Ubuntu i secure boot na Asus VivoBook

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
hakowany48924
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 22 lut 2024, 21:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Ubuntu i secure boot na Asus VivoBook

Post autor: hakowany48924 »

Witam
Potrzebuje pomocy osob ktorzy chca stanac bo jasnej stronie mocy... Od dluzszego czasu mam nietuzinkowy problem z hakowaniem urzadzeń i kont w mojej sieci domowej. Moze postaram sie opisac problem lapka z linuxem. Asus vivobook z biosem uefi.
Kiedy w koncu udalo mi sie wypalic ubuntu 23.10 legacy w ktorym zgadzala sie suma kontrolna. Otrzymuje komunikat:
error: shim_lock protocol not found.
error:
you need to load the kernel first.
Press any key to continue.....
caly komunikat widoczny na zdjeciu [xxx.Img]. Powyzszy błąd ładowania gdy aktywny jest secure boot uefi. Generalnie załadowanie linuxa w moim laptopie możliwe jest tylko kiedy:
- wyłączam secure boot
- ładuje live linuxy ktore nie przeszly sumy kontrolnej

Kod ladujacy botloadera grub-a "try or install ubuntu" wyglada nastepujaco:
setparems 'Try or Install Ubuntu'
set gfxpayload keep Linux
/casper/vmlinuz files/cdrom/preseed/ubuntu.seed maybe-
ubiquity quiet splash --
initrd
/casper/initrd

Obecnie mie mam żadnego dysku zainstalowanego w laptopie działam tylko na wersji live ładowanej do ram-u. A i tak zawsze bez wzgledu na dystrybucje linuxa zawsze ładowane sa te same pakiety snap w loop0-loop7 przy kazdym rozruchu. Ktoreozna wylistowac za pomoca losetup -l. Powiem szczerze ze nie do konca rozumiem te mechanizmy ale..
Mam wyjeta karte sieciowa z plyty glownej a i tak komenda "who" ktora wczesniej listowala tylko tty:mojej sesji live. Za jakis czas (najczesciej da sie to poznac kiedy nagle wiatrak procesora rospedza sie do ok 3500-4000 obrotow ) bez zadnej mojej specjalnej ingerencji czy zwiekszenej liczby procesow w systemie. Bywa ze kiedy jestem w biosie lapek startuje przechodzac w tryb helikoptera...
Przekaze logi i wszystkie niezbedne zalaczniki potrzebne do diagnozy i rozwiazaniaojego problemu ktory uniemozliwiai wykonywanieojej pracy.
smogs
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 11 lis 2018, 03:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ubuntu i secure boot na Asus VivoBook

Post autor: smogs »

Nic z tego nie rozumiem, Secure Boot wyłącz, ustaw Ubuntu jako pierwszy domyślny system w uefi, zmień pendraiwa a suma kontrolna MUSI być taka sama. Zainstaluj Ubuntu 24.04 Desktop image for 64-bit PC (AMD64) computers (standard download) https://cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości