Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
wieszti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: wieszti »

Ustawiłem na 254 na baterii i przez 2 godz. nie zaparkował ani razu. Zostawiłem także z zamkniętą pokrywą (w ustawieniach mam zaznaczone aby wyłączył ekran)) na 15min i też nie zaparkował ani razu. Potestuje dłużej z zamkniętą klapą i dam znać

Coś musisz mieć nie tak z acpi, może zapomniałeś zmienć na 254 we wszystkich katalogach w acpi ?
KDE 4.2 -- Debian Sid -- Hp6820s
mirobo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: mirobo »

SirLancelot pisze:Po zostawieniu na noc przy zamkniętym panelu laptopa i 254 we wszystkich skryptach oraz wyłączonym Laptop-Mode wynik:

Kod: Zaznacz cały

193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       1733
Po otwarciu panela... nie parkuje. Wie ktoś jak zatrzymać parkowanie przy zamkniętym panelu?

mirbo i wieszti czy możecie to przetestować i dać znać o efektach?
zrobię próbę póżniej....(sorki teraz nie mam czasu)
jutro dam znać
Awatar użytkownika
SirLancelot
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 03 maja 2007, 10:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SirLancelot »

Podaje jeszcze raz jaką mam obecnie konfigurację:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/default/acpi-support
http://wklej.org/id/46452/

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf
http://wklej.org/id/46454/

Kod: Zaznacz cały

/etc/acpi/ac.d/
/etc/acpi/battery.d/
/etc/acpi/resume.d/
/etc/acpi/start.d/
http://wklej.org/id/46455/

Przy takiej konfiguracji:

Rano:

Kod: Zaznacz cały

193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       1733
Teraz:

Kod: Zaznacz cały

193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       1831
Żadnych innych konfiguracji nie zmieniałem.

Pytanie moje jest takie:
- Czy masz dokładnie tak samo jak ja ustawione te wszystkie parametry(chodzi mi szczególnie o opcję:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/default/acpi-support

Kod: Zaznacz cały

ENABLE_LAPTOP_MODE=true
Zaznaczam że ten dzisiejszy przyrost parkowania który opisałem powyżej odbył się na otwartym ekranie laptopa bo go nie zamykałem.

W ustawieniach:

Kod: Zaznacz cały

System >> Preferencje >> Zarządzanie zasilaniem
Niczego nie zmieniałem ale wydaje mi się że sam fakt wygaszenia ekranu wystarcza w takim razie aby mój dysk zaczął parkować.

Jakieś sugestie co do zmiany ustawień konfiguracji aby naprawdę przestał parkować?
Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Graczyk
http://fishchips.pl/
Awatar użytkownika
wieszti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 01 sie 2008, 18:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: wieszti »

Mam tak samo jak ty, nie mam pojęcia dlaczego u ciebie parkuje
ENABLE_LAPTOP_MODE=false

Przywróć poprzednia konfiguracje laptop-mode i miej to z głowy
KDE 4.2 -- Debian Sid -- Hp6820s
Awatar użytkownika
SirLancelot
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 03 maja 2007, 10:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SirLancelot »

Do konfiguracji którą mam poniżej, czyli 254 we wszystkich skryptach dodałem to co dałeś wo HOW-TO czyli to co sam napisałem jakiś czas temu:

viewtopic.php?p=546276#p546276

Potestuje takie ustawienia i dam znać czy w końcu mi nie parkuje.

Moje własne rozwiązanie problemu parkowania załatwia sprawą parkowania jak widać... tylko nie u mnie :) Oby w końcu zatrzymał to parkowanie.
Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Graczyk
http://fishchips.pl/
mimix
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2009, 00:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: mimix »

witam
przestudiowałem cały ten opis i sprawdziłem swoje 2 dyski
na obu ubuntu 8.10
na jednym od 20 godzin jest zainstalowaniu ubuntu - przedtem XP i wynik Load_Cycle_count 667500 i mimo zastosowania różnych sztuczek nie udało sie zatrzymac licznika - zwolnił ale nadal dodaje co 1 minute

drugi zaistalowany ubuntu od godziny przedtem win98 i wynik 520093727 - udalo sie zatrzymac (sudo hdparm -B 255 /dev/sda)
ale po uruchomieniu ubuntu bylo tylko 318767123 - w ciagu godziny wzrosło 200mln????????
czy tez SMART dla tego dysku działa zle???????


pzdr
mimix
mirobo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: mirobo »

No więc po kilku testach:

W każdej sytuacji nie parkuje.
Obojętnie, czy na baterii, czy na kablu.
Przy otwartej lub zamkniętej klapie także nie parkuje.
Przy ponownym uruchomieniu -> nie parkuje.

Jedynie po wyłączeniu i ponownym włączeniu licznik parkowań zwiększa się.

W

Kod: Zaznacz cały

System >> Preferencje >> Zarządzanie zasilaniem
mam jedynie zaznaczone wstrzymywanie komputera na NIGDY

No i jak już wspomniałem--> pozmieniałem tylko to, co w tym opisie:
KLIK
Awatar użytkownika
SirLancelot
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 03 maja 2007, 10:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SirLancelot »

Na chwilę obecną zatrzymałem parkowanie na cyfrze:

Kod: Zaznacz cały

193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       2062
Wydaje mi się że wszystko przez przypadkowo wklejoną do pliku:

Kod: Zaznacz cały

laptop-mode.conf
Komendę:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf
Widocznie przez tą komendę Laptop-Mode nie działał prawidłowo. Nie wiem tylko jaki to miało wpływ na całość w przypadku kiedy miałem wyłączony Laptop-Mode i ustawiłem 254 w samych skryptach w poszczególnych katalogach.

Możecie mi wkleić zawartość:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/default/acpi-support

sudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf

sudo gedit /etc/acpi/ac.d/90-hdparm.sh
Chcę to porównać z zawartością swoich plików aby upewnić się że jest w nich na pewno tylko to co trzeba.

Z góry dzięki.

Wklejam Wam treść moich plików abyście mogli potwierdzić że macie to samo:

http://wklej.org/id/46921/

http://wklej.org/id/46923/

http://wklej.org/id/46924/

Zerknijcie i dajcie mi znać.
Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Graczyk
http://fishchips.pl/
mirobo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 10 gru 2006, 22:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: mirobo »

Awatar użytkownika
SirLancelot
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 03 maja 2007, 10:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SirLancelot »

Niestety po zostawieniu laptopa na noc na kablu:

Kod: Zaznacz cały

193 Load_Cycle_Count        0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       2193
Nie wiem już czemu to nadal parkuje. Jak siedzę przy komputerze i coś robię to nie parkuje. Jak zostawię go włączonego kiedy na nim nie działam tylko działają aplikacje to parkuje całkiem szybko.

Próbuje rozwiązanie które zastosował koleś po opisaniu że przy braku aktywności mu parkuje:

Kod: Zaznacz cały

cmd='hdparm -B 254 /dev/sda';sudo $cmd && echo -e '#!/bin/sh\n'"$cmd" > /tmp/hdfix && sudo install /tmp/hdfix /etc/pm/power.d/00-hdparm.sh && sudo install /tmp/hdfix /etc/pm/sleep.d/00-hdparm.sh
Mam nadzieje że to wreszcie mi pomoże.

###########################

Nie pomogło. Na moim sprzęcie nawet przesiadka na Ubuntu 9.04 które z założenia nie posiada problemu ze zbyt częstym parkowaniem nie załatwia całkowicie problemu.

Jakiej konfiguracji bym nie zrobił na 8.10 i na 9.04 włącznie z czystą systemową która z miejsca załatwia podobno parkowanie to nadal parkuje kiedy nie działam na komputerze i pozwole mu wygasić ekran z racji braku aktywności myszy. Wtedy i wyłącznie wtedy parkuje 50-100 razy w czasie nie przekraczajacym 6 godzin pracy. Podczas aktywności myszy nie parkuje wcale ani na kablu ani na baterii.
Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Graczyk
http://fishchips.pl/
atraxy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 11 lut 2009, 00:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: atraxy »

Jako że jestem nowym użytkownikiem Ubuntu chciałbym się wypowiedzieć na ten temat.
Aby potwierdzić że zasiano panikę i nie tylko na Ubuntu i innych dystrybucjach linuksa dyski się wykańczają
Dołączam zdjęcie mojego dysku na którym od roku jest postawiony WINDOWS XP i osiągną magiczną cyfrę 600.000 parkowań.
Dysk zakupiony nowy w sklepie pracujący na IBM Thinkpad T41.
Wartość jest porażająca,Zważywszy ze laptop nie był katowany ( ok 4-8 h na dobę)
Parkowanie odbywało sie średnio 3000 razy na dobę lub jak kto woli 124 razy na godzinę.
W żaden sposób nie szło zatrzymać tego HDD samsunga,ale pod Ubuntu pomogła komenda

Kod: Zaznacz cały

# smartctl -o on /dev/hda
testu offline i mam nadzieje ze narazie udało mi się zakończyć ten morderczy maraton.
Mimo tego jednak trzeba szykować sie do kupna nowego "twardziela".


Obrazek

Pozdrawiam
eunstachy
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 01 lis 2008, 11:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: eunstachy »

Czytałem gdzieś tam, że ponoć ten problem na XP nie występuje :-|


U mnie ta wartość wynosi 516585. Ale na całe szczęście pogrzebałem w ustawieniach i ilość parkowań już się nie zwiększa.
Awatar użytkownika
vi3dr0
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 18 cze 2007, 22:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: vi3dr0 »

Zainteresowałem się tematem ponownie, ze względu na uruchomienie HDAPS w Thinkpadzie (parkowanie dysku oparte na odczytach z akcelerometrów) - ilość parkowań zaczęła znacznie wzrastać.

Chciałem przytoczyć posta znalezionego na ubuntuforums.org
last time i checked the count on my thinkpad pad T30, it was over 1,600,000, so I don't give much credence to such "statistics."
ostatnim razem dysk mojego t30 miał ponad 1,600,000 parkowań, więc nie przywiązuję wagi do takich "statystyk".

Pozdrawiam
ThinkPad Power!
T61p: T7700, 4GB RAM, NVIDIA Quadro 570M, Intel 4965 @ Arch64
mocar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 08 mar 2009, 23:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: mocar »

Witam posiadam Ubuntu 8.10 oraz dysk Seagate Momentus ST9250827AS i w żaden sposób nie moge sobie poradzić z parkowaniem głowic. Dysk jest w użyciu od miesiąca na Ubuntu chodzi od poniedziałku. Liczba cykli które wzrosły działając przez miesiać czasu to 6491. Chodząc na bateri cykle rosną w szybkim tempie na zasilaniu stoją i nie przyrastają.
193 Load_Cycle_Count 0x0022 097 097 000 Old_age Always - 6491
Dodam jeszcze że jest to moja pierwsza dystrybucja Linux'a i nie jestem zbyt zaawansowanym użytkwonikiem. Prosze o poprowadzenie mnie za "rękę":pt36:
Awatar użytkownika
elektor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2009, 17:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: elektor »

Ta ja też podzielę się pewną historyjką.
Posiadam hp nx9020 i po instatlacji 8.04 i wszystkich potrzebnych(?) programów usłyszałem jak co pewnien czas "bzyczy" dysk.
Oczywiście trafiłem i na ten wątek. Robiłem co zalecano i nie pomagało.
"Wskoczyłem" na 8.10, ale wróciłem na 8.04 i odtworzyłem programy oprócz jednego.
Przyczyną był najprawdopodobniej avast. Już go nie mam.
Teraz jest cicho, dysk parkuje w normie, no i w ogóle jest dobrze.
Brak poczucia humoru zabija boleśnie.
davj
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 71
Rejestracja: 12 kwie 2007, 17:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: davj »

Witam, mam laptopa Acer Extensa 5620Z, dysk Hitachi HTS542516K9SA00 i u mnie parkowało około 50 razy na 15 minut. Najpierw próbowałem sposobu z https://wiki.ubuntu.com/DanielHahler/Bug59695

generalnie to co tam jest napisane sprowadza się do wydania komendy

Kod: Zaznacz cały

hdparm -B 255 $HDD
$HDD to np.: /dev/sda

tylko, że w ten sposób tylko jednorazowo wyłącza się Aggressive Power Management dysku (tak na marginesie sama nazwa agresywne zarządzanie zasilaniem w firmware dysku już o czymś świadczy)

Dalej tam jest, żeby odpowiedni plik stworzyć w /etc/pm/sleep.d, czyli tylko dla stanu uspienia laptopa jak rozumiem, a co z innymi stanami? Generalnie u mnie to nie zadziałało, ani wartość 255 ani 254.

Natomiast sposób lukk'a zadziałam u mnie. W skrypcie lukk'a też jest komenda

Kod: Zaznacz cały

hdparm -B 255 /dev/sda
ale jest też druga

Kod: Zaznacz cały

hdparm -S0 /dev/sda
co to z kolei robi?

Tylko pytanie, dlaczego lukk Twój skrypt ma być w

Kod: Zaznacz cały

/etc/acpi/suspend.d/
/etc/acpi/resume.d/
/etc/acpi/start.d/
a nie ma go być w

Kod: Zaznacz cały

/etc/pm/sleep.d
Tak z ciekawości pytam. Poza tym, w sposobie lukk'a użyłem wartości 255, czyli powinno wyłączyć a u mnie zmniejszyło do okolo 2 lub 3 razy na 15 minut.

I jeszcze jedno, czy to nie jest tak, że im słabsza bateria to częstotliwość parkowania zaczyna rosnąć (w sumie mam ustawioną hibernację jak poziom baterii jest krytyczny, ale ktoś może tak nie mieć) i dysk szybciej parkuje żeby chronić dane w przypadku jakby komp miał zaraz się wyłączyć z braku zasilania?
Awatar użytkownika
SirLancelot
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 218
Rejestracja: 03 maja 2007, 10:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SirLancelot »

Witam



Niestety po prawie 3 latach fascynującego poznawania Linuxa za sprawą dystrybucji Ubuntu znów pojawił się problem, który zmusił mnie do powrotu do nudnego i sztywnego Windows. Próbowałem wszystkich opisów rozwiązania problemu agresywnego parkowania dysków pod Ubuntu 8.10, 9.04(w którym problem ten ma być niby załatwiony od razu bez żadnych poprawek), 9.10(choć to nadal dość odległa beta). Nic to nie dało. Nie byłem w stanie zatrzymać parkowania na laptopie VBI JHL90 z dyskiem 320GB Toshiba. Co ciekawe parkowanie następowało zarówno na kablu jak i na baterii niemal w takim samym stopniu.

Udzielanie się na Luntchpad w wątku dotyczącym problemu od czasu, kiedy przeszli na status: "Fix Released" nic nie daje, bo jedyna odpowiedź, jaką tam uzyskuje to automatyczny post o tym, że poprawka została wydana i temat nie będzie dalej kontynuowany.

Niestety nie godzę się na to, aby OS powodował szybszą niż to konieczne eksploatację mojego sprzętu, którego nie mam w planach wymieniać z powodu tego, że OS mnie do tego zmusza.
Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz Graczyk
http://fishchips.pl/
radek170777
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 13 lut 2009, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: radek170777 »

Po lekturze całego wątku już sam nie wiem co o tym myśleć. W końcu to jest wina softu czy sprzętu ? A może konfliktu na linii soft-sprzęt ? Może wartości na danym dysku nie wzrastały by w takim tempie gdyby zainstalowany był inny soft ?

Mam laptopa Toshiby z dyskiem Toshiby 60 GB od 2005 r z zainstalowanym XP. Używany jest w dość skrajnych warunkach 12 godzin dziennie. Więc do tej pory powinienem chyba już wymienić chociaż raz dysk, prawda ? Fakt jest faktem że linuxa to on widział raz, jakieś 2 miesiące temu zainstalowałem ubuntu lecz nie potrafiłem poradzić sobie z dźwiękiem więc po tygodniu wyleciał z hukiem z kompa. Raczej nie planuję ponownej instalacji ubuntu, ale chciałbym jednak sprawdzić w jakiej formie jest mój dysk. Jest może na forum ktoś zorientowany czy pod XP występuje jakieś narzędzie dzięki któremu można było by sprawdzić te wartości ?
xoxer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2009, 17:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: xoxer »

Witam

Z gory przepraszam ze pisze to tutaj bo chyba powinienm napisac to w osobnym watku.

Na wstepie musze powiedziec ze jestem totalnym noobem z linuxa ale juz od paru tygodni walcze z Mintem i w koncu udalo mi sie zainstalowac RAID1 + LVM + DMCRYPT i password na kluczu USB. I to wszystko z live CD. Dalo mi to troche wiedzy na temat linuxa ale tez zabralo wiele godzin.. ;(

Teraz moj problem:
Postawilem system na mini PC ( nie laptopie) jako moj domowy NAS. Mam Software 2xRAID1 /dev/md1 i /dev/md2 na dwoch dyskach /dev/sda i /dev/sdb. Na pierszym jest /boot na drugim reszta zaszyfrowana dmcryptem. Suspen systemu dziala ok. Usypia i wstaje bez problemow. Ale jakkolwiek dobre jest to na nocke to w ciagu dnia chcialbym ograniczyc zuzycie i dysku i pradu.

Niestety parametr hdparm -S nie dziala. Jest to raczej spowodowane przez to ze moje dyski to WD 640 GP i w hdparm -i mam APM=no. Jednakze hdparm -y (-Y) dziala. Problem polega na tym ze po paru sekundach dyski znowu wstaja (albo momentalnie).

Nie wiem czy to wina mdadm, czy ext3 (ktory podobno co 5sek synchronizuje). Zapuscilem laptop-mode ale wtedy dyski zaczely systematycznie zapisywac cos co pare sekund, wiec bylo jeszcze gorzej. Gdy uzywlem lm-profilera zauwazylem ze na okraglo pokazuje sie raid1_md2 (co sekunde, dwie).

Chcialbym jakos sie z tym uporac i miec system ktory po godzinie usypia dyski jezeli nie sa potrzebne.

Bardzo prosze o pomoc, rady a jesli trzeba to przeniescie moj wpis do osobnego watku.

Pozdrawiam
frogii1990
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 12 sie 2008, 11:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: frogii1990 »

Witam !
Dosc dlugo sledze ten watek swojego laptopa poddalem różnym testom i mam zamiar je przedstawic w sposob opisowy.

Sprawa wyglada tak:
Po pierwsze ilosc parkowan zaraz po instalacji systemu jest zalezna od tego jakie parametry byly ustawione w poprzedniej instalacji systemu czy to linux czy windows czy tez inny wynalazek z racji te ze system ktory byl poprzedni przed naszym obecnym dokonuje zmian w oprogramowaniu dysku twarde i tym samym wplywa na sposob jego dzialania w sposob lepszy lub gorszy.
Dla prostego przykladu wczesniej testy prowadzilem na windowsie gdzie do czasu zainstalowania programu NHC dysk parkowal dosc czesc ok 2x1min przy pomocy tego programu ustawilem jego parametr parkowania na 254 gdzie parkowanie wystepowalo potem tylko w przypadku braku zasilania badz przechodzenia w stan uspienia czy tez wylaczania.

Nastepnie zainstalowalem Linuxa (Ubuntu 8.10) ilosc parkowan podczas wlaczonego laptopa czy w uzyciu czy nie wynosci 0 jedyne parkowania to podczas wylaczania.

Mozna pomyslec linux dziala jak trzeba a nie tam jakies bajki... otoz nie.
Wgralem na nowo soft dysku twarde a w zasadzie uaktualnilem i postawilem na czysto linuxa i rzeczewiscie ilosc parkowan byla wieksza nix 0.

Wiec wniosek jest jeden.
Zanim sie zabierzemy za zabawe sprawdzmy badz jakie ustwienia byly wczesniej stosowane przez poprzedni system a dopiero potem bawmy sie w rozne zabiegi z czego zmiana parametru na 254 jest jedynym co mozemy zrobic.

Pozdrawiam !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość