Jaki laptop dobrze chodzi pod Ubuntu?

Porady sprzętowo-handlowe
mariucho
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 05 lis 2005, 17:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Post autor: mariucho »

Witam,
Moj notebook to Fujitsu-Siemens Amilo Pro V8010. Wszystko działa bez zarzutów. Ubuntu jest jedyną dystrybucją, która na "dzień dobry" wykryła mi poprawnie wbudowany czytnik kart SD. Działają też klawisze funkcyjne od "głośności" co na przykład w Kubuntu już nie działa. Od razu jest akceleracja 3D i inne przydatne rzeczy. Tylko sieciówkę wifi musiałem "doinstalować" - sterownik bcm4318 jest w jądrze ale nie działa. Polecam kupowanie notebooków na platformie Intela tzn płyta intela z grafiką intela = zero problemów (a przynajmniej minimum problemów :) ). Wcześniej miałem Fujitsu-Siemens Amilo Pro V2035 na jakiejś wynalazkowej VIA i same problemy miałem. A największy to brak obsługi zarządzania energią - wentylator w laptopie chuczał cały czas jak suszarka i wogóle sie nie zatrzymywał ani nie zwalniał. Porażka z każdą dystrybucją :( Jak chce się używać linuxa to trzeba kupować notebooki dobrze wspierane a platformy Intela należą do takich. Żadne VIA czy SIS to strata czasu, nerwów. Wiem że notebooki na płytach intela są droższe ale niestety coś za coś :) Ja używam tylko linuxa, swojego notebooka nie skalałem jeszcze windą i tak zostanie :) Ubuntu to najlepsza dustrybucja według mnie, ale wiadomo o gustach się nie dyskutuje :) Na szczęście pracuje w firmie komputerowej i jak kupiłem V2035 i zobaczyłem jaka to lipa to wziąłem korektę faktury i wymieniłem na V8010 :) i teraz jestem szczęśliwym człowiekiem :)
Pozdrawiam
Amra23
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 22 lis 2006, 22:14

Post autor: Amra23 »

Tutaj macie na tej stronie kilkaset przetestowanych laptopów pod kątem pracy z Ubuntu:
https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam
Mają tam szczegółowe tabelki z przetestowanymi elementami laptopa. Widać od razu, który element nie działa. Możecie tam dopisywać swój sprzęt.
Awatar użytkownika
gelon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 16 lip 2006, 17:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: gelon »

Awatar użytkownika
Azrael Nightwalker
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2005, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Azrael Nightwalker »

Amra23 pisze:Tutaj macie na tej stronie kilkaset przetestowanych laptopów pod kątem pracy z Ubuntu:
https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam
Mają tam szczegółowe tabelki z przetestowanymi elementami laptopa. Widać od razu, który element nie działa. Możecie tam dopisywać swój sprzęt.
A przyklejony jak byk temat widziałaś?
http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t=19749
http://jabberfaq.info - Jabber zamiast Gadu Gadu - wolna komunikacja dla użytkowników wolnego oprogramowania
CLUG: http://krakow.linux.org.pl
https://wiki.ubuntu.com/PolishDocumentation/CoTyMo%C5%BCeszZrobi%C4%87DlaUbuntu - co ty możesz zrobić dla Ubuntu?
maed
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 03 cze 2006, 15:29
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Xfce

Post autor: maed »

Mam pytanie do osób, które częściej odwiedzają sklepy komputerowe i oglądają sobie lapki nie tylko pod kątem GHzów, GB i takich podobnych.
Mianowicie, moja babcia poszukuje laptopa. Do czego takie cudo służyło będzie? Do obsługi internetu w 99%, plus jeszcze może oglądanie filmów (w najbardziej zaawansowanym przypadku) - tak więc, fajerwerków w bebechach nie oczekujemy, bo tu nie będzie odpalania nie wiadomo jakich appsów.
czego więc wymagamy? Przejrzystego układu wszystkiego, z możliwością zewnętrznej regulacji głośności, żeby w żadnym wypadku nie miało napędu typu 'szparka', z możliwie minimalną ilością wszelakich portów, choć czytnik kart MMC byłby mile widziany.
Co więcej - laptopa, rzecz jasna, chciałabym postawić na ubuntu (zakładając, że i tak wszystko ja skonfiguruję, a skoro babcia nauczyła się obsługiwać windę, firefoxa i nero, to i w ubuntu się połapie) - w związku z czym również prosiłabym o to, by polecany laptop był linux-friendly (; (niby oczywiste, ale lepiej zaznaczyć).

(najchętniej to bym jeszcze dodała, żeby był ładny, ale to można ewentualnie pominąć (; )

Tytułem tego, żeby mój post nie był li i jedynie prośbą o wszystko, co niemożliwe - osobiście pracuję na Toshibie Satellite L20-183 (AFAIR (; ) i jakoś z nią żyję - owszem, grafika w wydaniu ATI sprawiała na początku trochę problemów, z Compizem pożenić się nie chciała, a i po zmianie Dapper -> Edgy odrzuciła moje starania o posiadanie WiFi (Netgear RangeMax Adapter WPN111) wieszając się przy każdej próbie połączenia z jakąkolwiek siecią WiFi (zarówno przy standardowej próbie konfiguracji jak i przy klikaniu Network Managerem), a i przyciski play/pause, next, previous i stop nie działają, ale wychodzę z założenia, że mogłoby być gorzej (;
kubik

lipa

Post autor: kubik »

na moin HP compaq nx9020

Zadna wersja ubuntu niechce sie zainstalowac CO ZROBIC by zainstalowac


PS znalazlem ze ktos mial na HP compaq EVO nx9020 - Ubuntu 5.04\
czy duzo ruzni sie moj model ??
i z kad sciagnac wersje 5.04 ???
Awatar użytkownika
Azrael Nightwalker
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 31
Rejestracja: 16 paź 2005, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Azrael Nightwalker »

Wersja 5.04 już nie jest wspierana - nie ma sensu żebyś jej używał.
Napisz co się konkretnie dzieje z twoim laptopem - jakie są komunikaty które otrzymujesz przy instalacji?
http://jabberfaq.info - Jabber zamiast Gadu Gadu - wolna komunikacja dla użytkowników wolnego oprogramowania
CLUG: http://krakow.linux.org.pl
https://wiki.ubuntu.com/PolishDocumentation/CoTyMo%C5%BCeszZrobi%C4%87DlaUbuntu - co ty możesz zrobić dla Ubuntu?
Awatar użytkownika
gelon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 16 lip 2006, 17:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: gelon »

Lenowo N300 z Nvidią 7300 bez zarzutu, doskonały sprzęt, EE 6,12 nie chciał ruszyć, 6.10 poszedł bez problemu

w tym laptopie jest tzw. ukryta partycja, z której to możemy zainstalować soft lenovo i windę w razie awarii, ubuntu doda tą partycję do gruba jako jedną z możliwości wyboru, nie ma więc niebezpieczeństwa, że się ją usunie
ps. pod warunkiem, że wybierze się ręczny podział na partycje przy instalowaniu i nie sformatujemy tej partycji

beryl na AIGLX śmiga aż miło, wiatrak włącza sie na chwilkę przy włączeniu, potem nic a nic, aż do rozładowania baterii...na berylu bateria sformatowana bez fanatyzmu, trzyma 2-2.5 godz.

ps. w ogóle jestem pod wrażeniem, kasa poszła konkretna (5.000 zł.) ale nie żałuję, popracuję na nim kilka lat na pewno :grin:
lightstone
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2006, 22:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: lightstone »

laptopy z kartą klasy go7300 na które byłoby mnie stać mają procki amd i chipsety na SIS'ie, przejzalem to forum i generalnie nie polecacie. upatrzylem sobie Asus A6KM-Q083, Asus A6KM-Q097. Asus A6KM-Q097H, Asus A6KM-Q083H, A6KM-Q031H, zamknalbym sie w granicy 3500 z dodatkowym ramem 521-1GB.

jeśli ktoś ma jakiś z tych modeli to niech sie podzieli frustracjami ;-)

z mało popularnych sprzętów, które zwróciły moją: BenQ Joybook P52 , Aristo Prestige 1600, jakośc/cena jest oka, zdaję sobie sprawę, że coś za coś i znam ogólną opinie na ten temat jednak chciałbym żeby wypowiedział się ktoś kto ma podobny sprzęt... aha potrzebuję lapka na zamiennika desktopa, głownie przemieszczanie się pomiędzy pokojami ze sprzętem. wlasnie dlatego zastanawiam się czy nie przepłacać za jakość wykonania HP, czy też IBM'a i nie skusić się na BenQ czy Acerka np. takiego Acer Aspire 5612WLMi dorzucić kostke ramu i w 3500 się pięknie zamykam...

mile widziane opinie :-)[/b]

EDIT: benq ma świetną grafe i giga ramu tyle, że też jest Turion
mily
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2006, 08:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Post autor: mily »

A co myślicie o tym ? Moje obawy związane są głownie z 64 bitami - nie mam żadnego doświadczenia z AMD64 i nie wiem czy gra jest warta świeczki...
Magnes
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 02 sty 2006, 15:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Magnes »

64-bity: w razie czego zainstalujesz Ubuntu w wersji zwykłej (wszystko będzie działac jak na 32-bitowym procesorze), a 64-bity sobie zostawisz na później.
bagno.wieza.org - rpg, fantastyka, seriale w stylu digg.com
|w domu Ubuntu, w pracy niestety WinXP|
mi5tic

Post autor: mi5tic »

mój ASUS -> link
Do tej pory jako jedyna dystrybucja Ubuntu wykrył wszystko, jednym słowem idealne distro na tego lapka.

pzdr.
darrarski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2005, 14:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Post autor: darrarski »

Wczoraj zainstalowałem Ubuntu 6.12 na laptopie Toshiba Satellite P15S420. Właściwie wszystko działało od razu po instalacji, jedynie filmy w mplayerze były rozmazane, pomogła instalacja sterowników nvidia (przez envy), z siecią bezprzewodową nie było żadnych problemów, nie działały klawisze multimedialne, czytnika kart pamięci nie miałem jak sprawdzić.
...
willhelm
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 17 lut 2007, 11:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: willhelm »

Witam,

też mam Lenovo 3000 N100, ale ani kubuntu 6.06, ani 6.10, ani ubuntu 6.60 nie chce z nieznanych mi przyczyn obslugiwac w pelni karty wifi... moze masz jakies porady jak to zrobic?
druga sprawa jest to, że nie ma w swojej bazie grafy Intel 945(GM), wiec jesli mialbys jakies pomysly - daj znac...

Pozdrawiam serdecznie,
Maciorra,
Linux is the power!
baksik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 08 mar 2007, 13:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: baksik »

Witam,

Mam Asusa A9RP
instalacja poszla po uzyciu opcji hpet=disable dziala rewalacyjnie szybko w porownaniu z innymi dystrybucjami ktorych probowalem, ubuntu jest najlepiej dopasowane do modelu asusa dzialaja przyciski funkcyjne laptopa a nawet czytnik kart SD - jedyny minus dla mnie to zbyt cichy dzwiek na wyjsciu sluchawkowym .

pzdr.
mp1976

Post autor: mp1976 »

Toshiba a110 - za cholerę nie mogę ruszyć sieciówki RTL 8139, poza tym wszystko działało
vvojtek

Post autor: vvojtek »

Bez problemu mi dziala na A110-293 ;) Natomiast za chiny nie moglem ruszyc sieciowki na Suse 10.2 ;]
Dogrizz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2007, 23:47

Post autor: Dogrizz »

Acer Aspire 3633 NWLMI wszystko byłoby pięknie gdyby nie wi-fi.
Pojawia się i znika... choć to chyba wina lezy po mojej stronie. Gdzieś jest ukryty tajny przycisk ;)
rad.ek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 26 wrz 2006, 18:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Post autor: rad.ek »

HP dv6233 - bez problemu poszła instalacja, wifi wykrył już jako live bez zająknięcia.
Niesprawdzone:
Karta sieciowa na kabel, modem, czytnik kart, IEEE. Nie kombinowałem też jeszcze z panelem dotykowym (dodatkowe przyciski na klawie do multimediów).
karolr83
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2007, 10:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: karolr83 »

Asus A6JC - instalacja bez problemu, wi-fi, czytnik kart działają zaraz po instalacji systemu. Problem jest z wbudowaną kamerką, sterów pod linuxa na nią nie ma, ale kiedyś napewno będą :smile: . Z klawiszy funkcyjnych nie działa tylko on/off wi-fi. Podobnie jak komuś wcześniej wydaje mi sie że wyjście słuchawkowe gra trochę ciszej.

Niesprawdzone: Pcimcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości