Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Cześć,

mam problem z Kubuntu. System się wiesza od czasu do czasu, z reguły podczas oglądania czegoś na YT w Firefox.
Ekran robi się czarny i nie ma żadnej reakcji.
Przycisk zasilania jest skonfigurowany tak by po wciśnięciu wyłaczyć komputer. Po zawieszeniu nie reaguje.
Próba przejścia na terminal ze środowiska graficznego przez "ctrl+alt+F5" np. nie działa.

W jouralctl jak sprawdzam logi z poprzedniego rozruchu (-b -1) to jest kilka błędów ale prawdopodobnie bez związku z tym problemem np. związane z bluetooth:
gru 18 10:14:58 pepper bluetoothd[1155]: profiles/gap/gas.c:gap_accept() GAP attribute not found
gru 18 10:14:58 pepper bluetoothd[1155]: src/service.c:service_accept() gap-profile profile accept failed for 98:09:CF:E7:73:13
gru 18 10:15:01 pepper bluetoothd[1155]: Device is already marked as connected
gru 18 10:15:02 pepper wireplumber[1805]: Failed to register battery provider. Error: org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod
gru 18 10:15:02 pepper wireplumber[1805]: BlueZ Battery Provider is not available, won't retry to register it. Make sure you are running BlueZ 5.56+ with experimental features to use Battery Provider.

bluetoothd[1155]: src/profile.c:ext_io_disconnected() Unable to get io data for Hands-Free Voice gateway: getpeername: Transport endpoint is not connected (107)

Co jeszcze warto sprawdzić?
Może wiecie jak znaleźć logi Firefoxa, mi się nie udało.

System obecnie jest w wersji 22.10
Wcześniej była to 22.04 LTS, zrobiłem upgrade do zwykłego wydania w nadziei, że problem zniknie. Niestety nadal występuje.
Korzystam z komputera Gigabyte BRIX GB-BRR7H-4800. Mam wrażenie, że Ubuntu nie jest kompatybilne z którymś komponentem tego sprzętu.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: kobrawerde »

Może po prostu przegrzewa Ci się grafika / CPU ? i system pada ...więc żadnych raczej logów nie będzie. Sprawdź temperatury tych podzespołów w czasie dużego obciążenia.
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Sprawdzę choć to mało prawdopodobne. Przy takim scenariuszu powinny być zabezpieczenia sprzętowe które nagle odetną zasilanie i wyłączą komputer.
Tutaj komputer pozostaje włączony tylko znika obraz i brak jakiejkolwiek reakcji.
No ale dodałem widżet pokazujący temperatury GPU i CPU, będę monitorował.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: jacekalex »

Sprawdź pamięć programem memtest odpalanym z gruba.

Zobacz też na nowym koncie użytkownika,może jakaś konfiguracja w folderach obecnego użytkownika odpowiada za problemy.

Może to też być np wyciek pamięci z jakiegoś programu.

Karta graficzna też może się sypać, jeśli to odtwarzanie filmu w FF nawala, zobacz w jakimś odtwarzaczu jak MPV albo VLC ten sam film, który wiesza kompa na Firefoxie, zobacz też w Chrome lub Chromium.
Błąd może być w programie jak Firefox, jakichś elementach sytemu operacyjnego (od kernela, przez sterowniki po biblioteki graficzne), albo w sprzęcie.

Pokaż też wyniki:

Kod: Zaznacz cały

env | grep XDG

Kod: Zaznacz cały

glxinfo |grep string

Kod: Zaznacz cały

vainfo
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Robiłem test programem memtest i nie wykrył żadnych problemów.
Mam też system Windows 10 i na tym systemie nic się nie wiesza.
Sprawdziłem temperatury i tutaj też nie widać by dochodziły do takich które mogą powodować problemy. Dla CPU najwięcej widziałem w ok. 80stopni a wg specyfikacji maksymalna w jakiej może pracować to 105stopni.
GPU jest zintegrowane z CPU, jest osobny czujnik temperatury dla GPU i ten pokazuje niższe temperatury niż dla czujnika CPU.

Wyniki zasugerowanych komend:

Kod: Zaznacz cały

XDG_CONFIG_DIRS=/home/lukasz/.config/kdedefaults:/etc/xdg/xdg-plasma:/etc/xdg:/usr/share/kubuntu-default-settings/kf5-settings
XDG_CURRENT_DESKTOP=KDE
XDG_DATA_DIRS=/usr/share/plasma:/home/lukasz/.local/share/flatpak/exports/share:/var/lib/flatpak/exports/share:/usr/local/share:/usr/share
XDG_RUNTIME_DIR=/run/user/1000
XDG_SEAT=seat0
XDG_SEAT_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Seat0
XDG_SESSION_CLASS=user
XDG_SESSION_DESKTOP=KDE
XDG_SESSION_ID=3
XDG_SESSION_PATH=/org/freedesktop/DisplayManager/Session1
XDG_SESSION_TYPE=x11
XDG_VTNR=1

Kod: Zaznacz cały

server glx vendor string: SGI
server glx version string: 1.4
client glx vendor string: Mesa Project and SGI
client glx version string: 1.4
OpenGL vendor string: AMD
OpenGL renderer string: RENOIR (renoir, LLVM 15.0.2, DRM 3.47, 5.19.0-26-generic)
OpenGL core profile version string: 4.6 (Core Profile) Mesa 22.2.1
OpenGL core profile shading language version string: 4.60
OpenGL version string: 4.6 (Compatibility Profile) Mesa 22.2.1
OpenGL shading language version string: 4.60
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 Mesa 22.2.1
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20
vainfo u mnie nie działa. Mam CPU AMD Ryzen 7 4800U.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: kobrawerde »

Ja bym posprawdzał działanie systemu i jego zawieszania się przy oglądaniu jak wspomniałeś filmów z youtube ale na innych przeglądarkach a jest tego sporo : googlechrome , vivaldi , chromium , etc ... jeśli będzie OK to masz winowajcę w FF jeśli dalej to samo to szukał bym kłopotów z driverami karty grafiki
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

We współczesnym systemie przeglądarka internetowa nie powinna powodować zwiechy całego systemu ;)
Zastanawiam się czy Ubuntu jest od lat tak niedopracowane czy ja mam pecha do tego systemu. Kilkanaście lat temu zainstalowałem Ubuntu na laptopie i wytrzymałem z nim jakieś 2tygodnie... w kółko były problemy, zmieniłem na Arch Linux i przez lata miałem spokój...
Teraz wybrałem opcję wygodną czyli Kubuntu zakładając, że laptop był wyjątkiem i znowu problemy :pt36:

Z inną przeglądarką ciężko problem zweryfikować btw bo jest on dość losowy. Przez tydzień może być spokój po czym jednego dnia problem potrafi wystąpić kilka razy...

EDIT:
Nie musiałem długo czekać... Na Chromium podczas oglądania filmu w serwisie YT komputer zawiesił się w identyczny sposób.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: jacekalex »

Przeglądarki domyślnie próbują użyć interfejsu dekodowania sprzętowego vaapi.

Zainstaluj mpv i vainfo
potem spróbuj uruchomić jakiś film w terminalu. np:

Kod: Zaznacz cały

mpv -vo vaapi https://www.youtube.com/watch?v=oyV1pnI-iug
Jeżeli będzie zwiecha, to po uruchomieniu ponownym w /var/log/kern.log powinna być zarejestrowana przyczyna w kilku ostatnich liniach.
Jeżeli wywali się mpv, to wrzuć tu w znacznikach CODE całę wyjście z terminala, to co wypisał odtwarzacz.

Poza tym nie wiadomo nawet, czy wieszają się X-y, czy cały system.
Po takim zawieszeniu i czarnym ekranie próbowałeś np, odblokować konsolę przez SysRQ?

Wyskoczenie z blokowania klawiatury przez X-serwer można zrobić tak:
Alt+SysRq+r (klawisz SysRQ u mnie to PrintScreen na klawiaturze)

Poczytaj tutaj o innych opcjach:
https://ubuntu.pl/czytelnia/2007/09/26/ ... isz-sysrq/

Możesz też ubić jedną konsolę zajmowaną przez zawieszony obraz:
Alt+SysRQ+k


EDIT:
Być może się załapałeś na jakąś wersje tego błędu:
https://gitlab.freedesktop.org/mesa/mesa/-/issues/1193
albo jakimś innym dotyczącym sterownika grafiki czy Mesy.
Spróbuj na nowszym lub innym kernelu.

Pozdro
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

System zaktualizowany, sprawdzałem różne wersje kernela. Puściłem wideo poza przeglądarką, zobaczę czy coś to da.
Ten SysRQ nie działa u mnie, ustawiłem:
sysctl kernel.sysrq=1

i nadal brak zmian, może restart jest potrzebny. Sprawdzę później i jak nie zadziała to poszukam info jak to rozgryźć.


EDIT:
teraz się wykrzaczyło polecenie powyższe ale system się nie zwiesił:

Kod: Zaznacz cały

Using hardware decoding (vaapi).
AO: [pulse] 48000Hz stereo 2ch float
VO: [vaapi] 1920x1080 vaapi[nv12]
Fatal glibc error: malloc assertion failure in sysmalloc: (old_top == initial_top (av) && old_size == 0) || ((unsigned long) (old_size) >= MINSIZE && prev_inuse (old_top) && ((unsigned long) old_end & (pagesize - 1)) == 0)
zsh: IOT instruction (core dumped)  mpv -vo vaapi 'https://www.youtube.com/watch?v=f1A7SdVTlok'
w /var/log/kern.log nie ma żadnego błedu.

EDIT2:
ale to raczej nie ma związku. Chyba po prostu mpv nie radzi sobie z filmami 10godzinnymi...

EDIT3:

Tym razem długo nie musiałem czekać.. System się zawiesił przy filmie YT lecącym z mpv.
W kern.log jest taki błąd:

Kod: Zaznacz cały

Jan  1 23:41:59 pepper kernel: [ 2373.716204] mpv/vo[7709]: segfault at 7f289d217080 ip 00007f28d6d71e37 sp 00007f28c2ffca98 error 6 in libc.so.6[7f28d6c22000+179000]
Jan  1 23:41:59 pepper kernel: [ 2373.716220] Code: 7e 6f 44 16 e0 48 29 fe 48 83 e1 e0 48 01 ce 0f 1f 40 00 c5 fe 6f 4e 60 c5 fe 6f 56 40 c5 fe 6f 5e 20 c5 fe 6f 26 48 83 c6 80 <c5> fd 7f 49 60 c5 fd 7f 51 40 c5 fd 7f 59 20 c5 fd 7f 21 48 83 c1
Jan  2 00:00:01 pepper kernel: [ 3455.287072] audit: type=1400 audit(1672614001.015:77): apparmor="DENIED" operation="capable" class="cap" profile="/usr/sbin/cupsd" pid=8865 comm="cupsd" capability=12  capname="net_admin"
Nie do końca jestem pewny czy mają związek ze zwiechą ale jest to ostatni błąd z przed restartu komputera więc możliwe.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: jacekalex »

MPV sobie radzi ze wszystkimi filmami, jakie w nim odtwarzam.
Podobnie jak kiedyś mplayer.


Jeśli natomiast system wali takimi błędami:

Kod: Zaznacz cały

Fatal glibc error: malloc assertion failure in sysmalloc: (old_top == initial_top (av) && old_size == 0) || ((unsigned long) (old_size) >= MINSIZE && prev_inuse (old_top) && ((unsigned long) old_end & (pagesize - 1)) == 0)
to chyba właśnie dlatego mi przypomniałeś, dlaczego używam Gentoo (na wypadek, gdybym sam zapomniał).
:rotfl:

Spróbuj lepiej stabilnego Debiana zamiast najnowszego Kubuntu.
Oczywiście do nowego procka potrzebne jest jajo z backportów, ale to bardziej przewidywalny system od *buntu.
Co nie oznacza, że idealny.
:pt36:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Normalnie pewnie bym go po prostu przeinstalował system na inny.
Tylko kurcze nie chce mi się w to bawić bo mam też na tym komputerze Windows 10 co trochę komplikuje zmianę jak się chce to zrobić tak by oba systemy pozostały.
Zastanawiałem się jeszcze nad Fedorą Workstation. Na laptopie przez jakiś czas korzystałem i nie miałem problemów z Fedorą.

W takie opcje jak Arch (nie wspominając o Gentoo) już nie chce mi się bawić choć z tym systemem mam dobre doświadczenia w przeciwieństwie do Ubuntu.
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Zdecydowałem się, że jednak robię reinstalację. Wybieram pomiędzy Fedora KDE i Manjaro.
Coś jeszcze godnego uwagi nieopartego o Ubuntu i z dostępnym innym środowiskiem graficznym niż Gnome?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: kobrawerde »

a nie zmieniłeś czasem standardowego kursora myszki na jakiś "fikuśny" ...bo czasem można wyczytać o podobnych błędach ....segmentacji
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=245833
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Mam ustawiony wskaźnik "Bryza"
Mogę sprawdzić "klasyczne KDE" choć wygląda jakby ten kursor zaprojektowali tak ze 30lat temu ;)
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Niestety okazało się, że problem nie jest związany z Ubuntu. Dziś ten problem wyskoczył mi pod Windows. Z tego systemu korzystam rzadziej i jak się okazuje to prawdopodobnie dlatego problem pod tym systemem do tej pory nie wystąpił i byłem przekonany, że jest to problem softwareowy.

W dzienniku zdarzeń odnotowane zostało kilka błędów jak np.:

Kod: Zaznacz cały

wuaueng.dll (3896,R,98) SUS20ClientDataStore: Weryfikacja odczytu strony bazy danych z pliku „C:\Windows\SoftwareDistribution\DataStore\DataStore.edb” na pozycji względnej 13467648 (0x0000000000cd8000) (strona bazy danych: 821 (0x335)) dla 16384 (0x00004000) bajtów nie powiodła się z powodu niezgodności sumy kontrolnej strony. Zapisana suma kontrolna miała wartość [6cd06cd06a858297:5aaa5aaa524aafb7:0f8d0f8dd7694c29:31d24e2d2362ffa7], podczas gdy wyliczona suma kontrolna była równa [6cd06cd06a858297:5aaa5aaa524aafb7:0f8c0f8cd4694c29:31d24e2d2362ffa7]. Operacja odczytu zostanie zakończona z błędem -1018 (0xfffffc06). Jeśli ten stan będzie się utrzymywał, przywróć bazę danych z wcześniejszej kopii zapasowej. Ten problem jest prawdopodobnie spowodowany wadliwym sprzętem. Skontaktuj się z dostawcą sprzętu, aby uzyskać dalszą pomoc w diagnozowaniu problemu.
Źródło ESENT, kod błedu 474, oprócz tego kody 454, 419, 465 i 552 z tego samego źródła.

Sugerują problem z podsystemem dyskowym. Zatem jest to albo problem z dyskiem albo kontrolerem na płycie głównej. Niestety nie mam innego dysku ze złączem M.2 żeby podmienić i sprawdzić czy problem będzie występował nadal.

Dysk oraz komputer są jeszcze na gwarancji. Znacie dobre narzędzia liveusb, którymi mógłbym przetestować dysk?
Dysk to Samsung EVO 980. Narzędzie Samsung Magician pokazuje, że wszystko z dyskiem jest ok.

EDIT:

Mam pewne przypuszczenia. Uruchomiłem hirens boot i wykonałem testy dysku. Same testy są imho dość upośledzone jeśli chodzi o testowanie SSD ale zauważyłem, że temperatura dysku dochodziła do ok. 80stopni celsjusza.
https://www.samsung.com/pl/memory-stora ... -v8v1t0bw/

Samsung określa temperaturę roboczą tego dysku jako 0-70st. C

Podejrzewam, że może włączać się zabezpieczenie termiczne dysku i to jest problemem. Zastanawiam się czy wymiana standardowego heatsink na inny może tu pomóc.
Komputer w którym to siedzi to minipc gdzie przewiew jest bardzo ograniczony. Dodałem czujnik temperatury dysku na pulpicie i będę obserwował czy problem pojawia się gdy dysk przekracza określoną wartość.
Jeśli wszystko zacznie wskazywać na to, że kierunek jest słuszny to zostają dwie opcje:
1. Zmiana heatsink na inny w nadziei, że to wystarczy.
2. Zmiana na dysku na taki, który się mniej grzeje.
padmin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 06 kwie 2015, 18:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kubuntu się wiesza - czarny ekran, brak reakcji

Post autor: padmin »

Ech... never ending story...

Wydaje się, że jednak nie ma to żadnego związku z temperaturą. Testowałem komputer pod obciążeniem narzędziem stress i nic. Napisałem skrypcik, który zaczyna zapisywać w logu temperaturę wraz datą i godziną gdy przekroczy 69stopni. Podczas pracy pod obciążeniem narzędziem stres najwięcej udało się uzyskać ok. 76stopni i nie wywołało to problemu.

Dziś natomiast problem się pojawił gdy dysk miał ok. 55stopni. Także nadal nie wiem co jest problemem.
Mam w tym dysku jeszcze wolne złącze SATA, mogłbym zainstlować system na jakimś starym dysku i jeśli problem będzie występował to przynajmniej będę wiedział, że dotyczy dysku nvme lub kontrolera na plycie głównej. Jeśli będzie występował to prawodobonie wykluczy to problem z dyskiem nvme co też jest jakąs informacją.

Tylko przy UEFI i secure boot to nie wiem jak to dokładnie działa i czy nie będę musiał robić reinstalacji po przełożeniu dysku nvme z powrotem. Wiecie jak to jest?
albo może dorzucę sata dodatkowo i postawię kolejny system równolegle.

Macie inne pomysły na to jak zdiagnozować przyczynę problemu?
Jedyna poszlaka póki co to log z Windowsa, który sugeruje problem z podystemem dyskowym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości