LiveBox i dlugie laczenie

Czy poradnik był pomocny

NIE
7
88%
NIE
1
13%
 
Liczba głosów: 8
peter07
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 16 cze 2005, 18:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

LiveBox i dlugie laczenie

Post autor: peter07 »

Livebox, niby fajne, tanie urządzonko, ale jednak sprawia problemy. Pod Ubuntu użytkownicy tego routera mogą mieć problemy z szybkością działania. Nie jest tu winne połączenie, lecz przydzielanie adresów. Nie przeprowadzałem dokładnych testów, ale moje wrażenia subiektywne wskazywały, że net zmuuula. Inni użytkownicy Ubuntu też doświadczyli tego problemu ( http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= ... ht=livebox ). Jako, że pod Win nie zauważa się, żadnych opóźnień, a w internecie nie ma za dużo informacji na temat konfiguracji Liveboxa ( nie mówię tu o konfigu spod www, bo tak się nie da ) więc powstał ten mały HOWTO.

1) Trzeba by znaleźć ip DNSów. TP podaje:

IP 194.204.152.34
IP 194.204.159.1

http://www.tp.pl/prt/pl/mam_pytanie/int ... ch/552338/

2) Sprawdź jakie masz wpisy w /etc/resolv.conf. Domyślnie ustawiany jest adres routera, czyli 192.168.1.1. Jeżeli jednak masz ww. wpisy to nie ma sensu niczego zmieniać. Jeżeli net nie działa dość szybko i sądzisz nadal, że przyczyna leży w DNS, zajrzyj na koniec poradnika.

3) Konfiguracja DNS przyznawanych przez DHCP nie jest możliwa spod strony www. Musimy skorzystać z CLI. Czyli łączymy się przez telnet z routerem:

Kod: Zaznacz cały

telnet 192.168.1.1
gdzie 192.168.1.1 jest domyślnym adresem ip LiveBox.
Domyslnie
login: root
haslo: 1234

4) Następnie wklepujemy:

Kod: Zaznacz cały

 dhcpserver
i na wszelki wypadek zatrzymujemy dhcp

Kod: Zaznacz cały

stop
5) Kopiujemy stare ustawienia na papier ( czyt. przepisz )

Kod: Zaznacz cały

subnet eth0 list
i kasujemy

Kod: Zaznacz cały

subnet eth0 delete
6) Podajemy dane spisane z karteczki + nowe DNS.

Kod: Zaznacz cały

subnet <if> add -o -subnet <subnet> -netmask <mask> -startip <startip> -endip <endip> -leasetime <lease time in days> -broadcast <broadcast-address> -dns <name-server> -secondarydns <name-server> -gateway <gateway> -server <serverip> -file <filename>
( ja podaje domyślne ustawienia dla ubuntu, jak nic nie zmieniałeś to powinny być takie same, ale na wszelki wypadek sprawdź w punkcie 5) czy się pokrywają )

Kod: Zaznacz cały

subnet eth0 add -o -subnet 192.168.1.0 -netmask 255.255.255.0 -startip 192.168.1.10 -endip 192.168.1.50 -leasetime 7 -broadcast 192.168.1.255 -dns 194.204.152.34 -secondarydns  194.204.159.1 -gateway 192.168.1.1 


7) Startujemy dhcp

Kod: Zaznacz cały

dhcpserver

Kod: Zaznacz cały

start
i następnie zapisujemy ustawienia:

Kod: Zaznacz cały

home

Kod: Zaznacz cały

save

8) Powinno teraz wszystko ładnie działać, ale gdyby ruter odmawiał współpracy można uruchomić go ponownie:

Kod: Zaznacz cały

home

Kod: Zaznacz cały

reboot
( z tego co pamiętam po restacie trzeba ręcznie odpalić połączenie z netem, ale to już można zrobić spod stronki )

Jak sprawdzić, czy zmiany się udały?
Trzeba zrestartować swoje połączenie internetowe ( zrób to tak jak Ci wygodnie :) ) i sprawdź

Kod: Zaznacz cały

more /etc/resolv.conf
wpis.

Jeżeli DNS są już przydzielane na nowy sposób, a mimo to internet nie działa tak szybko jak być chciał ( u mnie się poprawiło, nie podam liczb, bo nie mam testów " sprzed ", ale jest szybciej ) to masz to wyboru dwie możliwości:
a) zmiana providera ;)
b) zabawa w dns-cache
( jeszcze tego nie próbowałem, HOW TO po angielsku: TU )

EDIT:
Mala poprawka kolejnosci dzialan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości