Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
Kamuisan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 198
Rejestracja: 20 kwie 2008, 23:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Lokalizacja: Olsztyn

Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: Kamuisan »

Hej,
Jak w temacie.
Moim pierwszym Ubuntu było 8.04. Najpiękniejszy system jaki widziałem, ze względu na Gnome, które wtedy gościło na moim pulpicie.
Prostota oraz "niezniszczalność" systemu sprawiła, że zagościł u mnie na stałe:)
Registered Linux user #498194
czesioo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 147
Rejestracja: 09 paź 2017, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: czesioo »

Ubuntu 14.04 LTS.
Wcześniej miałem pierwsze RH'y, Mandrake, Debian, Mandriva.
Trafił mi się polizingowy notebook Lenovo na którym dostawca postawił Ubuntu 14.04 LTS.
Było bezobsługowe i to mnie wciągnęło. Czyste lenistwo.
Przy poprzednich Linuksach trzeba się było napracować podczas instalowania, a potem uaktualniania.
🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
--
Pozdrawiam
czesioo
-fixfan-
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 13 cze 2016, 23:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: -fixfan- »

u mnie też jak dobrze pamiętam 8.04 to było bardzo stabilne wydanie :D
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: Tomfoc »

Nie pamiętam jaka wersja Ubuntu była tą pierwszą. Pamiętam, że przy tym systemie jestem na stałe od wersji 12.04. Wcześniejsze wersje gościły na krótko. Pierwszym Linuksem jaki zainstalowałem była dystrybucja Mandrake 6.1. Mam na dysku laptopa kilka partycji utworzonych po to, by testować różne distra. Gościły już Debian i jego wiele pochodnych, Arch i jego pochodne, kilka dystrybucji wywodzących się od Gentoo. Były też różne Suse, Mandrivy, Fedory i wiele innych.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: linuxozaurus »

ja zaczynałam od linuxa w latach 90 a z ubuntu 2008 z pewnymi przerwami na inne dystrybucje:
-opensuse
-mandrake (przed późniejszą zmianą na Mandriva) była kiepska po zmianie nazwy
Fefora (korzystałam z pierwszych wersji stabilnych fedory chyba od 7 do 12
Aurox (już martwy a był jedną z lepszych dystrybucji) i miała niestety krótki żywot 2003 2006.

Od 2010 (rozbrykany jelonek) byłam wierna Ubuntu z krótkimi przerwami na inne pochodne z Ubuntu.
Koziorożec mi utkwił mi w pamięci na trochę dłużej podobnie jak Przyjazny Puchacz (prywatnie z powodu egzaminu dyplomowego na studiach bo korzystałam z prywatnego komputera podłączonego rzutnika )
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
wladek99
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2008, 17:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: wladek99 »

Zaczynałem na : "OLE" Polski ubuntu szkoda że zaprzestano dalszej pracy z nim. Teraz debian.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1100
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: kszyhus »

Zaczynałem z Mandriv-ą a na stałe z Ubuntu od 10.04 LTS
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
mickiemouse2001
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 03 gru 2020, 16:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: mickiemouse2001 »

Trudno powiedzieć która. Bo miałem wiele dystrybucji. Zaczynałem od Mandrivy/Red Hat,Ubuntu,Debian,Arch Linux,Manjaro,Fedora. Było dużo. Obecnie siedzę na Windowsie 7,gdyż gierki są na Windę,a na Linuxie słabo "chodzą :D
Awatar użytkownika
Willow
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 07 gru 2016, 00:43

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: Willow »

Zdecydowanie Debian to był rok 2005. Debiana 3.1 Sarge, który miał własny instalator. Potem przewijał się Red Hat i dotarłem do ulubionej dystro czyli Ubuntu
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: yacup »

Lata 90, pierwsza wersja mandriva ale nie pamiętam numeru. Wtedy miesiąc to trwało. Odinstalowałem bo nie mogłem połączyć się z internetem.
Potem 10 lat przerwy i Ubuntu 7.04
Po roku zaorałem dyski z windowsem i od tego czasu tylko linux, cały czas ubuntu.
Dlaczego przy tym zostałem?
W windowsie miałem wszystko oblatane, skonfigurowane, nawet próbowałem dekompilować i modyfikować biblioteki niektórych programików.
A ponieważ lubię grzebać w systemie to ubuntu dawało mi tą możliwość (coś tam zazwyczaj nie działało).
Teraz od kilku wydań się nudzę [przynajmniej od 14.04]. Niestety ..... teraz wszystko działa "od pierwszego strzału". A jeżeli coś nie działa to w necie znajduję rozwiązanie w kilka minut albo samodzielnie w kilka godzin
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: linuxozaurus »

Teraz od kilku wydań się nudzę [przynajmniej od 14.04]. Niestety ..... teraz wszystko działa "od pierwszego strzału". A jeżeli coś nie działa to w necie znajduję rozwiązanie w kilka minut albo samodzielnie w kilka godzin
ja też czasem grzebię w Linuxie ja popieram Kernel 3.0.x kiedy to rozwalono USBstorage w ramach jego przebudowy w tej linii kernela

Inny równie paskudny błąd był za sterownikami do kart wifi właściwie konieczność ręcznej instalacji WPA supplicant będąc na kablu co zawsze kończyło zawieszeniem się routera za co mnie się zawsze obrywało ,bo w ten sposób nikt nie miał internetu do czasu jego restartu. W roku 2000 te cuda się działy dopiero dekadę później się do zmieniło

Albo a Mandrake 10,2 czyli ostatnie wydanie przed zmianą nazwy na Mandriva był równie paskudny błąd rozwalający nagrywarki DVD poprzez wymazanie firmware nagrywarki co się skończyło jej wymianą na inną. Nie wiem czy w przyszłości się pojawi jakiś paskudny błąd który zapamiętam na dłużej.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
yacup
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 336
Rejestracja: 11 maja 2007, 11:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: yacup »

W latach zerowych i dziesiątych na początku to pamiętam, że główne problemy były z kamerami (głównie w laptopach). Taki sterownik wtedy był 'gspca' do wielu kamer. Trzeba go było kompilować. Wtedy jak w nowym laptopie z nowymi wnętrznościami kamera działała to było święto. Potem pojawił się sterownik 'uvcvideo'. Na początku lista wspieranych kamer była bardzo krótka. Teraz wszystko chyba chodzi na tym sterowniku
Kiedyś pamiętam na forum ktoś chciał pomocy w instalacji drivera do kamerki w laptopie jakimś, kamerka chyba była ovi albo coś zbliżonego.
Trzeba było kompilować sterownik ale najpierw spatchować źródła. Instrukcja kompilacji oczywiści po angielsku ale instrukcja patchowania [razem z patchem] była na jakimś włoskim forum.
~~~~~~~~~~~~~~~~
Podobne problemy były ze sterownikami wifi. Sterwonik do sprzętu wifi w takim Asusiku, którego miałem to kompilowałem chyba ze sto razy. Po każdej aktualizacji firmwaru wifi przestawało działać. Nawet jakiegoś skrypta sobie chyba wtedy napisałem, żeby nie klepać na klawiaturze ciągle tego samego
a ja mam takiego komputera, że jest taki czarno-srebrny; a na dole są takie różne przyciski coś tak jakby z literami a na górze jest taki telewizor i na nim się wyświetlają różne obrazki, i można go tak jak zeszyt złożyć (albo książkę)
tomibuntu

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: tomibuntu »

Ubuntu 7.04, LiveCD, dźwięk przy uruchamianiu, zestaw ikon i motyw, zawarte filmiki z Nelsonem.
Manisha4
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 0
Rejestracja: 18 cze 2021, 11:00
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: Manisha4 »

Zaczynałem na : "OLE" Polski ubuntu szkoda że zaprzestano dalszej pracy z nim. Teraz debian.
tygrys10s
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 wrz 2021, 20:06
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Która wersja Ubuntu była dla was pierwsza i co was "wciągnęło"?

Post autor: tygrys10s »

Kamuisan pisze: 13 lip 2020, 22:33 Hej,
Jak w temacie.
Moim pierwszym Ubuntu było 21.04. Najpiękniejszy system jaki widziałem, ze względu na Gnome, które wtedy gościło na moim pulpicie.
Prostota oraz "niezniszczalność" systemu sprawiła, że zagościł u mnie na stałe:)
Ja miałem grubą rozkminę co wybrać w miarę stabilnego na laptopa z rozwaloną baterią radzili marjano albo archa a ja postanowiłem wybrać Ubuntu gdy zobaczyłem ile fps miałem w lolu to powiedziałem "orzeszek co jest jakim cudem tyle fps"
sam interfejs i ciekawość jak to wszystko instalować bardzo mi się spodobało niedawno kupiłem nowego kompa i zaczynam od nowa pozatym ubuntu używałem głównie do grania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości