Delphi na linuksie

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
oZz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Delphi na linuksie

Post autor: oZz »

Witam na informatyce zaczelismy poznawac programowanie w Delphi przy wykorzystaniu Delphi 7.0 Personal, czy znajde cos podobnego z czym bede mogl bawic sie na linuksie, chodzi mi o cwiczenie tego co biore na lekcjach, pozdrawiam
localh0st
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2006, 15:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Post autor: localh0st »

oZz, nierozwijany już chyba Kylix.
http://localh0st.ovh.org/ - moja wielka przygoda.
ktoś
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 06 sie 2006, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Kontakt:

Post autor: ktoś »

Ach, delphi :) gdzie te czasy....

zainteresuj się lazarusem, powinien być wystarczająco zgodny. A jak kylix, to taki szczegół odnośnie uruchamiania, bo trochę się namęczyłęm, zanim odgadłem:
w konsoli trzeba wpisać... delphi
Komenda kylix nie działa, a do menu mi się nie dodało.
Znasz Teabota? jid: teabot@teabot.org
oZz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: oZz »

hmm zainstalowalem Lazarus-a mam jednak pytanie:
Uruchomilem go, napisalem najprostsza komende, chce odaplic program i zobaczyc jak to wyglada napisalem samymi komendami czyli bez wykorzystania graficznego daje uruchom i wyskakuje mi komunikat "Wykonanie zatrzymane" a w tym okienku od bledow pisze Projekt "nazwa" poprawnie zbudowany:) , czy to oznacza ze nie bede mogl odpalic programiku tak jak jest to w windowsie i w takim jakby ms-dosowskim okienku zobaczyc?? mam nadzieje ze wiece o co mi chodzi pozdrawiam:)
Registered Linux User #456131
ktoś
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 06 sie 2006, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Kontakt:

Post autor: ktoś »

naciskasz F9 i program się uruchamia, tak jak w delphi. Powinno działać, ja sobie nie przypominam takich jaj... jedyne problemy jakie miałem z lazarusem, to przenoszenie swoich starych projektów, bo nie wszystko działało tak jak powinno, ale generalnie było OK.

A jak nie, to w konsoli przez cd przechodzisz do katalogu z projektem i uruchamiasz ./nazwaprogsa
Znasz Teabota? jid: teabot@teabot.org
oZz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: oZz »

niestety w przy uruchomieniu poprzez F9 jest to samo... gdy tworze format graficznie w formatce jest to samo... ten sam komunikat, tak jakbym mogl tylko sprawdzic czy jest dobrze skompilowane... nie znams sie na tym zabardzo zaczynam przygode z tym jezykiem, znam troszke visual basic... Nie mam pojecia dlaczego tak jest... chodzi mi o wyswietlenie okienka programu, np. napisalem recznie bez graficznej formatki prosty program tzn. miedzy begin i end wpisalem:
write ('Wyswietl tekst');
readln

czyli jak dobrze pamietam z lekcji powinno mi sie wyswietlic okienko podobne do ms-dosowskie i wysiwetlic sie tam tekst Wyswietl tekst i za nim powinien migac kursor... ale niestety nic takiego sie nie dzieje.
Registered Linux User #456131
ktoś
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 06 sie 2006, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Kontakt:

Post autor: ktoś »

ja dość słabo znam ang, ale sprawdź w faq lazarusa. Pewnie inni już to przerabiali i napisali co trzeba doinstalować.
Znasz Teabota? jid: teabot@teabot.org
oZz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: oZz »

niestety w Faq szukalem moze jestem slepy i nie widze:( nie znam dobrze angielskiego wiec mozliwe ze nie zauwazylem:( moj prosty kod wyglada tak:

Kod: Zaznacz cały

program Project1;

{$mode objfpc}{$H+}

uses
  Classes, SysUtils
  { add your units here };

begin
write ('Wyswietl tekst')
end. 


po tym wydaje mi sie ze powino sie wyswietlic ms-dosowsko podobne okno i w nim napisany tekst"wyswietl tekst"

[ Dodano: 20 Październik 07, 14:50 ]
Czyli niestety nikt nie zna odpowiedzi na moje pytanie?
Registered Linux User #456131
patros
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2006, 19:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Xfce

Post autor: patros »

Utwórz może jakąś formatkę i na niej Label - niech na nim Ci wyświetli ten napis.
Jeśli chcesz robić coś pod konsolę i koniecznie w Pascalu to korzystaj z Freepascala (na jego silniku działa Lazarus).
Lazarus jest mocna niedopracowany pod względem przewidywalności działania (zresztą jak inne programy udające odpowiedniki tych windowsowych - przykro mi to mówić ale już parę razy się naciąłem np. qcad, openoffice)

Do prostych, szkolnych zastosowań Lazarus wystarczy. Możesz sobie nawet jakąś bazę danych podłączyć... Życzę powodzenia i mam nadzieję, że nie zrazisz sie do Pascala przez Lazarusa i Linuksa.

Pozdr.
ufol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: ufol »

Ja tylko dodam, że Delphi to dziadostwo takie jak Pascal - stare to już i wymarłe, teraz liczą się inne języki.
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

LOL, a podasz jakieś argumenty na poparcie swojej tezy?
ufol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: ufol »

Ok Pascal i Delphi to języki wymarłe, nie są językami typowo obiektowymi tak jak C++. A w dzisiejszych czasach jest moda na języki obiektowe. Język C jest już wypierany a co dopiero Pascal i Delphi. Obecnie rządzi C++, jednak Microsoft dokonał bardzo niedawno czegoś bardzo pozytywnego - mowa tu o stworzeniu przez niego języka C#, platformy .NET i środowiska programistycznego Visual Studio - to przełom. C# to język, w którym wszystko jest obiektowe, niestety ten język stworzony przez microsoft + platforma .NET jest w zasadzie przeznaczony tylko dla systemu windows. Programy pisane w tym języku są wyjątkowo małe (dzięki platformie .NEt która jest duża :) ), tworzy się w nim wspaniałe programy okienkowe i sądzi się, że ten język czeka świetlana przyszłość, ale bez znajomości języka c++ (obiektowego) trudno nauczyć się c#. Dodatkowo zasługą Microsoftu jest też ASP.NET - coś niezwykle przydatnego dla programistów stron www (odpowiednik PHP) i inne technologie, które powstały bardzo bardzo niedawno temu. Obecnie programiści znający c#, .net i visual studio są rozchwytywani.
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, naprawdę wspaniały i prawdziwie piękny program daje się napisać tylko w C#?

P.S. Delphi nie jest obiektowe?

P.S.2. Nie języki programowania są obiektowe, a programowanie. Jak ktoś się uprze to może programować obiektowo i w asemblerze.

P.S.3. Znacznie łatwiej nauczyć się C#/Javy niż C++.

P.S.4. http://www.mono-project.com/
ufol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: ufol »

Oczywiście, że jest coś takiego jak platforma mono, ale jest ona jeszcze niedoskonała w porównaniu do platformy .net i mało popularna.
Wiesz w języku C niby też możesz programować obiektowo, ale to jest chore, ten język jest stworzony do programowania strukturalnego a nie obiektowego. W C++ masz pełne programowanie obiektowe: polimorfizm, wielodziedziczenie itd., poza tym sţojrz na popularność C++ i Delphi. "Nie język programowania są obiektowe" - racja, ale nie łap mnie za słówka, skróty myślowe są obecne w naszym zyciu.
Nie powiedziałbym, że łatwiej jest się uczyć C# - tzn. w C# można najprostszy program po prostu wyklikać bez znajomości programowania, ale do zaawansowanego programowania w c# bez znajomości c++ trudno pojąć o co chodzi.W C# inaczej niż np. w języku C masz zaimplementowane już sortowanie, listy, okno programu, buttony i inne przyciski sie po prostu wstawia przez przeciąganie, programista może więc skupić się tylko na prawdziwym programowaniu.
px33
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 119
Rejestracja: 14 wrz 2006, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: px33 »

ufol pisze:Nie powiedziałbym, że łatwiej jest się uczyć C# - tzn. w C# można najprostszy program po prostu wyklikać bez znajomości programowania, ale do zaawansowanego programowania w c# bez znajomości c++ trudno pojąć o co chodzi.W C# inaczej niż np. w języku C masz zaimplementowane już sortowanie, listy, okno programu, buttony i inne przyciski sie po prostu wstawia przez przeciąganie, programista może więc skupić się tylko na prawdziwym programowaniu.
To nie tak. C# to tylko język, taki sam jak C++, C czy Java. Klikalność zapewnia nam IDE (VisualStudio/MonoDevelop), korzystające z platformy (.NET/Mono, Java, CLI)

[ Dodano: 21 Październik 07, 14:26 ]
el.pescado pisze:P.S.2. Nie języki programowania są obiektowe, a programowanie. Jak ktoś się uprze to może programować obiektowo i w asemblerze.
A masz tam coś takiego jak klasa ze wszystkimi możliwościami (dziedziczenie, powielanie itp.)? Bo to, że można sobie napisać kompilator z obsługą tego, nie znaczy że każdy napisze sobie taki kompilator sam i że będzie to zgodne z pierwotną wersją języka.
ufol
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2007, 22:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: ufol »

px33: "To nie tak. C# to tylko język, taki sam jak C++, C czy Java. Klikalność zapewnia nam IDE (VisualStudio/MonoDevelop), korzystające z platformy (.NET/Mono, Java, CLI) "

Tak, z tymże pisząc o c# ja i zwykle inni mają na myśli c#, visual studio i .net - autorstwa microsoftu. Choć niektórzy zamiast visual studio używają np. SharpDevelop. Na linuxa do c# jeszcze nie ma dość dobrego środowiska programistycznego i platformy do c# (choć niby jest mono....).

A co do programowania obiektowo pod assemblerem to zgadzam się z px33, bez przesady nawet jak ktoś się uprze to nie wyobrażam sobie programowania obiektowego w assemblerze :)

Jak narazie najpopularniejszy język programowania wysokiego poziomu to C++.
kzez1986
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2007, 13:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: kzez1986 »

Myślę, że masz szansę uruchomić Windowsowe Delphi na Linuxie za pomocą programu CrossOver. C++ Builder działa, a Delphi jest w sumie dosyć podobny. Musisz uruchomić z butelki Win98 i przekopiować plik shlwapi.dll z wine i powinno pójść. Poczytaj wskazówki dotyczące C++ Buildera na stronie Crossover.
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

W C też się da programować przez klikanie - do tego służy choćby Glade. Programowanie okienek w GTK (C), GTKmm (C++), GTK# (C#), GTK-perl (perl) prawie nie różni się od siebie.

C# można się spokojnie nauczyć bez znajomości C++. Prawda, znajomość zagadnień programowania zorientowanego obiektowo pomaga, ale nie jest konieczna. Poza tym, wcale to nie musi być C++. Może być Java, Object Pascal, Smalltalk, czy też Simula 67 (pierwszy język posiadający cechy obiektowości).

P.S. całkiem sporo programów na linuksie jest opartych o mono.

[ Dodano: 21 Październik 07, 15:46 ]
px33 pisze:A masz tam coś takiego jak klasa ze wszystkimi możliwościami (dziedziczenie, powielanie itp.)? Bo to, że można sobie napisać kompilator z obsługą tego, nie znaczy że każdy napisze sobie taki kompilator sam i że będzie to zgodne z pierwotną wersją języka.
Mieć nie mam, ale mogę zrobić]GObject[/url] i opiera się na tym całe GTK i sporo bibliotek GNOME. Nie mówię, że to jest ładne, bo nie jest, ale że się da, i jest to jak najbardziej standardowe C.

I na odwrót. Mogę sobie w C# napisać program zawarty cały w jednej funkcji (metodzie) ze skokami przez GOTO, i nie będzie to na pewno program OO, choć niby język na to wskazuje. Taka jest myśl przewodnia mojego wywodu.
oZz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 06 wrz 2007, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: oZz »

widzę że temat się rozkręcił, może znacie odpowiedź na moje pytanie?:)
Registered Linux User #456131
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Post autor: ka_o_3991 »

oZz, nie próbowałem w lazarusie, ale w delphi nie używa się raczej instrukcji "write();", tylko np. ShowMessage();
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości