Dell 17r 5720 - grafika hybrydowa - nVidia GT 630M nie działa

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
tomibuntu

Dell 17r 5720 - grafika hybrydowa - nVidia GT 630M nie działa

Post autor: tomibuntu »

Posiadam dziesięcioletniego laptopa Dell 17r 5720, wyposażonego w dwie karty graficzne. Kartę grafiki Intela oraz kartę grafiki nVidia GT 630M. Na początku był tam Windows 8, później, wiele lat temu zainstalowałem Ubuntu.
  • Pierwsza instalacja Ubuntu
Odbyła się z włączonym "Secure Boot" oraz z zaznaczoną opcją instalacji własnościowego oprogramowania w Ubiquity. Widziałem wyraźnie, że instalator pobierał i instalował własnościowe sterowniki dla nvidii. Po zakończeniu instalacji środowisko graficzne nie mogło się uruchomić, a w terminalu napisane było po angielsku, że dostępne są dwa źródła wyświetlania obrazu przez co X Window nie może wystartować. Były to czasy gdy mój inny PC miał BIOS, a nie UEFI więc nie interesowałem się czym był "Secure Boot". Poczytałem, że jest on mi do niczego niepotrzebny po czym postanowiłem, że zrobię instalację ponownie z wyłączoną opcję "Secure Boot".
  • Druga instalacja Ubuntu
Odbyła się godzinę po pierwszej. "Secure Boot" został wyłączony w UEFI, a w Ubiquity została odznaczona opcja Instalacji własnościowego oprogramowania by uniknąć instalacji sterowników własnościowych nVidii w celu prawidłowego uruchomienia X Window. Instalacja zakończona, wszystko elegancko się uruchomiło, doinstalowałem sobie "ubuntu-restricted-addons" bo w instalatorze odznaczyłem. Myślałem, że nVidia będzie wykrywana na sterowniku "nouveau" tymczasem od tego momentu koniec. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, jakby karta nvidii wyparowała z laptopa. Przegrzebałem całe UEFI, nie ma możliwości włączenia, wyłączenia danej karty. Po prostu karta znikła.

Kod: Zaznacz cały

ppp@ppp-Inspiron-5720:~$ lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dell 17r 5720 - grafika hybrydowa - nVidia GT 630M nie działa.

Post autor: kobrawerde »

a komenda

Kod: Zaznacz cały

lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D|Display'
a może spróbować instalacji linux-a w opcji legacy a nie uefi
może coś z BIOS-em nie tak ?
tomibuntu

Re: Dell 17r 5720 - grafika hybrydowa - nVidia GT 630M nie działa

Post autor: tomibuntu »

Kod: Zaznacz cały

ppp@ppp-Inspiron-5720:~$ lspci -k | grep -EA3 'VGA|3D|Display'
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
	Subsystem: Dell 3rd Gen Core processor Graphics Controller
	Kernel driver in use: i915
	Kernel modules: i915
Mogę przeinstalować w trybie legacy, ale musiałbym się przygotować najpierw bo katalogu domowego nie mam na oddzielnej partycji.
---
Zmieniłem w UEFI tryb rozruchu z "UEFI" na "BIOS_Legacy" i zainstalowałem Ubuntu na nowo z włączoną opcją instalacji oprogramowania własnościowego w Ubiquity i dalej to samo. Karta Nvidii nie istnieje. Ponad to nie mogłem wejść w ustawienia UEFI by przywrócić tryb rozruchu na "UEFI" i zainstalować system ponownie. Musiałem rozebrać laptopa, odłączyć dysk twardy, uruchomić go bez dysku i wtedy pojawiła się plansza UEFI na której zmieniłem "BIOS_Legacy" z powrotem na "UEFI". Podłączyłem dysk i zainstalowałem system na nowo w trybie UEFI. Co ciekawe w trybie "UEFI" normalnie mogę wejść do ustawień rozruchu, a w "BIOS_Legacy" muszę odłączać dysk by się tam dostać.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dell 17r 5720 - grafika hybrydowa - nVidia GT 630M nie działa

Post autor: kobrawerde »

No to masz z tym lapkiem "zagwozdkę" w necie tez można znaleźć info o kłopotach z grafiką GT 630M na linux-ie a także w tandemie z intelem.
Na naszym forum można znaleźć jakiś podpowiedzi ale pewnie dotyczące innego sprzętu ? :
viewtopic.php?f=133&t=185659&p=1038295& ... 0#p1038295
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości