Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Porady sprzętowo-handlowe
azarach

Post autor: azarach »

Witam,
Nie chce zakładać nowego tematu o laptopach do linuxa, więc napisze tu, jesli nie będzie pasować to wierze, że moderator usunie posta i mnie nie pobije :P
Mam możliwośc zakupu laptopa z usa, ponieważ jest tam teraz mój kolega.
Problem polega na tym, że nie znam się na mobilnych komputerach, więc jakby można było to prosze o pomoc.
Laptop ma być głownie do pracy a nie do zabawy, ale lepiej gdyby grafika nie była wbudowana,
Chce zainstalować na nim 2 sytemy bo są mi potrzebne [ubuntu i winde], więc fajnie jakby było bez systemu, nie chce za niego płacić nie potrzebnie, czyli dysk min 60/80 gb.
Przeznaczyć moge na niego jakieś jakieś 2500 zł(dolar po kursie 3 czyli powyżej 800 usd)

Jeszcze raz bardzo prosze o pomoc, pomocne linki [sklepy ze sprzętem elektroniczym]:
http://www.compusa.com/default.asp
http://www.newegg.com/
mloskot

Post autor: mloskot »

azarach pisze:WMam możliwośc zakupu laptopa z usa, ponieważ jest tam teraz mój kolega.
IMHO to najlepsza opcja bo najtaniej i pewnie, a na pewno nie mniej pewnie niż z Allegro.
azarach pisze:Problem polega na tym, że nie znam się na mobilnych komputerach, więc jakby można było to prosze o pomoc.
Laptop ma być głownie do pracy a nie do zabawy, ale lepiej gdyby grafika nie była wbudowana,
heh, a jak sobie to wyobrażasz, gdzie ten śledź z osobną grafiką ma być?
Chyba, ze idzie Ci o to, że nie chcesz współdzielonej pamięci dla grafiki.
azarach pisze:Chce zainstalować na nim 2 sytemy bo są mi potrzebne [ubuntu i winde],
winda? ,-)
azarach pisze: więc fajnie jakby było bez systemu, nie chce za niego płacić nie potrzebnie, czyli dysk min 60/80 gb.
Przeznaczyć moge na niego jakieś jakieś 2500 zł(dolar po kursie 3 czyli powyżej 800 usd)
Jak laptop będzie z fabrycznie Windows to nie masz wyboru,ale to mizerny koszt.
Heh, za $800 USD to możesz wybierać a wybiera i jeszcze wybierać :-)
azarach pisze:Jeszcze raz bardzo prosze o pomoc, pomocne linki
Ja powiem jak ja to zrobiłem.
Kumpel siedział w USA.
Ja siedziałem w PL i przez 1-2 tygodnie robiłem rekonesans na ebay.com
aby wiedzieć dobrze co mogę kupić za określoną kasę.
Potem wysłałem mu e-mail z linkami.
On potwierdził które może nabyć, ja potwierdziłem ostatecznie który chcę.
Kumpel kupił na ebay.com, przesyłka (koszt $20 USD) doszła do niego.
Kumpel wracając do PL przywiózł sprzęt.

Wystarczy poszukać, masz na bank 30-50% taniej całą elektronikę.
Polecam ebay.com i szukać po ofertach od firm, nie osób prywatnych.
Na przykład GPS Magellan Meridian Color też kupiłem w ten sposób, z ebay.com od firmy.
Dla ciekawostki podliczę ten GPS:
Koszt na ebay.com (używany, ale z 6 m-cy gwarancji od firmy): $170 USD (wtedy to było ok 700 zł).
Koszt w PL u dystrybutora: 2400,- zł
Rok używałem w Polsce po czym sprzedałem na Allegro za 1400,- zł
Komentarz chyba zbędny ;-)
Z laptopem było podobnie, ale z mniejszą różnicą w cenie, starszy model to był.

Pozdrawiam
azarach

Post autor: azarach »

heh, a jak sobie to wyobrażasz, gdzie ten śledź z osobną grafiką ma być?
Chyba, ze idzie Ci o to, że nie chcesz współdzielonej pamięci dla grafiki.
Przepraszam, źle to napisałem. Oczywiście chodzi o to, żeby nie było zintegrowana. No chyba, że takiego latopa za takie pieniądze nie można dostać ;[
Chce zainstalować na nim 2 sytemy bo są mi potrzebne [ubuntu i winde],
winda? ,-)
Czyżby nie można było zainstalowac 2-óch systemów na 1 laptopie ? Chce większy dysk właśnie po to, żebym mógł mieć ubuntu i windowsa. Niestety oba są mi potrzebne.
Jak laptop będzie z fabrycznie Windows to nie masz wyboru,ale to mizerny koszt.
Heh, za $800 USD to możesz wybierać a wybiera i jeszcze wybierać :-)
No niby tak, w każdej cenie jest jakiś tam wybór, przeglądałem ebay i strony które podałem wyżej, ale sam nie moge podjąć decyzji bo nigdy wcześniej za swoje pieniądze nie kupowałem laptopa,a chciałbym coś takiego, warte polecenia :). Pracowałem na ibm'ach z górnej półki ale na taki koszt niestety mnie nie stać.

Może mógłbyś/moglibyście polecić notebooka do tej sumy, albo coś lepszego gdzie dołoże troche ale nie na darmo.
mloskot

Post autor: mloskot »

azarach pisze:
heh, a jak sobie to wyobrażasz, gdzie ten śledź z osobną grafiką ma być?
Chyba, ze idzie Ci o to, że nie chcesz współdzielonej pamięci dla grafiki.
Przepraszam, źle to napisałem. Oczywiście chodzi o to, żeby nie było zintegrowana. No chyba, że takiego latopa za takie pieniądze nie można dostać ]

Chyba już zbyt późno jest na myślenie.
Co to znaczy nie była zintegrowana. Ma być wyjmowana, wymienna na inną? Może za krótko żyję na tym świecie, ale nigdy nie widziałek aby użytkownik mógł wymienić grafikę w laptopie jak to jest możliwe w desktopach.
azarach pisze:
Chce zainstalować na nim 2 sytemy bo są mi potrzebne [ubuntu i winde],
Czyżby nie można było zainstalowac 2-óch systemów na 1 laptopie ? Chce większy dysk właśnie po to, żebym mógł mieć ubuntu i windowsa. Niestety oba są mi potrzebne.
Użyłem tu ,-)
Chodzi mi o te skróty winda/linuch itd. Skoro ktoś gardzi Windows (winda brzmi z pogardą) to po co instaluje. Taka tam dygresja zjawiskowa ]
Jak laptop będzie z fabrycznie Windows to nie masz wyboru,ale to mizerny koszt.
Heh, za $800 USD to możesz wybierać a wybiera i jeszcze wybierać :-)
No niby tak, w każdej cenie jest jakiś tam wybór, przeglądałem ebay i strony które podałem wyżej, ale sam nie moge podjąć decyzji bo nigdy wcześniej za swoje pieniądze nie kupowałem laptopa,a chciałbym coś takiego, warte polecenia :). Pracowałem na ibm'ach z górnej półki ale na taki koszt niestety mnie nie stać.
Może mógłbyś/moglibyście polecić notebooka do tej sumy, albo coś lepszego gdzie dołoże troche ale nie na darmo.
Nie polecę Ci modelu bo nie mam tego w głowie, ani też czasu na szperanie.
Ogólnie, jeśli coś dobrego to dla iebie wybrałbym:
- jeśli tylko nie brałbym pod uwage Windows, to jedynie wybierałbym ze sprzętu firmy Apple, PowerBook G4 z 17'' ekranem, i procesorem Power PC (nie Intel, mimo że Apple przeszedł na Intele z G5)
- jeśli sprzęt również dla Windows to wybrałbym tylko spośród tych producentów i to w tej kolejnośći: IBM, potem Dell, potem Panasonic Thoughbook lub HP, i na tym bym zakończył poszukiwania.

IBM i Dell w cenie $800 USD - do zrobienia.
PowerBook G4 z ekranem 17 cali, nie wiem.

Dodatkowo, nie kupiłbym notebooka z procesorem Intel Celeron oraz AMD Sempron.
Ogólnie przestrzegałbym zasady aby wybierać sprzęt producentów najwyższej półki o ile to możliwe, z markowymi podzespołami, nawet jeśli jakiś HP czy Acer za tę samą cenę daje Intel Celeron z 2GB RAM, a IBM Intel Mobile z Centringo wraz z 512 MB RAM (zakładając że reszta elementów jest porównywalna) to bez zastanawiania się biorę tego IBM'a.

Z drobiazgów, unikałbym wszelkich podzespołów z napisem SiS, kart graficznych z współdzieloną pamięcią, wybierałbym grafikę firmy ATI, sieciówki Intel lub inne ale *tylko* popularne modele.
Dla mnie do wygodnej pracy musi być obsługiwana rozdzielczosć wyższa niż 1250 x 800, np. w Dell mam 1400x1050 co daje miły poziomy semi-panoramiczny efekt :-)

Mały Disclaimer ;-)
Nie pracuję w serwisie, nie znam się na sprzęcie, piszę tylko to co przeczytałem, przeanalizowałem i przetestowałem -> własne doświadczenia.
Nie ponoszę odpowiedzialności za czyiś wybór inspirowany moimi wypociami.

Pozdrawiam
john_himself

Post autor: john_himself »

Wszystko cacy, tylko kupujac model niedostepny na polskim rynku Polski serwis wypnie sie w razie roszczen gwarancyjnych (vide. HP Pavilion oraz Compaq Presario) -- co zreszta zaznaczaja na swojej www http://www.google.pl/search?hs=G7C&hl=p ... Szukaj&lr= .
tak wiec wtedy lapka wysylasz spowrotem do USA.
A co do Windozy, w USA juz dodaja do 99% lapkow Win XP. Taka duza ilosc notebookow bez systemu lub z linuksem to zjawisko.
mloskot pisze:nawet jeśli jakiś HP czy Acer za tę samą cenę daje Intel Celeron z 2GB RAM, a IBM Intel Mobile z Centringo wraz z 512 MB RAM (zakładając że reszta elementów jest porównywalna) to bez zastanawiania się biorę tego IBM'a.
Moglbys mi to wyjasnic? Juz pomijajac Acera, dlaczego niby HP montujacy z popularnych i markowych czesci przy lepszej konfiguracji mialby byc gorszy od IBM z gorszymi bebechami? (oczywiscie uogolniam, w tym wypadku Celeron jest ofkors gorszy od Pentium M z Centrino) Kosc to kosc, i tak wszystko z Tajwanu. W specyfikacji taktowania wszystkiego podane, wiec gdzie roznica?
mloskot

Post autor: mloskot »

john_himself pisze:Wszystko cacy, tylko kupujac model niedostepny na polskim rynku Polski serwis wypnie sie w razie gwarncji (vide. HP Pavilion oraz Compaq Presario)
1. Kupując notebook 1-2 letni za 50% ceny niż w Polsce, nie myślałem o gwarancji,
poza tzw. rozruchową (czyli sprawdza kolega w USA po odebraniu paczki tam).
2. nie od parady mówię o Dell i IBM nie od parady

"receive warranty service in any country where their product is sold and serviced."
http://www-307.ibm.com/pc/support/site. ... estyle=ibm
http://iswork.mit.edu/answer.php?id=7327
http://www1.ap.dell.com/content/topics/ ... l=en&s=bsd

Kupiłem trochę sprzętu w USA i nie nadziałem się, choć oczywiście ryzyko jest i to nawet spore. Co kto lubi ;-)
john_himself

Post autor: john_himself »

No ale on chyba nie chce uzywanego?

Po za tym, IBM no podobno dobre ale brzydkie jak obecna I-sza dama RP ;p Na Dellach z kolei na codzien pracuje w firmie, drogie, ciche ot co, bez rewelacji. A no i ostatnio wybuchaja ;p
mloskot

Post autor: mloskot »

john_himself pisze:No ale on chyba nie chce uzywanego?
Wróżką nie jestem :-)
john_himself pisze:Po za tym, IBM no podobno dobre ale brzydkie jak obecna I-sza dama RP ]

Fakt, kanciate, ale pracuje się na wyglądzie czy na bebechach (retoryka).
john_himself pisze:Na Dellach z kolei na codzien pracuje w firmie, drogie, ciche ot co, bez rewelacji. A no i ostatnio wybuchaja ]

Mówisz o laptopach? Poprawka nie one wybuchają, tylko jest recall o baterie z niektórych modeli, które mogą wybuchnać/spłonąć;

https://www.dellbatteryprogram.com/

A co do "bez rewelacji", daj przykład porównawczy z innymi producentami.

Pozdrawiam
john_himself

Post autor: john_himself »

Wiem ze to ogniwa puszczaja, droczylem sie tylko ;p

Bez rewelacji, po prostu. Mamy w pracy zarowno desktopy Optiplex Pentiumy 3, 4 i 4 HT oraz lapki Latitude na Centrino wszytkie. Jak mowilem, ciche, batera tzryma niezle ale tez bez ohow i ahow, tak 3h. Nic wiecej, lapek jak lapek. Klawiatura bez anomalii, w normie, touchpad kompletnie zwykly, itp. Nie sa zle, sa po prostu absolutnie zwylke, niezle, przecietne ;p
mloskot

Post autor: mloskot »

[quote="john_himself"]lapki Latitude na Centrino wszytkie. Jak mowilem, ciche, batera tzryma niezle ale tez bez ohow i ahow, tak 3h. Nic wiecej, lapek jak lapek. Klawiatura bez anomalii, w normie, touchpad kompletnie zwykly, itp. Nie sa zle, sa po prostu absolutnie zwylke, niezle, przecietne ]

No ale czego Ty oczekujesz, że będzie kawę parzył, touchpad z force-feedbackiem?
To że młotek jest zwykły, bo jest zwykły i nie ma wbudowanego radia, ale jest solidny i nie odpryśnie Ci w oczy, ale służy lata, a nawet dłużej niż ten co ma bluetooth, diody, pełno multimedialnych batonów na obudowie, to tylko świadczy o wysokiej jakości, a nie zacofaniu technologicznym.

Do mnie przemawia prosty, solidny laptop, bez zbędnych pierdół które mogą się jedynie zepsuć, a nie przydać :-)
I to byłby koniec mojego advocacy na rzecz firmy Dell ;)
Zdrufko
john_himself

Post autor: john_himself »

Za slowem anomalie krylem zaszorstki, zasliski, nadmiernie grzejacy sie badz za maly ;p

Tez stawiam na prostote, elegancje i jakosc, to tez moj wybor to HP NX7400 ;p
Zdroofko, do jutra ;P
pigmej

Dell Inspirion 1505 (6400)

Post autor: pigmej »

Właśnie zainstalowałem Ubuntu Dapper Drake na moim laptopie Dell Inspiron 1505 (6400)

ZERO problemów. Intel Pro Wireless 3945 A/B/G bez najmniejszego zająknięcia.
Karta sieciowa 'kablowa' na broadcom tez bez problemu.

Guziki na obudowie (play, next, stop, vol up, vol down itd) tez bez problemu dzialaja.

Tak jak i FN'ki (np FN + F10 otwieta DVD'ka) wszytkie skroty z windowsa dzialaja.

Jedyne 'zamieszanie' to karta graf (radeon x1300) ale kwestia ustawienia w xorgu fglrx :)

Jednym slowem polecam zdecydowanie:)

[ Dodano: 13 Wrzesień 06, 17:23 ]
Hmmm dzisiaj wslychalem sie w prace laptopa i doslyszalem pisk ktorego pod windowsem nie ma:|

Nie wiecie co mzoe go powodowac??

Dodatkowo dodam ze strasznie sie grzeje laptop:| Ale to sie akurat da zniwelowac wiatraczkami
kooler

Post autor: kooler »

Mam laptopa tak jak i jeden kolega z forum Dell Latitude CPX z prockiem 650Mhz i 256 RAM Ubuntu 6.06 chodzi jak po masełku łącznie z aktualizacjai i innymi co więcej zainstalowałem powyższy system na Dell c-stary 350 Mhz ze 128 ramu Proszę szanownego państwa bajeczka (notabene jest na 6 stanowiskach stacjonarnych zainstalowany dokładnie eduubuntu pszedszkole ;)) jest doskonale natomiast na Presario 1200 450 Mhz i 164 Ramu niestety padaczka pobył na nim Mandriva przez okres pół roku i niestety zdechł niemogę go dobudzić - POZDRAWIam
dar3kg
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2005, 19:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Post autor: dar3kg »

Witam! Ostatnio Kupilem Dell Latitude D800, full obsuga sterownikow zaraz po zainstalowaniu, tzn to znaczy sterowniki do nvidi tylko chyba instalowalem tak to wifi lan nawet wskoczyla automatycznie rozdzielczosc 1920x1200,tylko mam maly problem, pod winda mam taki maly sprytny programik Speed Fan, w nim po zaznaczeniu opcji wspierania dell;ow mam sensory na ram cpu gpu hdd i jeszcze w srodku obudowy jak uzywam polecenia acpi -V to tylko jedna temperaturka.....nie wiecie jakim programem to ladnie wyciagnie???
Czubek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 19 cze 2005, 12:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Czubek »

dar3kg, spróbuj lm-sensors
Linux registered user #392473
Steysh

Post autor: Steysh »

Mam takie pytanko: Właśnie postawiłem Kubuntu na moim Inspiron'nie 6000 i nie działają mi klawisze mulitimedialne z przodu. Z kolei kiedyś gdy miałem na tym samym lapie Ubuntu 5.10 to wszystko było OK. Czy wie ktos może jak sobie z tym poradzić czy trzeba zainstalować Ububtu a nie Kubę??
ynferno
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2006, 16:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: ynferno »

Steysh pisze:Mam takie pytanko: Właśnie postawiłem Kubuntu na moim Inspiron'nie 6000 i nie działają mi klawisze mulitimedialne z przodu. Z kolei kiedyś gdy miałem na tym samym lapie Ubuntu 5.10 to wszystko było OK. Czy wie ktos może jak sobie z tym poradzić czy trzeba zainstalować Ububtu a nie Kubę??
Ubuntu/Kubuntu ja bym raczej oponował za określeniami Gnome/KDE ale używając slangu moich znajomych 'łorewer'. Ja bym radził Gnome w najnowaszej wersji. Mam dość dobrą obsługe klawiszy. Niestety mimo wspaniałości KDE, nie ma on tak dobrej ich obsługi.

W wypadku mojego Asusa A6 nie ma żadnych problemów, pomimo tego, że klawiszy mam naprawde sporo. Jedyny mankament to brak driver's do kamerki wbudowanej. Dlatego czeka mnie haniebny czyn reinstalacji Windy (moja kobieta szczególnie się upiera, że skype bez kamery to lipa).
GIT d- s:+ a-- C+++ UL+++ P++ L+++ E--- W+++ N++ o++ K w-- O- !M- !V PS+ PE++ Y+ PGP++ t++ 5+++ X++ R+++ tv b+++ DI++ D++ G++ e++ h r++ y++
Crowman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 09 cze 2006, 21:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Crowman »

mam Asusa A6RP-P002 nie mogę nawet Live CD odpalić :( help..
Wafelj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 27 paź 2006, 09:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Kontakt:

Post autor: Wafelj »

polecałbym hp nx7400 np takiego - http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=30799 - bo z takiego to własnie pisze :) (tyle że w komputroniku to on najtańszy nie jest... - ja dałem mniej). aaaa żeby nie było $$$$$ - pisze z pod windów bo nie mam kabelka eth sprawnego w pokoju więc lece po wifi, a tylko to nie działa jeszcze na tym laptopie - tzn sterowniki i wszystko jest, ale w sieci mam "szyfrowanie" wpa, a nie wep więc musze troche poczytac i powalczyć, chyba że ktoś zna dobrą metodą
a co do reszty sprzętu to:
wszystko co sprawdziłem działa od razu - no oprócz tego że jest błąd w biosie i przed wyłączeniem i restartem trzeba usuwac moduł psmouse (dopisac linijki do halta i reboota)
a opróćz tego bajerka :) (a no i kernel trza updatenąć - bo standardowy nie widzi 2 rdzeni)
golem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2006, 19:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: golem »

Na biurku stoi (niestety tymczasowo) coś takiego: http://www.swiatkomputerow.pl/item.php?nr=1688, czyli Notebook MAXDATA ECO 4100 IW plus Ubuntu Dapper 6.06.1. Wszystko cacy, działają nawet dodatkoe klawisze typu uruchamianie poczty, przeglądarki. Karta graficzna Geforce 6200 go sprawuje się rewelacyjnie. Neverwinter Nights śmiga, Warcraft 3 śmiga. Nie miałem żadnych problemów przy instalacji systemu. Nie sprawdziłem tylko Wi-fi, podczerwieni. Slot na karty pamięci działa. Mam wrażenie, że system pracuje szybciej niż na moim A64 3000, Abit AV8, 512, 200 GB, 6600 GT. Polecam!

Problemy:

Źle ustawiony framebuffer - pomógł wpis w konfiguracji GRUB-a (nie można było przejść do konsoli za pomocą ctrl+alt+F1...F6 (wpis do /boot/grub/menu.lst -> dodałem vga=791, oznacza rozdzielczość 1024x768, do linijki z wersją kernela)

Brak speedsteppingu - zainstalowany pakiet powernowd i dopisanie do /etc/modules modułu "p4_clockmod" dla celerona M załatwiło sprawę

Bardzo irytujący brak dźwięku w wyjściu słuchawkowym - tutaj cały wątek: http://www.ubuntuforums.org/archive/ind ... 37994.html, pomogło dopisanie do pliku: /etc/modprobe.d/alsa-base wpisu "options snd_hda_intel model=z71v" (bez cudzysłowów)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości