Propozycja aneksu do regulaminu forum

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: [r4] »

Po niedawnym incydencie oraz nastepujaca po nim wymianie prywatnych wiadomosci z pewnym uzytkownikiem naszego forum (tresci dyskusji ani ksywy adwersarza nie ujawnie, by oszczedzic lactoralowi wstydu i sromoty) doszedlem do wniosku, ze przydalby sie w regulaminie forum jeszcze jeden zapis.

Mowilby on o usuwaniu kont uzytkownikow glupich, bezrozumnych, nieuzasadnienie obstajacych przy swoim blednym (co mozna wykazac) punkcie widzenia. Slowem, kompletnie nierformowalnych a na dodatek butnie probujacych wykazac bledy wszystkim wokol. Nie sa to jedyne zachowania, ktore podpadaja pod patologiczne pojmowanie wspolzycia w spolecznosci takiej, jak forum internetowe; ale zapewne wszyscy znacie to ze swojej forumowej praktyki i codziennosci.

Wiadomo, ze osoba o cechach, o jakich wspomnialem ma problem z wypowiadaniem sie w sposob zrozumialy, lamie przy tym regulamin w sposob nagminny -- ale grozi im za to jedynie usuniecie ich "tfu-rczosci".

Wychodze z zalozenia, ze jesli ktos nie potrafi sie wypowiedziec, to mozliwosc publicznej wypowiedzi (a taka wszak jest wlasnie forum) powinna mu zostac odebrana. Przypadek opisany we wstepie nie jest jedynym; na forum tak duzym jak niniejsza spolecznosc jest takich osob wiecej (ale niewiele, dziekowac niebiosom).

Fakt, ze moderatorzy rzetelnie wykonuja swoja prace (za co zostali ostatnio szeroko publicznie skrytykowani, choc powinno im sie podziekowac), skutkuje tym, ze poziom wypowiedzi na forum jest podnoszony -- i za to im chwala. Jednak jest to leczenie objawow choroby zamiast jej samej. Usuwanie takich uzytkownikow spowodowaloby najprawdopodbniej, ze juz nie podejma proby rejestracji, co z kolei skutkuje tym, ze ilosc moderatorskiej pracy oraz jej ogrom maleje.

A zatem pozostawiam pod rozwage wspomniana przeze mnie modyfikacje regulaminu.

PS chcialbym dowiedziec sie, jak funkcjonuje system punktow karnych i czasowych banow w naszej spolecznosci. W sensie, cos wiecej nad to, co oferuje w tej materii regulamin.
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
Awatar użytkownika
Ruri
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 532
Rejestracja: 13 wrz 2006, 21:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: Ruri »

Pomysł ciekawy, jednak nie wiem jak odróżnić "kompletnie nierformowalnych". Znam przypadki, które wskazują na to, iż po jakimś upomnieniu, punkcie karnym, ba nawet po trwałym zbanowaniu, okazują się jednak reformowalne. Odsiewanie takich użytkowników polega właśnie na kasowaniu postów, następnie przyznaniu punktów karnych, a jak uzbiera się ich trochę, to trwałym zbanowaniem. Daje to możliwość poprawy, jak też upewnienia się, ze dany użytkownik jest faktycznie niereformowalny. Wyjątki się zdarzają, niektórzy potrafią jednym postem zasłużyć na ban ;>

Dokładając do regulaminu zdanie :
Zabrania się pisania użytkownikom wykazującym cechy: "glupich, bezrozumnych, nieuzasadnienie obstajacych przy swoim blednym (co mozna wykazac) punkcie widzenia."
Można przewidzieć sytuację, iż taki user przeczytawszy regulamin, stwierdza "to mnie nie dotyczy" Co dla butnej i z rozbudzonym ego osoby, jest typowym podejściem. I po prostu pisze na forum.

Wracając do Twoich PW, jeśli poczułeś się obrażony, bądź uważasz, że otrzymane wiadomości podpadają pod:
-) wszelkie naruszenia dobrych obyczajów oraz zachowania aspołeczne
Zgłoś, prześlij nam korespondencję a My już się tym zajmiemy. PW to również forma wypowiedzi na forum. Wiec podpada pod regulamin.

Mam nadzieje, że dobrze zrozumiałem Twoje intencje. Pomysł jest w porządku, jednak, wydaje się mi, że obecny stan regulaminu jest wystarczający na zablokowanie takich praktyk. A jeśli źle Cię zrozumiałem to poproszę o konkretną propozycje, zdanie jakie według Ciebie powinno znaleźć się w regulaminie. Nad konkretnym przykładem łatwiej będzie prowadzić dyskusje.

Jak funkcjonuje system kar opisałem pokrótce powyżej.
Awatar użytkownika
goferrr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 06 sty 2008, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: goferrr »

Przeczytałem dzisiaj po raz pierwszy regulamin:P i wydaje mi się, iż w obecnej formie jest on zupełnie wystarczający. Np. wybitny pod względem głupoty, niezrozumienia, obstawania przy swoim błednym punkcie widzenia temat mojego ulubionego użytkownika, kolegi l., (w którym miałem wątpliwą przyjemność uczestniczyć) spokojnie podchodzi pod:
-) arogancję i obrażanie innych forumowiczów
Problemem jest tylko brak konsekwencji w moderacji.
Kolega l. wciąż produkuje posty w stylu:

Kod: Zaznacz cały

Chyba tak ale to było tak dawno że już nie pamiętam.A jak to zrobić ??             

Kod: Zaznacz cały

Miałem to samo po Aktualizacji.Aktualizacja coś zepsuła mi też nikt nie jest wstanie pomóc mam 8.04         

Kod: Zaznacz cały

Jaka komenda służy do reinstalację Xorga         

Kod: Zaznacz cały

Jak wyłączyć menadżery.         
i mój ulubiony:

Kod: Zaznacz cały

Na razie nic nie będę robił gdyż jutro jest Sylwester.A ja nie będe ryzykował po Sylwestrze mogę się pobawić.

EDIT:
Skąd wsiąść płytkę LiveCd ??         
Wszystkie te posty nadają się do kosza.

Jest zresztą tak, że ZAWSZE jednoczasowo jest na forum 2-3 wyjątkowo irytujących użytkowników (wystarczy zajrzeć do kosza) - wystarczy więc, że moderacja będzie miała na nich oko, przejrzy poprzednie posty, przy usuwaniu napisze kilka słów wśród których będą m.in. ban, ostrzeżenie itp. A jak nie to wszystko do kosza. Apeluję więc o program ZERO TOLERANCJI! (w trosce o swoje nerwy oczywiście;))
Już się wyżaliłem:)
Mam nadzieję, że temat się rozwinie - wtedy moderacja będzie oskarżana o zbytnią surowość i łagodność jednocześnie. Czyż to nie interesujące:)

PS.
Kolego l. - chciałbym żebyś wiedział, że podpisuję się 2 rękami pod tym co napisał do ciebie [r4]. pozdro:)


//aga- jeśli kolega I. następnym razem coś "zmajstruje" to proszę, zgłoś post. oki?
Heart of stone, hands of steel:cool:
Awatar użytkownika
castor_troy
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 365
Rejestracja: 07 sty 2008, 20:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: ok. Bielska-Białej

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: castor_troy »

@goferrr, mi już ręce opadają :x
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: bananek »

nie ma ludzi głupich tak jak nie ma brzydkich kobiet, trochę to podejście jest obraźliwe nie sądzisz R4?
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: sylwester »

'[r4 pisze:]
Mowilby on o usuwaniu kont uzytkownikow glupich, bezrozumnych, nieuzasadnienie obstajacych przy swoim blednym (co mozna wykazac) punkcie widzenia. Slowem, kompletnie nierformowalnych a na dodatek butnie probujacych wykazac bledy wszystkim wokol.
Chciałbym zwrócić uwagę na punkt Regulaminu mówiący o NIEUSUWANIU kont ograniczonych administracyjnie (zbanowanych, z ostrzeżeniami itd.)
Ta propozycja (pomijając fakt trudności w ocenie stanu faktycznego) idzie dokładnie wbrew temu punktowi.
Wyjaśnię więc skąd on się wziął i dlaczego ta propozycja NIE zostanie zrealizowana.

Otóż podczas rejestracji każdy musi podać UNIKALNĄ nazwę i UNIKALNY adres e-mail służący do aktywacji konta.
Wszelkiej maści "chuligani" :D, aby wrócić na Forum muszą posiadać/założyć nowy adres e-mail. Usunięcie ich konta zdecydowanie te "złe" zapędy by ułatwiło, bo mogliby zakładać konta podając w kółko te same dane.
Banowanie IP w polskich warunkach nie wchodzi w grę. Np. w początkach istnienia tego Forum okazało się, że zbanowaliśmy całą sieć osiedlową (na szczęście znalazł się jakiś rozgarnięty użytkownik, dostał się na Forum przez proxy i nas o sytuacji powiadomił).
Można też banować adresy e-mail czy nicki, ale dlaczego to my mamy sobie dokładać pracy skoro zbanowanie użytkownika od razu blokuje mu wszystko?
Jeszcze na tym Forum nie znalazł się nikt tak zawzięty, żeby założył więcej niż trzy "bandyckie" konta.
Więc pozostańmy przy przyjaznym ;) dla administracji i użytkowników systemie ostrzeżeń i banów :)
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
[r4]
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1048
Rejestracja: 08 maja 2007, 07:40
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: [r4] »

bananek pisze:nie ma ludzi głupich tak jak nie ma brzydkich kobiet, trochę to podejście jest obraźliwe nie sądzisz R4?
Jeśli idzie o kobiety, to się zgadzam. Co do ludzi: oj, niestety są... Osobiście znam paru, a ostatnio poznałem jeszcze jednego :) Obyś nigdy nie musiał się z nimi użerać! :P

Sylwester, masz rację. Nie myślałem o tym w ten sposób, ale dzięki za uświadomienie -- w końcu nie chcemy utrudniać Wam pracy. :)

Ruri, napisałeś
Wracając do Twoich PW, jeśli poczułeś się obrażony, urażony, bądź uważasz, że otrzymane wiadomości podpadają pod:
Cytat:-) wszelkie naruszenia dobrych obyczajów oraz zachowania aspołeczne
Nie mogłem się poczuć urażony, bo jestem już w tym wieku (czytaj: takie stare to nie żyją :D), że nie ruszają mnie przepychanki słowne. Żałuję jedynie, że cała wymiana tych PW poszła w las. No, może nie tak do końca, bo skłoniła mnie do przemyśleń o filozoficznym sensie istnienia forum i nas, jego użytkowników i współtwórców, czego efektem jest ten temat. :) Ku przestrodze, żeby inni nie musieli się męczyć jak ja. A posty tamtego kolegi zachowam sobie na pamiątkę, bo to kawał świetnej lektury... :D

Tfu, się rozpisałem :P
I believe not drinking is actually the best way to not get a hangover in the first place.
Coincidentally, it's also the best way to not enjoy your life.
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: bananek »

hehe, nic już lepiej nie zmieniajcie, i tak to nic nie da.
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
Awatar użytkownika
goferrr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 06 sty 2008, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: goferrr »

castor_troy pisze:@goferrr, mi już ręce opadają :x
Mam nadzieję, że ci opadają po lekturze niektórych postów z forum a nie po moim, przydługawym wywodzie:P Trochę może przesadziłem no ale w słusznej sprawie-już się nie będę wypowiadał w tym wątku:)
Heart of stone, hands of steel:cool:
Awatar użytkownika
castor_troy
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 365
Rejestracja: 07 sty 2008, 20:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: ok. Bielska-Białej

Odp: Propozycja aneksu do regulaminu forum

Post autor: castor_troy »

Miałem na myśli wątek, z którego pochodziła część twoich cytatów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości