SWAP i RAM się "nie czyści"

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
kay
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: kay »

Witam,
w moim ubuntu, zauważyłem już od początku niepokojącą rzecz - mianowicie po 5h wszystko chodziło baaardzo wolno, zużycie procesora było 14 -20 % - myślałem, że to wiatrak. Ale nie - wiatrak mam byczy i dobrze chłodzi ;d
No więc niedawno na moim pasku conky zauważyłem, że po tych 5 - 6h SWAP jest na poziomie 98% - 100%, Ram podobnie.

Mam 512 ram 1gb swap.

Co zrobić, żeby co ok. 1h ram i swap oczyszczał się z niepotrzebnych rzeczy? żeby poprostu chodziło normalnie!?


Pozdrawiam i dziękuje,
kay
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: k2cl »

Generalnie - pamięć nie powinna się samoczynnie "zapychać", chyba że robi to jakiś uparty program... sprawdzałeś, jaki proces jest odpowiedzialny za tak duże zużycie zasobów? Podejrzewam, że kiedy to już ustalisz, sam odpowiesz sobie na pytanie, jak przywrócić system do normalności :)
kay
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: kay »

Nie ma jakiegoś programu/ skryptu który by to robił (oczyszczał).

Większość zużycia to Opera... Jednak czasem chodzi wolno nawet jak jest wyłączona...
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: k2cl »

... to pisz od razu, że chodzi o operę :) To zapewne słynny proces zarządzający wtyczkami (java / flash) czyli "operapluginwrapper"... U mnie działało wyłączenie flasha i javy specjalnymi przyciskami, które dodałem sobie do paska Opery... generalnie działało, ale i tak nie zawsze - tak więc przestałem używać tej przeglądarki. A jeśli chodzi o oczyszczanie pamięci w takim sensie, w jakim je opisujesz - powinno ono funkcjonować samoczynnie.
kay
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: kay »

Kurczę... Nie ma takiej opcji ;/ flasha chcę mieć i opere też ;l
Czyli jestem skazany na zacinanie się?!?
Awatar użytkownika
RyszardO
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 23 mar 2007, 17:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: RyszardO »

Z takim podejściem - jesteś.
Z podanych parametrów wynika, że nie masz sprzętu najmocniejszego, czyli nie możesz sobie pozwolić na 'kozackie' zarządzanie pamięcią. Zostaje FF + flashblock.

PS. Na marginesie: nie rozumiem posiadania swap 2x większego od ilości RAM. To tylko dysk twardy i jak się zapcha pamięć RAM i 'wejdzie' na swap, to nie da się niemalże działać. Z parametrami twojego komputera, to XFCE, żeby nie zeżarło RAMU (RAM jest od tego, żeby go używać, a nie zapchać. Wiem coś o tym, bo jednymi z najczęściej uruchamianych przeze mnie programów są ciężkie obliczenia na wiele GB (>8GB) RAM...). Jak mawiała moja babcia: 'Z gówna bicza nie ukręcisz.'
- Co jest?!
- Nic, panie kierowniku! Oczko mu się odlepiło. Temu misiu.
kay
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: kay »

Nie muszę mieć kosmicznego kompa, z tego wynika. Bo wszystko chodzi normalnie, do czasu zapchania ramu i swapu, więc proszę o program który go czyści co określoną ilość czasu.
#edit
Chyba wiem jak oczyścić ram:

Kod: Zaznacz cały

sudo sync; echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
Może mi ktoś napisać skrypt który uruchamiał by się na starcie systemu i czyścił tym poleceniem co godzine ram??
Awatar użytkownika
wobli
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 124
Rejestracja: 22 kwie 2007, 09:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: SWAP i RAM się "nie czyści"

Post autor: wobli »

kay pisze: Może mi ktoś napisać skrypt który uruchamiał by się na starcie systemu i czyścił tym poleceniem co godzine ram??
Do tego jest Cron.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości