Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Post autor: gilban »

Witam i mam pytanie co może być przyczyną że Kubuntu gryzie się z BIOS'em komputera Dell 3020 SFF?

Chodzi o to że próbowałem wcześniej instalować wersję 21.10 i ostatnią najnowszą wersję 22.04, i po instalacji przy uruchomieniu pojawia się logo Kubuntu i można tak czekać dzień cały.

Natomiast czy ostatni Mint 20.3, czy Ubuntu nawet najnowsze, czy - ostatecznie zainstalowałem, bo znalazłem Ubuntu cinnamon 22.04 i też działa bardzo dobrze. W komputerze mam kartę graficzną Gigabyte 1030 GT, niskoprofilową.

Czy jest jakieś miejsce gdzie można to zgłosić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2042
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Post autor: kobrawerde »

może https://www.kubuntuforums.net/forum
Ja bym spróbował odczytać info gdy Kubuntu zawiesza się ...powinna pokazać Ci się strona nie z Logo a z wpisami jak w terminalu. Przeważnie na moim Mint-cie lum MX-linux naciskam przy starcie F1 żeby zobaczyć terminal a nie logo danej dystrybucji.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Post autor: Foka0111 »

Instalator w Kubuntu jest skopany i trzeba się nieraz mocno nagimnastykować. Prawdopodobnie podzczas instalacji nie zaciagnął do końca sterowników własnościowych. Spróbuj podczas instalacji odhaczyć aktualizacje i instalacje sterowników własnościowych. Jeśli użyłeś ręcznego podziału dysku a używasz partycji GPT (UEFI) to musisz dokładnie poustawiać partycję, bo ten głupi instalator tak czy siak ruszy z instalacją.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Post autor: gilban »

Dzięki wielkie. Zobaczę. Muszę używać partycji GPT (UEFI), bo inaczej żadnego linuksa nie da się odpalić.
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu gryzie się z Dell 3020 SFF.

Post autor: Foka0111 »

Spróbuj zainstalować Manjaro (jeden z nielicznych instalatorów który potrafi poustawiać partycje prawidłowo) potem instalujesz na jego miejscu Kubuntu.
Co do partycji GPT to nie do końca rozumiem dlaczego czasem wystarcza pierwsza partycja rozruchowa a czasem przed tą partycją musi być kilka megabajtów wolnej przestrzeni i to samo na końcu dysku
Na jednym lapku mam 1MB nieznany// fat32 512MB - boot/EFI // i potem system/ home/dane ale na innym mam jeszcze na końcu 1MB nieznane, a na innym lapku program KPMCore w ogóle nie pokazuje tych 1MB partycji
A jak laptop nie ma funkcji wyłączenia podpisania sterów własnościowych to już rosyjska ruletka.
Tak czy siak lepiej mieć tablicę partycji GPT zamiast MBR, bo układ tych partycji robisz raz i masz z głowy, a nie wiadomo , czy następny system będzie chciał wystartować na
Master Boot Record. No i odpada problem tylko 4 partycji podst. i Voluminów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości