[HOW-TO] Montowanie ftp do folderu

rokefeler15
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lip 2007, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

[HOW-TO] Montowanie ftp do folderu

Post autor: rokefeler15 »

Znalazłem odpowiedź sam i postanowiłem krótko opisać jak uzyskać montowanie ftp do katalogu lokalnego, tak żeby thunar go obsługiwał i co więcej dało się edytować pliki bezpośredni na ftp.
Do dzieła:
1. Po pierwsze - testowałem na xubuntu 8.04 nie gwarantuje działania w innych distrach ani wersjach xubuntu ale jest spore prawdopodobieństwo
2. Będziemy korzystali z curlftpfs. Jest to projekt zbudowany z FUSE w połączeniu z klasycznym cURLem instalujemy więc to oprogramowanie poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install curlftpfs
Jest w standardowych repozytoriach xubuntu 8.04
3. Tworzymy folder(y) na nasze ftp. np. /home/user/ftp
4. Montujemy nasz ftp do folderu poleceniem (oczywiście uzupełniając pogrubienia właściwymi wartościami.

Kod: Zaznacz cały

curlftpfs ftp://użytkownik:hasło@host(czyli adres) /punkt/do/zamontowania
5. Jeśli wszystko poszło ok, cieszymy się zamontowanym ftpem. Możemy już zapisywać pliki od razu na serwer.

Uwagi:
Ta metoda jest dość szybka, ale jeśli pracujemy dłużej nad jednym projektem, pozbawionym jest sensu skakać po pod folderach na serwerze. Jeśli z jakiegoś korzystamy częściej możemy wydać polecenie:

Kod: Zaznacz cały

curlftpfs ftp://użytkownik:hasło@host(czyli adres)/podfolder/podfolder2 /punkt/do/zamontowania
będziemy wtedy od razu przenoszeni do właściwego katalogu. Nie dość że jest to szybsze to może pozwalać na zabezpieczenie innych folderów jeśli komuś chcemy dać dostęp tylko do jednego pod folderu.
Spokojnie można zamontować kilka folderów naraz.
Jeśli wrzucimy odpowiednią (jw.) komendę do autostartu (w xfce: ustawienia -> autostarted apps), to ftp może być montowany wraz ze startem systemu, a ponieważ po zamontowaniu dla systemu jest to zwykły folder, z powodzeniem możemy np tworzyć do niego skróty, coś z niego i do niego kopiować itp.
Wszelkie komendy konsolowe typu cp itd. działają bezproblemowo :)

PS. Nie wiem czy ktoś tego wcześniej nie napisał, jeśli napisał to przepraszam za powtórkę - nie udało mi się znaleźć nic na ten temat po polsku więc uznałem że można trochę napisać :)
A mój post z pytaniem brzmiał:
Witam,
Jest pewna funkcja, którą mają wszelkie kdowskie distra (przynajmniej mi znane). Chodzi o możliwość plików bezpośrednio na zewnętrznym ftp. Jest to funkcja, z której niezwykle często korzystam i która jest mi niemal niezbędna do pracy.
Ze względu na to, iż mimo wielu prób nie udało mi się uzyskać takiego efektu w xubuntu zwracam się do forumowiczów z prośbą o radę.
Osobiście widzę 3 teoretyczne wyjścia z sytuacji, ale zapewne się mylę że takowe istnieją:
1. Zmienić menadżera plików z thunara na coś co obsługuje ftp
2. Znaleźć odpowiedni edytor tekstów.
3. Zatrudnić jakiś program żeby montował foldery z ftp w lokalnych tak żeby thunarowi się wydawało że działa lokalnie.
Niestety żadnej z tych idei nie umiem wcielić w życie i nawet nie wiem czy mają sens.
Czy to w ogóle da się zrobić? Jeśli się da to proszę o jakieś wskazówki.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam
r15
PS. Myślę że można to przenieść do odpowiedniego HOWTO jeśli uznacie że jest tego warte.
ophiel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: Fluxbox
Kontakt:

Odp: [Porada]Montowanie ftp do folderu

Post autor: ophiel »

Dzięki wielke, szukałem czegoś takiego.

ja może zmodyfikuję trochę komendę, zeby rozglądanie się po opcjach było dodatkiem a nie koniecznością ;) :

Kod: Zaznacz cały

curlftpfs ftp://użytkownik:hasło@host(czyli adres) /punkt/do/zamontowania -o allow_other
dzięki temu folder będzie widoczny dla wszystkich, nie tylko roota :)

ps. na Kubuntu/Fluxbuntu 7.10 dziala bezproblemowo.
Krowax
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2008, 16:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: Xfce

Odp: [Porada]Montowanie ftp do folderu

Post autor: Krowax »

Jeśli chcemy jako nazwę użytkownika podawać adres e-mail zamieniamy znak @ na %40

Np. nazwa użytkownika = użytkownik@domena.com

Kod: Zaznacz cały

curlftpfs ftp://użytkownik%40domena.com:hasło@host /punkt/do/zamontowania
kjur
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 120
Rejestracja: 18 lut 2007, 03:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: [Porada]Montowanie ftp do folderu

Post autor: kjur »

fajna sprawa! dzieki za podpowiedz!
jednak u mnie ww komenda wymaga sudo. jesli robie to spod konsoli to nie ma problemu, bo moge wpisac haslo, ale jak jak to zrobic aby dzialalo to w autostarcie?

EDIT: ok, doszedlem jak to zrobic. nie mialem opcji user_allow_other ustawionej w pliku /etc/fuse.conf
pozdrawiam,
g.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Software-Sieć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości