Apple/Ubuntu

Porady sprzętowo-handlowe
Awatar użytkownika
BogumilH
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2007, 23:28
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Apple/Ubuntu

Post autor: BogumilH »

Dawno mnie tu nie było, wiec witam wszystkich!

Powoli zastanawiam się nad kupnem nowego laptopa i chciałem zapytać czy ktoś z Was używa nowego Macbooka Air 2018 albo Macbooka Pro 13 z touchbarem z zainstalowanym równolegle Ubuntu ?
W zasadzie od lat nie używam Windows, ale są sytuacje gdzie bardziej komercyjny system się przydaje i tym razem wolałbym żeby nie był to Windows.

Najbardziej interesuje mnie czy taki sprzęt działa bez odprawiania jakichś strasznych czarów?

Kusi mnie żeby sprawdzić OS'a od Apple, ale boje się, że długo nie wytrzymam w "złotej klatce" i chciałbym mieć miękkie lądowanie w postaci jakiejś dystrybucji opartej o Linuksa.

Drugie co mnie zastanawia to wydajność samego sprzętu ?

Dwa razy sprawdzałem bo mi się wierzyć nie chciało, że mój 6 letni komputer ma mocniejszy procesor niż ten w nowym Macbook Air.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Hwiparam »

Obawiam się, że możesz mieć znacznie większe problemy, niż to by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać…

Poczytaj: https://www.google.com/search?client=fi ... hbar+linux
Nie wiem, na ile te informacje są aktualne, Macbooka nigdy nawet na oczy nie widziałem, ale skoro chcesz ciężko zarobione pieniądze wydać, to warto na wstępie zrobić samodzielnie research.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Laos »

To co można zrobić to postawić Virtual Box na Macu i w nim zainstalować Ubuntu.
Awatar użytkownika
BogumilH
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 93
Rejestracja: 12 lis 2007, 23:28
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: BogumilH »

Kurcze myślałem, że pójdzie bez problemu a tu jednak nie wygląda to dobrze.
Zapewne z biegiem czasu się to zmieni, ale nie zaryzykuję - wolność wyboru to jednak podstawa.

Straszne miałbym ciśnienie jakbym sobie nie mógł spokojnie Ubuntu na tym postawić i pracować po ludzku.




dzięki za pomoc
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Laos »

Co nie wygląda dobrze ?
Coś Ci nie poszło z VirtualBoxem ?
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Hwiparam »

BogumilH pisze: 25 lis 2019, 18:21Zapewne z biegiem czasu się to zmieni
No nie wiem. Na starszych Makach podobno dało się Linuksa używać, przynajmniej na niektórych, ale im nowsze modele, tym bardziej pod górkę, bo Apple sporo rzeczy robi "po swojemu" i potem wychodzą problemy. Poza tym, jeśli zależy ci na "komercyjnym" systemie, to chyba jednak lepiej trzymać się Windowsa, bo OSX jest mało popularny. Reasumując: poszukaj sobie bardziej kompatybilnego sprzętu. Z takim budżetem pole manewru powinieneś mieć wystarczająco duże.
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
Jenot
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 01 sty 2008, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Jenot »

Nie używam Apple od jakiegoś roku, wcześniej miałem Maca Pro (tzw. "śmietniczkę") z 2013 roku i jakiegoś 10-calowego MB Air, nie pamiętam rocznika. Sama instalacja Linuksa nie stanowi żadnego problemu - na Macu jest EFI więc wystarczy standardowy nośnik, przytrzymanie Alt/Option przy starcie i boot z USB. Przy instalacji dwóch systemów przyda się rEFInd, czyli boot manager dla maców. Problemy mogą być ze sterownikami na nowym sprzęcie (u mnie początkowo nie działała grafika - bo dwa FirePro w Crossfire miały Applowe oznaczenia i system ich poprawnie nie rozpoznawał), i z thunderboltem (nie działał hotswap dysku zewnętrznego - musiał być podłączony przed włączeniem kompa). Na MacBookach są problemy z WiFi, z bardziej zaawansowanymi funkcjami touchpada, z bluetoothem, nie działa ten śmieszny, graficzny touchbar na nowszych MBP. Generalnie - im sprzęt starszy tym lepiej bo problemy zwykla są już rozwiązane.
Laos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 505
Rejestracja: 20 lis 2009, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Apple/Ubuntu

Post autor: Laos »

W laptopach pojawia się coraz więcej mocnych procesorów ARM. Apple przoduje to ze swoimi procesorami M1 Pro, M1 Max. Widziałem niedawno laptop Lenovo z procesorem Snapdragon i Windows ARM. Marzy mi się 15/16 calowy laptop Lenovo z procesorem ARM na poziomie M1 i Ubuntu na pokładzie. Niestety podobno na tym Snapdragonie nie da się postawić Ubuntu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości