MATMAL na linuxa

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
DekeR
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 26 maja 2008, 21:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Lokalizacja: Poznań

MATLAB na linuxa

Post autor: DekeR »

Na politechnice będę się teraz uczył korzystać z MATLAB-a, ale ćwiczeniowcy nie umieją mi powiedzieć nic o darmowym klonie na linuxa, a wolałbym to niż używać WINE.
W związku z powyższym chciałbym prosić kogoś o namiary na stabilną wersję programu z interfejsem graficznym i ewentualną pomoc.
Awatar użytkownika
Kastagir
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 09 sty 2006, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: Kastagir »

istnieje wersja matlaba pod linuksa, ale nie jest darmowa

darmowe odpowiedniki to scilab i octave
"Search you should use, my young padawan"
Awatar użytkownika
dorsai
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 73
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: dorsai »

Z własnego doświadczenia wiem, że przy prosty zastosowaniach Octave zapewnia identyczną funkcjonalność, co Matlab. Na początek. Przeżyjesz z tym pierwsze semestry z Matlabem (nie wiem gdzie studiujesz/jak na waszej polibudzie to wygląda, ale na Gdańskiej spokojnie dało się przeżyć pierwsze dwa lata).

Jeśli jednak później będziesz robił coś więcej, niestety Matlab to jedyna alternatywa. Nie wyobrażam sobie mojego dyplomu w Octave ;)

Jest oczywiście wersja Matlaba pod linuksa. Na stronie Mathworksa możesz założyć sobie konto studenckie i kupić podstawową wersję Matlaba w opcji dla studentów (potrzebny będzie skan legitymacji) za ok 100 dolarów. Oczywiście bez toolboxów.

No chyba, że masz skądś swój klucz licencyjny i nie ogranicza cie on do platformy (skoro chciałeś instalować na Wine zapewne "masz" Matlaba pod win? ;) ) czy jednego zarejestrowanego kompa ;)
Awatar użytkownika
DekeR
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 26 maja 2008, 21:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Lokalizacja: Poznań

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: DekeR »

Znam dobrze klimaty PG, ale sam studiuję na politechnice poznańskiej i mamy podobne klimaty;-) Niemniej wole octave, a oto kod:

sudo apt-get install qtoctave
Awatar użytkownika
esio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2006, 07:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: esio »

Jeżeli chodzi o gołego matlaba to jako tako octave i scilab dają radę.

@dorsai

Nie wiem na jakim wydziale na PG studiujesz ale u mnie na EiA Matlaba nie da się zastąpić niczym innym, gdyż z tego co wiem nie ma darmowych odpowiedników control system toolbox, optymalization toolbox ani simulinka, więc jesteś skazany na Matlaba pod Linuksa, który różni się od wersji windowsowej tylko tym, że się nie wiesza. :)
Awatar użytkownika
youlleck
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 62
Rejestracja: 01 lut 2008, 00:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: youlleck »

scilab!!
Problem rozwiazany? Dodaj [SOLVED] do tytulu watku!

Best4Linux.NET - sprawdz czy twoj sprzet zadziala pod Linuksem!
Awatar użytkownika
dorsai
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 73
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: dorsai »

esio pisze: Nie wiem na jakim wydziale na PG studiujesz ale u mnie na EiA Matlaba nie da się zastąpić niczym innym, gdyż z tego co wiem nie ma darmowych odpowiedników control system toolbox, optymalization toolbox ani simulinka, więc jesteś skazany na Matlaba pod Linuksa, który różni się od wersji windowsowej tylko tym, że się nie wiesza. :)
ETI

Dlatego pisałem, że na początek wystarczy, ale później nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Czytaj uważnie. Początek, czyli wprowadzenie do matlaba, podstawowe operacje na macierzach, pisanie prostych funkcji algebraicznych/statystycznych. Bawiłeś się w control system toolbox na pierwszym roku?
Co do simulinka masz rację, on będzie raczej potrzebny dość szybko i zastąpić go czymkolwiek trudno.
Awatar użytkownika
esio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2006, 07:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: esio »

dorsai pisze:ETI

Dlatego pisałem, że na początek wystarczy, ale później nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Czytaj uważnie. Początek, czyli wprowadzenie do matlaba, podstawowe operacje na macierzach, pisanie prostych funkcji algebraicznych/statystycznych. Bawiłeś się w control system toolbox na pierwszym roku?
Co do simulinka masz rację, on będzie raczej potrzebny dość szybko i zastąpić go czymkolwiek trudno.
Tak używałem Control System toolbox na pierwszych zajęciach, z matlaba. Ogólnie tego oprogramowania razem z control system toolbox używałem simulinka praktycznie od poczatku przygody z matlaberm, która trwa już 3 rok i 7 przedmiotów.
Awatar użytkownika
dorsai
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 73
Rejestracja: 01 gru 2007, 12:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: dorsai »

esio pisze:Tak używałem Control System toolbox na pierwszych zajęciach, z matlaba. Ogólnie tego oprogramowania razem z control system toolbox używałem simulinka praktycznie od poczatku przygody z matlaberm, która trwa już 3 rok i 7 przedmiotów.
No to respekt dla uczelni, że zaczęli z grubej rury ;)
Choć nam kazali często gęsto samemu napisać jakąś funkcję z toolboxa, zanim jej użyliśmy, by nauczyć się jej działania ;) Ale jak to oceniać, to zależy od punktu widzenia.

Lecz wracając do tematu tego wątku, jak niestety widać nie ma sensownej darmowej alternatywy dla MATLABa. chyba, że ktoś dla sportu lubi pisać własne toolboxy, ale i tak simulinka się nie przeskoczy
Awatar użytkownika
Lunatik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 28 wrz 2007, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: KDE 3/Trinity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: MATMAL na linuxa

Post autor: Lunatik »

Witam
Mam takie problem, ostatnio postawiłem u siebie 64 bitowego Ubuntu no i pojawiły sie problemy z instalacją matlaba.

wyskakuje cuś takiego:

Kod: Zaznacz cały

 nie można wykonać stat na `/media/cdrom/update/bin/glnxa64/*': No such file or directory
Error writing to /tmp/6584tmwinstall
The installer is unable to copy files to /tmp.
Make sure that /tmp exists, is writable, and has
at least 5 megabytes of available space.
w /media/cdrom/update/bin/ zamiast glnxa64 jest tylko glnx86

po próbie uruchomienia poprzez:

Kod: Zaznacz cały

./install* -t -glnx86 -nocp
pojawia sie:
The MathWorks, Inc.
Software License Booklet

IMPORTANT NOTICE

Read the terms and conditions of your License Agreement carefully.

----------------------------------------------------------------------------
>>>>>>>> For this License Agreement <<<<<<<<
Enter either: <return> a r p ^C
To: [next screen] [accept] [reject] [print] [abort]
----------------------------------------------------------------------------
akceptuje i wyskakuje:
/media/cdrom/update/install/main.sh: 603: /mnt/ML/update/bin/glnx86/xsetup: not found
przy czym xsetup jest obecny w tym folderze.



wie ktoś co z tym zrobić?


PS. Matlab jest mi potrzebny z powodu simulinka, wiec octave i inne zamienniki odpadają.
trinity soul
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość