Karta graficzna - VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64MB

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
john.doe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2008, 03:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Karta graficzna - VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64MB

Post autor: john.doe »

Szanowni Forumowicze,

Około 2 lat temu używałem Linuksa (dystrybucja: Mandriva), wtedy jeszcze na poczciwym PC. Ostatnimi czasy zakupiłem notebooka Fujitsu-Siemens Amilo L7230. Wpierw zainstalowałem na nim Windowsa, jednakże poczułem, że czegoś mi brakuje. Zdecydowałem się na dystrybucję Slackware, jednakże okazało się, że rzuciłem się na zbyt głęboką wodę i należy się ratować. Wówczas kolega podpowiedział mi, abym skierował stery w kierunku Ubuntu. Tak też zrobiłem. Pobrałem z sieci najnowszą wersję owej dystrybucji i zainstalowałem ją na swoim komputerze przenośnym.

Jednakże pojawił się pewien problem, z którego rozwiązaniem nie mogę sobie poradzić. Otóż notebook wyposażony jest w dość nietypową kartę graficzną, jej dane przedstawiam poniżej:
Właściwości karty wideo
Opis urządzenia VIA/S3G UniChrome Pro IGP
Napis z karty VIA/S3G UniChrome Pro IGP
Napis z BIOS'u 90.97.00.164
Typ mikroukładu VIA/S3G UniChrome Pro IGP
Typ konwertera DAC Wewnętrzna
Zainstalowane sterowniki vtdisp (6.14.10.0380-22.00.01z)
Rozmiar pamięci 64 MB
Nijak nie mogę poradzić sobie z jej instalacją, sam system (X-y) mogę wystartować (uruchomić) jedynie w rozdzielczości 800x600, a na dodatek w trybie bezpieczeństwa. Przy matrycy o rozdzielczości 15,4" nie jest to wygodne rozwiązanie.

Przez dwuletnią przerwę sporo Linuksa pozapominałem. W związku z tym kieruję do Was pytanie: jak zainstalować moją kartę graficzną?
Proszę o pomoc oraz wyrozumiałość (jest to mój 1 post na tym forum).
jurgen86
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Karta graficzna - VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64MB

Post autor: jurgen86 »

Niestety nie zainstalujesz sterowników do tej karty. Sam żywo interesowałem się tym tematem, ponieważ również posiadam laptopa z kartą graficzną VIA UniChrome Pro IGP.
Na stronie producenta są sterowniki, ale nie działające z nowym kernelem, więc w Ubuntu 8.04 ich nie da się zainstalować (no chyba że mozna dać starszy kernel własnoręcznie skompilowany - ale tutaj już musi się wypowiedzieć jakiś specjalista - ja nie mam dość wiedzy). Jeżeli nie potrzebujesz akceleracji 3d to nie ma sensu się męczyć i uprawiać "hack-cudów" - wyedytuj sobie ręcznie Xorga, ustaw sobie rozdziałke 1024x768 lub 1280x800, a sterownik ustaw vesa. Co prawda głębia kolorów maksymalnie 24 bit, ale praktycznie nie widać różnicy.

edit :
Nie korzystaj ze sterowników openchrome, bo jak narazie nie działają poprawnie (przynajmniej u mnie na chipsecie VN800).

edit 2:
viewtopic.php?t=78542&highlight=unichrome

W tamtym temacie umieściłem swojego xorg.conf. Spróbuj wrzucić u siebie. (Najpierw zrób kopię swojego oryginalnego xorga, aby można było go przywrócić w razie konieczności):

Kod: Zaznacz cały

sudo cp /etc/X11/xorg.conf ~/xorg.conf
Następnie zapisz mój plik w swoim katalogu domowym pod zmienioną nazwą np. nowy_xorg.conf.
Następnie wpisz :

Kod: Zaznacz cały

sudo cp ~/nowy_xorg.conf /etc/X11/xorg.conf
john.doe
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2008, 03:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Karta graficzna - VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64MB

Post autor: john.doe »

Bardzo dziękuję. Twój xorg.conf działa! :craz:
Pozdrawiam.
John Doe
jurgen86
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 26 mar 2008, 18:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Karta graficzna - VIA/S3G UniChrome Pro IGP 64MB

Post autor: jurgen86 »

Cieszę się, że mogłem pomóc :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości