każdym nowym kernelem będziesz miał taki problem ...no chyba że już ktoś to zgłosi i następne wydanie będzie OK w co wątpię. :mrgreen:
Tak więc w twoim interesie jest opisać błąd i zgłosić developerom a czy to pomoże i w jakim czasie ? :mrgreen:
Dokładnie tak jest że niestety muszę wybierać starszy kernel. Wynika z tego że najlepiej na razie nie aktualizować w ogóle kernela. Faktycznie pozostaje pytanie ile będę czekał jak to zgłoszę
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

kszyhus pisze: 24 cze 2021, 18:31 Do usunięcia i instalacji kerneli można użyć programu "UKUU" (Ubuntu Kernel Update Utility), tylko, że od pewnego czasu jest podobno płatny.
Jego darmowym następcą jest "MAINLINE"
tu masz link i opis --> https://www.linuxuprising.com/2018/10/2 ... el-in.html
instalacja:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-add-repository -y ppa:cappelikan/ppa
sudo apt update
sudo apt install mainline
Pozostaje mi zainstalować ten program i usunąć tego kernela. Dam znać czy coś pomogło.

Dzięki wielkie za pomoc
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

Chyba udało się usunąć. Wadliwy kernel to 5.8.0-59 Zostałem przy 5.8.0-55. Widać byłem trochę w tyle z tymi kernelmi bo program proponuje mi instalacje najnowszego 5.12.13 ale chyba nie będę ryzykował.

W każdym razie dzięki krzyhus
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: 320 »

Willow pisze: 24 cze 2021, 19:15 Dokładnie tak jest że niestety muszę wybierać starszy kernel. Wynika z tego że najlepiej na razie nie aktualizować w ogóle kernela.
https://it.supra.tf/ustawienie-domyslne ... ux-w-grub/
https://hubertkawalec.pl/blog/2019/09/0 ... ualizacji/
https://askubuntu.com/questions/100232/ ... 246#100246

Stosował ktoś z Was takie metody blokowania/usuwania kernela w Ubuntu 20.04?
Pakiet

Kod: Zaznacz cały

grub-customizer
jest dostępny w repozytorium.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1100
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: kszyhus »

Willow pisze: 24 cze 2021, 19:41 Chyba udało się usunąć. Wadliwy kernel to 5.8.0-59 Zostałem przy 5.8.0-55. Widać byłem trochę w tyle z tymi kernelmi bo program proponuje mi instalacje najnowszego 5.12.13 ale chyba nie będę ryzykował.

W każdym razie dzięki krzyhus
Używając "Mainline" możesz zainstalować i wypróbować nowsze kernele - jeśli nie będzie działał to odinstalujesz,a jak zadziała to zostawisz.
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: linuxozaurus »

@czasami się zdarza wina Kernela 2 tygodnie temu miałam problem z wifi z winy nowszego Kernela. A obecny najnowszy Kernel jest ok ,a nawet działa mi moją drukarka Samsunga!
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

kszyhus pisze: 25 cze 2021, 08:27
Willow pisze: 24 cze 2021, 19:41 Chyba udało się usunąć. Wadliwy kernel to 5.8.0-59 Zostałem przy 5.8.0-55. Widać byłem trochę w tyle z tymi kernelmi bo program proponuje mi instalacje najnowszego 5.12.13 ale chyba nie będę ryzykował.

W każdym razie dzięki krzyhus
Używając "Mainline" możesz zainstalować i wypróbować nowsze kernele - jeśli nie będzie działał to odinstalujesz,a jak zadziała to zostawisz.
Spróbuje tego najnowszego mam nadzieje że nie okaże się pechowy
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

linuxozaurus pisze: 25 cze 2021, 11:36 @czasami się zdarza wina Kernela 2 tygodnie temu miałam problem z wifi z winy nowszego Kernela. A obecny najnowszy Kernel jest ok ,a nawet działa mi moją drukarka Samsunga!
Którego masz kernela bo w maine wychodzi że 5.12.13 to ostatni
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: linuxozaurus »

Ja pisałam o serii Kernela 5,8.x.x
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Wunder Wungiel
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 223
Rejestracja: 26 sty 2021, 07:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Wunder Wungiel »

Ja ostatnio robiłem update pakietu "linux" i się system wysypał :D A to jest Arch, i starych kerneli nie zostawił :roll: Skończyło się instalacją systemu na nowo :D
Moje OS-y = Arch Linux || Windows 10 Pro
Linux'y, które miałem: MX Linux, AntiX, ZorinOS, wszystkie *ubuntu :), Linux Lite, Linux Mint, KDE Neon, Debian, Fedora, Manjaro, LinuxFX, LMDE, OpenSUSE, Arch
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: linuxozaurus »

@Wunder Wungiel dostarczyles mi powodów do pozostania na Ubuntu. Ubuntu zostawia zawsze stare Kernele 😀

Z innej beczki nawet aktualizacje Windows są bardziej kłopotliwe niż w Linuxie.😀

Nigdy mi Ubuntu tak się nie wywaliło aby trzeba było reinstalować system nawet przy aktualizacji z LTS do LTS .

Dawno nie widziałam komunikatu "kernel panic" od ostatnich 15 lat. Ale zdążały się bo Kernele z różnymi błędami np nie działa karta wifi lub inny problem.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Czarny ekran przy starcie systemu 20.04

Post autor: Willow »

linuxozaurus pisze: 25 cze 2021, 15:11 @Wunder Wungiel dostarczyles mi powodów do pozostania na Ubuntu. Ubuntu zostawia zawsze stare Kernele 😀

Z innej beczki nawet aktualizacje Windows są bardziej kłopotliwe niż w Linuxie.😀

Nigdy mi Ubuntu tak się nie wywaliło aby trzeba było reinstalować system nawet przy aktualizacji z LTS do LTS .

Dawno nie widziałam komunikatu "kernel panic" od ostatnich 15 lat. Ale zdążały się bo Kernele z różnymi błędami np nie działa karta wifi lub inny problem.
Dokładnie tak jest, ja sie pod tym podpisuje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości