jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kjur »

Hej,

Mam dwa praktycznie identyczne laptopy. Na obu z nich jest Xubuntu i Win10. Poza tym w sieci domowej mam dwa Raspberry Pi. Na jednym (RPi4) mam OpenMediaVault NAS (polaczenie kablem), na drugim (RPi2): moode audio - taki player mp3 i internetowego radia (polaczenie przez wifi). Do obu RPi dostep jest przez interfejs web i ssh.

Ruter ma standardowe ustawienia, poza tym, ze oba Raspberry Pi maja na stale przypisane adres IP do ich adresow MAC

Laptop nr 1 widzi wszystkie urzadzenia, podobnie jest na smartfonie, na RPi4, itp. widza sie nawzajem.

Laptop nr 2 nie widzi moode - czyli playera audio.
SSH daje blad 'no route to host', proba dostepu przez www skutkuje bledem 'time out'.

Skanowalem siec poleceniem arp-scan --localnet. Wszystkie urzadzenia widza siebie nawzajem, poza laptopem nr 2. Laptop nr 2 widzi wszystko oprocz moode audio.

Deweloper moode audio twierdzi, ze to raczej problem zewnetrzny. Wykluczam raczej cos z OS'em na laptopie #2, bo problem wystepuje i na Linuksie i Windowsie.


moode audio jest oparty na RaspiOS, podobnie OMV NAS, takze sa tam sieciowe narzedzia z Debiana jakby cos.


Ktos pomoze jak i gdzie szukac, gdzie jest problem?
pozdrawiam,
g.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2056
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kobrawerde »

Ja pamiętam że spore kłopoty miałem w sieci jak postanowiłem przypisać stałe adresy ip pewnym urządzeniom a tym samym zrezygnować z DHCP. Trzeba to umieć poprawnie skonfigurować :mrgreen:
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kjur »

U mnie to tylko kilka nr MAC do konkretnych adresow IP dla RPi4 i RPi3. Reszta urzadzen ma dynamicznie. Konfliktow nie ma.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2056
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kobrawerde »

To sprawdź i daj wszystkim DHCP ... zobaczysz czy problem zniknie. Nie wiem czy nie trzeba oprócz statycznego ustawienia na Routerze jak i w samym systemie konkretnego PC najlepiej poczytać :
Przypisz na stałe statyczne adresy IP do urządzeń w sieci domowej
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kjur »

DHCP nie pomoglo. Doinstalowalem avahi - tez nie pomoglo. Zauwazylem w miedzyczasie, ze na tym drugim laptopie rowniez nie dziala drukarka sieciowa (tez miala wczesniej ustawione statyczne IP, ale na DHCP wciaz nie dziala). Usunalem, niby widzie przy dodawaniu, ale jest blad. Dostep przez web tez nie dziala (na innych urzadzeniach - tak).
Na ruterze dopatrzylem sie, ze RPi3 z moode audio i drukarka to jedyne urzadzenia dzialajace na wifi 2.4GHz, reszta - lacznie z tym laptopem na ktorym mam problemy z siecia - dziala na 5GHz.
Jak to mozliwe, ze laptop polaczony na 5GHz nie widzi urzadzen polaczonych na 2.4GHz? Czy to po prostu przypadek?
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

[SOLVED] jeden z laptopow nie widzi niektorych urzadzen sieciowych

Post autor: kjur »

Problem rozwiazany - pod Linuksem oba laptopy mialy taki sam hostname. Ruter zglupial - oba laptopy mialy siec, przydzielane rozne IP, itp, ale byly symptomy jak wyzej, nawet pod Windowsem. Zmienilem hostname w jednym z nich i wszystko zaczelo dzialac jak powinno.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 0 gości