Instalacja Ubuntu 23.10 z USB

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
mati5000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 29 gru 2011, 02:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Instalacja Ubuntu 23.10 z USB

Post autor: mati5000 »

Cześć,

Do tej pory zero problemów, ale teraz przepraszam musiałem prosić o pomoc.

Jako użytkownik Debian 8 instalowany 100 lat temu, który działa, więc po co zmieniać, ale ja nie o tym.

Zachciało mi się poużywać UBUNTU w najnowszej wersji i niestety każda próba instalacji z USB kończy się dziwnymi błędami albo zawieszeniem kompa w trakcie uruchamiania nawet nie przechodzi POST Biosu, gdy taki Pendrive z tym systemem jest spreparowany.

Testowane:
UNetbootin 7.02 - Bootuje, ale wyskakuje BOOT ERROR
Rufus 3.16p - Nawet nie potrafi spreparować Pendrive - wyrzuca partycję do RAW.
Rufus 2.18 - Tworzy bootowalny nośnik elegancko, ale BIOS nie przechodzi POST.
balenaEtcher-Portable 1.18.11 - pierwsze słysze o taki wynalazku, to samo Zamraża BIOS albo nie widzi Pendrive w zależności od chęci i humoru.

Sprawdzane 3-4 różne Pendrive i ten sam skutek.

Plik, który próbuję wgrać to ubuntu-23.10.1-desktop-amd64. Czy on jest jakiś specyficzny, czy ja mam problem albo mój komp powinien już trafić na PSZOK?

Płyta to GA-EX38-DQ6 pod Socket S775.

Dziękuję za pomoc.
PC Desktop: Debian Squeeze with kernel: 2.6.32-5 amd64 and Ubuntu 10.10 with kernel 2.6.35-22 x86
Notebook IBM T43: Lubuntu 14.04 with kernel: 3.13.0-29 x86
smogs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 11 lis 2018, 03:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Instalacja Ubuntu 23.10 z USB

Post autor: smogs »

Dysk ci czasem nie pada?

Kod: Zaznacz cały

sudo gnome-disks
test i wydajność dysku a najlepiej na USB i Dysk jak już skopiowałeś dane bo wymaże wszystko utwórz nowa tablice partycji w Gparted i zazna cz opcje sprawdź dysk w Gparted i zainstaluj z ISO z domyślnego kreatora dysku w linuxie
Na tego starego złoma instaluj Lubuntu 23.10 bardzo lekki system.
Doczytałem że spieprzony jest Grub w 23.10 można to naprawić w Boot-Repair, tymczasowo możesz wejść do sytemu na komputerze po doprowadzeniu Biosu do ustawień fabrycznych ale to za każdym razem.

można to naprawic w terminalu jak sie uda już zalogować

Kod: Zaznacz cały

sudo apt purge grub2
sudo apt install grub-efi-amd64
sudo update-grub
mati5000
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 29 gru 2011, 02:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Instalacja Ubuntu 23.10 z USB

Post autor: mati5000 »

To jeszcze nie taki złomek. Instalacja powinna ruszyć z kopyta niezależnie od stanu dysku mam ich 3 sztuki. Będę odpinał pojedyńczo i będę sprawdzać.

EDIT:

Udało mi się rozwiązać sprawę. Faktycznie ta wersja Ubuntu nie chce uruchomic instalacji niezależnie od Pendrive, czy sposobu utworzenia bootowalnego USB. Przynajmniej na moim Gigabyte. Innych nie testowałem.

W rozwiązaniu sprawy pomogło to co podejrzewałem, że pomoże. Zamieniłem Pendrive w wirtualny nośnik CDFS, co sprawiło że był widziany jako podłaczony fizyczny napęd DVD-ROM. Instalacja poszła z kopyta.

Bardzo żałuje, że te wszystkie dziejsze fora umierają na rzecz tragicznych Discordów, Faceebooków i innego badziewia.

Pozdrawiam serdecznie.
PC Desktop: Debian Squeeze with kernel: 2.6.32-5 amd64 and Ubuntu 10.10 with kernel 2.6.35-22 x86
Notebook IBM T43: Lubuntu 14.04 with kernel: 3.13.0-29 x86
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Kxliner i 57 gości